Reklama

PKB w górę, CPI w dół

Data:

- Reklama -

Wzrost PKB przyspieszył w III kwartale br. do 1,9% r/r, przekraczając oczekiwania i potwierdzając, że ożywienie krajowej gospodarki nabiera siły. Jednocześnie, inflacja pozostaje niska – wzrost CPI wyhamował w październiku do 0,8% r/r. Spadek inflacji wynikał jednak głównie z niskich cen żywności, podczas gdy inne kategorie zaskoczyły na plus, w wyniku czego inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii prawdopodobnie lekko wzrosła (do 1,4% r/r).

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

W sumie, dane nie zmieniają istotnie naszej oceny perspektyw gospodarki i oczekiwań dot. polityki pieniężnej – wzrost PKB będzie stopniowo przyspieszać, a inflacja lekko rosnąć; w efekcie, do połowy 2014 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian, jak zadeklarowała RPP, ale w III kw. możliwa jest pierwsza podwyżka.

Niższa inflacja CPI, ale inflacja bazowa w górę 

Inflacja w październiku była niższa od prognoz i spadła do 0,8% r/r z 1,0% we wrześniu. Konsensus rynkowy zakładał stabilizację na poziomie z września, a nasza prognoza spadek do 0,9% r/r. Głównym powodem niespodzianki w danych o CPI były ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które zanotowały spadek o 0,1% m/m – zupełnie nietypowy jak na tę porę roku, kiedy zazwyczaj ma miejsce wyraźny sezonowy wzrost cen w tej kategorii.

Najbardziej wg GUS potaniały owoce (-5% m/m), cukier (-1,2%) i mięso (-1,0%). Z kolei w drugą stronę zaskoczyły nas ceny odzieży i obuwia, które wzrosły o 3,5% m/m. Wprawdzie w tym przypadku kierunek zmian jest zgodny z wzorcem sezonowym, ale jego skala przekroczyła oczekiwania (być może to kolejne potwierdzenie tego, że popyt konsumentów stopniowo odbija od dna). Trzecią istotną niespodzianką była podwyżka cen w łączności (2,8% m/m), wynikająca z wprowadzenia nowych ofert przez operatorów sieci komórkowych (co jest o tyle dziwne, że w ostatnich miesiącach raczej spodziewaliśmy się obniżek cen usług telekomunikacyjnych w wyniku konkurencji rynkowej i m.in. obniżenia kosztów roamingu w UE). Ceny paliw zanotowały spadek o 1,6% m/m, nieznacznie mniejszy niż wynikało z naszej obserwacji sytuacji na stacjach benzynowych.

W sumie, poza żywnością, ceny w pozostałych kategoriach zaskoczyły raczej in plus. W efekcie, szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w październiku do 1,4% r/r z poziomu 1,3% we wrześniu. To nieco osłabia gołębią wymowę niższego od prognoz wskaźnika CPI.

Podtrzymujemy prognozę umiarkowanego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach, którego skala zapewne nie przeszkodzi w zapowiedzianej przez RPP stabilizacji stóp procentowych do połowy 2014 r. W III kwartale przyszłego roku stopy mogą jednak pójść w górę, jeśli inflacja nadal będzie na ścieżce wzrostowej (powyżej tej z projekcji NBP), a wzrost gospodarczy będzie zbliżał się do 3% (z rosnącą rolą popytu krajowego).

Wzrost gospodarczy przyspiesza

Wg opublikowanego dziś rano przyspieszonego szacunku GUS, wzrost PKB w III kwartale wyniósł 1,9% r/r, przekraczając nie tylko konsensus rynkowy (1,6% r/r), ale też naszą prognozę (1,8% r/r). Nie znamy jeszcze szczegółowej struktury wzrostu, ale Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS, zasugerowała, że pozytywny wpływ na dane miało m.in. spożycie indywidualne i następuje stopniowa poprawa nakładów brutto na środki trwałe. Potwierdzałoby to nasze szacunki, wskazujące, że za coraz szybszym tempem wzrostu PKB nie stoi już wyłącznie wzrost eksportu, ale również stopniowo ożywający popyt krajowy. W IV kw. br. spodziewamy się wzrostu PKB o ok. 2%, a w całym roku o 1,4%. W 2014 r. wzrost gospodarczy może się zbliżyć do ok. 3% r/r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....