Reklama

W budżecie Suwałk bez sensacji

Data:

- Reklama -

Inwestycje w mniejszej niż dotąd skali, deficyt w wysokości 3,4 mln złotych, nadwyżka operacyjna w wysokości 13,2 mln złotych na spłatę zadłużenia i realizację zadań – projekt przyszłorocznego budżetu, przedstawiony w piątek przez Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk, trafił już do biura Rady Miejskiej i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Dochody na poziomie ponad 302 milionów złotych i wydatki na poziomie 305 mln złotych – w projekcie budżetu na 2014 rok sporo jest wciąż niewiadomych. – Nie znamy dotacji, które w trakcie roku zostaną nam przekazane na realizację zadań w obszarach pomocy społecznej i oświaty. Pieniądze te są uruchamiane z rezerwy celowej budżetu państwa – tłumaczył podczas konferencji prasowej prezydent Suwałk.

Czesław Renkiewicz przyszłoroczny budżet określa jako zachowawczy i „odbiegający od koncepcji lansowanej w roku wyborczym”. – To budżet rozsądku i stabilizacji, gwarantujący prowadzenie polityki prorozwojowej naszego miasta – dodał prezydent.

Planowany deficyt budżetowy w wysokości 3,4 mln złotych prezydent uważa za bezpieczny i nieduży. Poziom zadłużenia wciąż pozostaje na podobnym poziomie (127-128 mln złotych), choć faktem jest, że zadłużenie wzrosło o 1,5 mln złotych (42,5 proc. wskaźnik zadłużenia). Zdaniem prezydenta Suwałk ta sytuacja nie powinna wzbudzać obaw.

Planowane w przyszłym roku zadania inwestycyjne to: przebudowa ulic Buczka, Kościuszki, Reja (9,2 mln zł), ul. Bakałarzewskiej (6 mln zł), przebudowa skrzyżowania ulic Dwernickiego i Noniewicza (500 tys. zł), budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Utrata i Wigierska (600 tys. zł), budowa ulic osiedlowych (2,8 mln zł), budowa ulicy Bukowej (350 tys. zł), rozpoczęcie trzyetapowej modernizacji ul. Młynarskiego (I etap – 600 tys. zł), a także przeprowadzenie prac przygotowawczych do budowy lotniska (150 tys. zł). Prezydent podkreślił, że w zakresie tej inwestycji zamierza działać konsekwentnie i realizację zadania chce przeprowadzić w latach 2015-2016. Planowane na najbliższy poniedziałek spotkanie z wojewodą dotyczyć będzie pozyskania gruntów – czy to w formie darowizny, użytkowania wieczystego, czy też zamiany. Kwota 24 mln złotych z budżetu miasta zostanie wykorzystana na utwardzenie pasa startowego, budowę drogi kołowania i płyty postojowej. Prezydent Suwałk nie wyklucza pozyskania środków zewnętrznych. – Jest rezerwa budżetu państwa, która mogłaby zostać uruchomiona na realizację tego zadania, ale to już zależy od wsparcia parlamentarzystów – zaznaczył Czesław Renkiewicz.

Kolejne plany dotyczą zakończenia budowy Placu Marii Konopnickiej, budowy Placu Piłsudskiego i Chłodnej (1,5 mln zł), budowy boisk przyszkolnych oraz termomodernizacji budynku ZS nr 8, a także budowy magazynu soli drogowej (780 tys. zł), modernizacji stadionu lekkoatletycznego (4,5 mln zł) oraz realizacji placów zabaw – przy Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz na terenie między aquaparkiem, SOK-iem oraz budynkami pokoszarowymi (700 tys. zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...