Reklama

Wystartuj z własną firmą

Data:

- Reklama -

pieniadzeAgencja Rozwoju Regionalnego „Ares” jeszcze tylko do piątku prowadzi rekrutację do drugiej edycji projektu „Starter”. Dotacje w wysokości 38 tys. złotych mogą otrzymać aż 74 osoby. – Warto planować działalność w obszarze nam znanym, do którego predysponuje nas nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe albo pasja – zachęca Jarosław Rżany, koordynator projektu.

Poza kwotą 38 tysięcy, wszyscy uczestnicy projektu mogą liczyć na wsparcie pomostowe w wysokości 1100 zł miesięcznie przez pierwsze pół roku. Dodatkowa pomoc – dla 30 osób – to przedłużone wsparcie pomostowe – również w wysokości 1100 zł miesięcznie, wypłacane przez kolejne 6 miesięcy po zakończeniu korzystania z podstawowego wsparcia. – Dotacja może zostać przeznaczona m.in. na środki trwałe oraz maszyny i urządzenia, które „nie wchodzą” w środki trwałe. Z kolei środki ze wsparcia pomostowego to pieniądze na bieżącą działalność, czyli składki – również ZUS, czynsze, materiały biurowe, na reklamę i promocję – tłumaczy Jarosław Rżany.

Dokumenty rekrutacyjne do projektu „Starter 2” można pobrać ze strony: www.ares.suwalki.pl. Warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia – listę wykluczonych PKD, czyli listę działalności, na które nie będzie można uzyskać dotacji.

„Starter 2” to projekt skierowany do osób, które w ciągu ostatniego roku nie prowadziły działalności gospodarczej i mieszkają na terenie powiatów: sejneńskiego, suwalskiego, monieckiego, augustowskiego, grajewskiego oraz miasta Suwałki. Dodatkowe punkty otrzymają osoby do 30. roku życia, w wieku 50-64 lat, zamieszkujące obszary wiejskie, osoby niepełnosprawne, bezrobotne – w tym długotrwale bezrobotne. – Preferowane są osoby, a nie pomysły – podkreśla koordynator projektu.

Rekrutacja w „Starterze” będzie jednoetapowa, a to oznacza, że do połowy grudnia zostanie wytypowana grupa 240 kandydatów – 108 kobiet i 132 mężczyzn. – Zamierzamy zrekrutować uczestników według pewnego klucza, czyli w grupie 240 osób musi znaleźć się: 150 osób bezrobotnych, 50 osób nieaktywnych zawodowo i 40 osób zatrudnianych, a w tym: 120 osób do 30. roku życia, 5 osób w wieku 50-64 lat, 48 osób z terenów wiejskich, 48 uczestników z niepełnosprawnością – wymienia Jarosław Rżany.

Kandydaci otrzymają wsparcie doradcze dopiero w styczniu 2014 roku. Następnie doradcy zawodowi wybiorą z tej grupy 170 osób o najlepszych predyspozycjach, by w przyszłości rozpocząć działalność gospodarczą. – Dopiero na tym etapie uczestnicy złożą fiszki biznesplanu (konspekty). Na ich podstawie wybierzemy 100 osób, które wezmą udział w szkoleniach. Te osoby napiszą duże biznesplany, będące podstawą wyboru 74 osób, które otrzymają dotacje – dodaje Jarosław Rżany.

Koordynator sugeruje, by planując własny biznes, kierować się doświadczeniem, wykształceniem i zainteresowaniami. – Nie warto zakładać działalności w oparciu o to, co robi znajomy albo sąsiad, któremu się powiodło. O jego sukcesie mogło przesądzić wiele czynników – moment rozpoczęcia, udział wspólników, źródło środków na inwestycje. Owszem, czasem warto zaryzykować w branży nieznanej, o której wiemy, że stanie się naszą pasją – radzi koordynator projektu.

W pierwszej edycji „Startera” dominowała działalność handlowa i usługowa. Jak ocenia Jarosław Rżany – w potrzeby rynku dobrze wstrzelił się właściciel interaktywnego portalu wróżbiarskiego. Kilka zakładów mechanicznych również nieźle radzi sobie na lokalnym rynku, podobnie jest w przypadku niektórych biur księgowych. W momencie realizacji projektu branża budowlana wydawała się przyszłościowa. Czas pokazał, że firmy nie wytrzymały konkurencji. – Rynek jest chwiejny i zmienny – mówi Jarosław Rżany. Warto o tym pamiętać, ponieważ osoby, które w kwietniu lub maju 2014 roku otrzymają dotację, będą musiały utrzymać firmę przez 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności (do 1 czerwca 2014 roku wszyscy beneficjenci muszą działalność rozpocząć ).

Rekrutacja do projektu „Starter 2” rozpoczęła się 15 listopada i potrwa do 29 listopada br.

Szczegóły na stronie:  www.ares.suwalki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....