Reklama

Dane o produkcji w cieniu decyzji Fed

Data:

- Reklama -

Indeks ZEW, podobnie jak opublikowany na początku tygodnia wstępny PMI dla przemysłu Niemiec, wyraźnie przekroczył prognozy, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2006. Indeks obrazujący nastój związany z obecną sytuacją też zanotował wzrost wyraźniejszy od prognoz i znalazł się najwyżej od czerwca 2012.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK

Pomimo lepszych danych z Niemiec i nieco słabszych z USA (wzrost inflacji okazał się słabszy od prognoz, co jest argumentem za odłożeniem w czasie ograniczenia QE3) nastroje na rynku znacząco się pogorszyły. Czeski bank centralny (CNB) pozostawił stopy procentowe bez zmian i podtrzymał deklarację, że zamierza utrzymywać kurs EURCZK blisko 27,0 przynajmniej do początku 2015. Szef CNB, Miroslav Singer, powiedział, iż ten poziom kursu jest odpowiedni i potrzebne byłyby znaczące fundamentalne zmiany, aby bank zdecydował się go podnieść.

Retoryka CNB nie uległa zmianie i po ogłoszeniu decyzji kurs EURCZK przekroczył 27,7. Węgierski bank centralny obniżył główną stopę procentową z 3,20% do 3,00%. Zdaniem banku, prognozy dotyczące zmian w gospodarce (brak istotnej presji inflacyjnej) pozwalają na dalsze luzowanie polityki pieniężnej, choć podwyższona zmienność na globalnym rynku może wpłynąć na ograniczenie skali obniżek.

Wprawdzie bank Węgier zostawił sobie otwarte drzwi do dalszych obniżek stóp, to jednak cykl łagodnej polityki zbliża się do końca. Forint nie zareagował negatywnie na sugestię o dalszych cięciach. Dzisiaj wieczorem FOMC ogłosi decyzję w sprawie QE3. Z ankiety Bloomberga przeprowadzonej 6 grudnia wynika, że 34% analityków oczekuje ograniczenia pieniężnej stymulacji w tym miesiącu (w porównaniu do 17% w listopadzie). Po osiągnięciu w minionym tygodniu zgody ws. budżetu w USA, oczekiwania te zapewne jeszcze wzrosły. W kontekście ostatnich danych z rynku pracy i wieści z amerykańskiego Kongresu, ewentualne zmniejszenie skali QE3 już dziś nie powinno być zaskoczeniem. Jeśli Fed się na to zdecyduje, to z punktu widzenia rynku istotna będzie skala zmniejszenia pieniężnej stymulacji i tempo, w jakim w kolejnych miesiącach będzie ona ograniczana. Z kolei jeśli FOMC odłoży w czasie redukcję skali QE3, to skala poprawy nastrojów będzie zależna od komunikacji i sugestii momentu rozpoczęcia tego procesu (w I kw. 2014 czy później). Nie mniej istotna może być konferencja prasowa szefa Fed, na której Bernanke przedstawi m.in. nowe prognozy dla gospodarki USA.

Kurs EURUSD poruszał się wczoraj w trendzie spadkowym i na koniec dnia był blisko 1,373. Euro straciło do dolara, pomimo bardzo dobrych danych z Niemiec. W nocy na rynku nie zaszły przełomowe zmiany, dziś rano kurs waha się blisko 1,377. Do wieczornej decyzji FOMC nie spodziewamy się dużych ruchów.

Kursy EURPLN i USDPLN zniwelowały wczoraj poniedziałkowe spadki. Deprecjacja euro do dolara oraz spadki na europejskich giełdach pchnęły EURPLN z powrotem w okolice 4,18, podczas gdy za dolara znowu trzeba było zapłacić ok. 3,04. W trakcie sesji w USA i Azji złoty był stabilny do euro i zyskał nieco do dolara. Wieczorna decyzja FOMC może czynnikiem, który przerwie trwającą stabilizację EURPLN.

Na krajowym rynku stopy procentowej trend spadkowy IRS i rentowności obligacji wyhamował nieco wczoraj. Dane z kraju były stosunkowo bliskie oczekiwaniom i nie przesłoniły niższej od prognoz piątkowej inflacji, obroty na rynku długu były bardzo niskie. Stawki WIBOR w segmencie 1-12 miesięcy pozostały stabilne. Dziś poznamy listopadową produkcję przemysłową. W naszej ocenie, tempo wzrostu było wyraźnie słabsze, niż się tego spodziewa rynek. Uważamy więc, że dzisiejsza publikacja może wzmocnić wymowę ostatnich danych inflacyjnych i mieć korzystny wpływ na polski krótkoterminowy dług oraz obniżyć IRS. Wahania na środku i długim końcu będą ograniczone w oczekiwaniu na decyzję FOMC.

Ministerstwo Finansów opublikowało kalendarz aukcji obligacji w 2014. Resort przewiduje dwie aukcje miesięcznie (oprócz sierpnia i grudnia z jednym przetargiem). Jednym z założeń jest to, że te same obligacje będą wystawiane tylko raz w miesiącu.

URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii, zgodnie z którymi ceny energii dla gospodarstw domowych spadną o 2,5%. URE zatwierdził również podwyżkę taryfy gazowej dla przemysłu i odbiorców detalicznych o 1,5%. Nowe taryfy na gaz wejdą w życie od 1 stycznia i będą obowiązywały do 31 lipca 2014 r. Wstępne nasze szacunki wskazują, że dokonane zmiany taryf mogą przyczynić się do obniżenia inflacji o około 0,1pp.

Wzrost płac w sektorze firm utrzymał się w listopadzie na poziomie 3,1% r/r (powyżej prognoz), a dynamika zatrudnienia zgodnie z oczekiwaniami wzrosła powyżej zera, wynosząc 0,1% r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się w listopadzie o 2,5% r/r, najwięcej od dwóch lat. Dane potwierdzają kontynuację stopniowej poprawy na rynku pracy, która będzie sprzyjała dalszemu ożywieniu popytu konsumpcyjnego.

Dzisiaj o 14:00 poznamy kolejną porcję danych makro z kraju, tym razem o produkcji przemysłowej, budowlanej oraz PPI. Wg nas, listopadowe odczyty produkcji w przemyśle i budownictwie będą wyraźnie słabsze niż w ostatnich miesiącach. Wynikać to będzie głównie z negatywnego efektu dni roboczych, podczas gdy tendencja pozostaje wzrostowa (na co wskazują wskaźniki koniunktury).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....