Reklama

Na co wydasz milion złotych?

Data:

- Reklama -

Pytań dotyczących budżetu obywatelskiego pojawia się coraz więcej. Eksperyment społeczny związany z aktywizacją różnych środowisk był jednym z tematów I Suwalskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w środę – 18 grudnia w Suwałkach.

Konferencja poświęcona działalności i potencjałowi organizacji pozarządowych zgromadziła przedstawicieli miejskich instytucji, stowarzyszeń i samorządu. Prócz wystąpień w części plenarnej, dyskusje toczyły się również w czasie trzech sesji tematycznych. Jedna z nich związana była ściśle z planem suwalskiego samorządu dotyczącym realizacji projektów inwestycyjnych z budżetu obywatelskiego. Rozmowie przysłuchiwała się również prof. dr hab. Renata Przygodzka, zastępca prezydenta Białegostoku.

W stolicy województwa podlaskiego głosowanie nad projektami, które realizowane mają być z budżetu obywatelskiego, zostało już zakończone. Kwota – dziesięciokrotnie wyższa niż ta, zaproponowana w Suwałkach – ma być zgodnie z założeniami przeznaczona na pomysły, które uzyskały najwięcej głosów, m.in. zagospodarowanie Węglowej, budowa kładki i bulwaru.

Prof. Przygodzka zwróciła uwagę na istotę dobrego przygotowania projektu budżetu obywatelskiego i świadomość komplikacji związanych z realizacją inwestycji (decyzji o tym, kto będzie inwestycji zarządzać i na jakiej podstawie komisja oceniać będzie wnioski). Białostockie propozycje pod względem merytorycznym były bardzo zróżnicowane – starannie przygotowane, zawierające wiele załączników lub z drugiej strony – zahaczające nawet o wizjonerstwo. Etap weryfikacji projektu może przesądzić o jego dalszych losach – począwszy od kalkulacji kosztów, szacowania kosztów utrzymania po jego zrealizowaniu oraz czasu przeznaczonego na doprowadzenie projektu do końca. Inicjatorzy „budżetu entuzjastów” w Suwałkach tę kwestie będą musieli jeszcze przeanalizować.

Niebawem przekonamy się, jakie głosy pojawią się u nas w kwestii budżetu obywatelskiego. Suwałki mają do dyspozycji kwotę 1 mln złotych i dodatkowo 500 tys. złotych na tzw. inicjatywy lokalne. Projekt budżetu zostanie poddany głosowaniu suwalskich radnych podczas sesji specjalnej, zaplanowanej na 30 grudnia. Kolejne etapy działań wystawią na próbę „obywatelskość” mieszkańców miasta. Jak zaznaczył prezydent Czesław Renkiewicz – ważna będzie rola organizacji pozarządowych w tworzeniu partnerstwa z samorządem. Nie tylko przy budżecie obywatelskim, ale też działaniach w ramach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Aktywizacja społeczeństwa – jak zaznaczyła podczas konferencji Agnieszka Szyszko, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Suwałkach – obejmie również młodzież. Głos w dyskusji i propozycje projektów do realizacji zgłaszać będą mogli suwalczanie w wieku 16 lat. A już wiadomo, że jedna z takich grup ma gotowy projekt. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie poparcia dla projektu przez minimum 15 osób – zrzeszonych w organizacji pozarządowej lub nie (inicjatywy sąsiedzkie, środowiskowe nie będą wykluczane).

Informacje o spotkaniach, konsultacjach i możliwości zgłaszania projektów pojawią się w mieście już niebawem.

I Suwalski Kongres Obywatelski został zorganizowany w ramach projektu „Razem dla Suwałk”, realizowanego przez Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” w partnerstwie z Miastem Suwałki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...