Reklama

RPP nie zaskoczyła, dzisiaj EBC i BoE

Data:

- Reklama -

Opublikowane wczoraj istotne dane z Europy i USA były lepsze od prognoz, ale ich wpływ na notowania nie był bynajmniej taki sam. Ostateczne listopadowe indeksy PMI dla usług w strefie euro oraz w Niemczech przekroczyły wstępne szacunki, szczególnie dużo bardziej optymistyczny obraz wyłonił się z danych dla największej gospodarki strefy euro (wyrównany został najwyższy poziom br. ustanowiony w styczniu).

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK

Odczyt ten miał korzystny wpływ na notowania wspólnej waluty w stosunku do dolara, ale sytuacja uległa dość dynamicznej zmianie po południu. Listopadowy raport ADP bardzo wyraźnie przekroczył oczekiwania, a odczyt za październik został znacznie zrewidowany w górę. Na dwa dni przed publikacją oficjalnych danych rządowych o zatrudnieniu w USA rozbudziło to obawy, że FOMC może już w grudniu ograniczyć QE3. Rynek ma w pamięci silny – mimo tymczasowego zamknięcia amerykańskiej administracji – odczyt za październik i wczorajsze dane sugerują, że pozytywne tendencje mogły zajść na rynku pracy także w listopadzie. ISM dla usług znalazł się nieco poniżej oczekiwań, co zahamowało nieco odwrót od ryzykownych aktywów.

Kurs EURUSD wzrósł w pierwszej fazie sesji do 1,36 dzięki danym o indeksach PMI dla usług w Europie. Aprecjacja euro była jednak tylko chwilowa. W reakcji na dane z rynku pracy EURUSD zanotował dynamiczny spadek do ok. 1,353. Indeks ISM dla usług nieco rozczarował i zatrzymał deprecjację euro. Korzystny wpływ na wspólną walutę miała też decyzja Moody’s o podniesieniu ratingu Hiszpanii do stabilnej (parę dni wcześniej podobne decyzje podjęły agencje S&P i Fitch) W rezultacie, EURUSD jest dziś na otwarciu blisko oporu na 1,363. Po lekkim odbiciu wstępnej inflacji w strefie euro w listopadzie, rynek (podobnie jak my) nie spodziewa się zmian w parametrach polityki pieniężnej w tym miesiącu, przynajmniej tych „tradycyjnych”. Istotne mogą być jednak nowe prognozy inflacji na kolejne lata. Ścieżka poniżej celu może rozbudzić oczekiwania na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez EBC, co mogłoby osłabić euro. Kolejny opór po zawężającego się przedziału wahań.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności obligacji wznowiły ruch na północ. Tendencja obserwowana była od początku dnia, jej pewne wzmocnienie odnotowano po dużo lepszych od oczekiwań danych z USA. Decyzja RPP i ton komunikatu nie miały wpływu na rynek. Tym razem wzrost IRS był nieco wyraźniejszy niż w przypadku rentowności obligacji. 10-letnia stawka IRS wzrosła do 4,31% z 4,27%, 5-letnia o 3 pb do 3,81%, krótki koniec pozostał stabilny. Rentowności obligacji wzrosły o 2-3 pb dla 2-, 5- i 10-letnich benchmarków. Wczoraj, po 31 sesjach na poziomie 2,70%, WIBOR 6M spadł o 1 pb. Pozostałe stawki nie uległy jednak zmianie.

Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się aukcja zamiany, na której w zamian za odkupywane OK0114 i PS0414 inwestorzy będą mogli nabyć PS0416 i WZ0119. Spodziewamy się, że aukcja spotka się z zainteresowaniem inwestorów, a popyt skupi się głównie na PS0416. Wpływ wyników aukcji na rynek będzie raczej ograniczony (w ofercie nie ma papierów benchmarkowych).

Operacja zamiany długu zwiększy stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto (obecnie MF ma sfinansowane ponad 10% tych potrzeb). Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło niespodzianek, stopy procentowe pozostały w grudniu bez zmian, podobnie jak sugestia, że ten stan nie zmieni się przez pierwszą połowę 2014 roku. Prezes NBP zapytany o czynniki, które będą istotne dla przyszłych decyzji RPP, wspomniał m.in. o popycie wewnętrznym i rynku pracy. Według Rady w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona. Naszym zdaniem, inflacja może być wyższa niż w projekcji, a na konferencji usłyszeliśmy, że pożądane są dodatnie realne stopy procentowe. Oczekujemy pierwszej podwyżki stóp o 25 pkt bazowych na jesieni 2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....