Reklama

Janusz Piechociński za kapitałem społecznym i współpracą

Data:

- Reklama -
Janusz Piechociński w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

– Nie da się stworzyć lepszego życia dla następnych pokoleń, jeśli w Suwałkach nie będzie przemysłu nowej generacji, opartego o kapitał ludzki i innowacyjność – powiedział podczas wizyty w mieście Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Szef resortu podsumował ubiegły rok, przedstawił plany i kierunki działania w nowej perspektywie.

Wizytę w Suwałkach poprzedziło spotkanie ministra z przedstawicielami podlaskiego sektora przewoźników drogowych w stolicy województwa. Z kolei w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód Piechociński rozmawiał z przedsiębiorcami, a podczas konferencji prasowej skupił się na nowych przestrzeniach współpracy z zagranicznymi partnerami.

Wicepremier optymistycznie wypowiedział się na temat poprawy warunków prowadzenia działalności i sytuacji polskiej gospodarki w kontekście tempa i wzrostu PKB – na poziomie 1,5 proc., wzrostu eksportu i warunków do inwestycji – również w oparciu o kwestię wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku. – Przewagą konkurencyjną naszej gospodarki nie są już niższe podatki, nie są niższe ceny. Główną przewagą jest kapitał ludzki – zaznaczył Janusz Piechociński, dodając, że przy okazji wprowadzenia zmian w strefach, należy zmienić myślenie o nich. – Kierujemy ofertę strefową do kapitału polskiego. Na koniec zeszłego roku we wszystkich strefach mieliśmy 85 proc. kapitału zagranicznego i 15 proc. kapitału polskiego. W Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej było pół na pół, a to wielkie osiągnięcie – nie tylko ministerstwa gospodarki i PAIiZ-u, ale też rozumne działanie miejscowego samorządu – ocenił wicepremier.

Janusz Piechociński sądzi, ze sposobem na powrót Polski do wzrostu będą zmiany w zakresie likwidacji zatorów płatniczych, wprowadzenie Programu Lepsze Regulacje, odbiurokratyzowanie gospodarki, upowszechnienie polubownych metod rozwiązywania sporów, usprawnienie relacji między przedsiębiorcami a administracją, wdrożenie ustawy deregulacyjnej (50 zmian w prawie gospodarczym, które mają przynieść ok. 1 mld rocznie oszczędności dla przedsiębiorców), zmiany „kształcenia na rzecz zatrudnienia, a nie kształcenia na rzecz poszukiwania pracy” oraz „promocja specjalnych stref ekonomicznych znajdujących się na obszarach, gdzie jest najwyższe bezrobocie, największe zagrożenia demograficzne i gdzie są największe oczekiwania na inteligentną, racjonalnie przygotowaną interwencję państwową”. – Dla Suwalszczyzny, Ełku i Łomży przygotujemy – nie tylko w programie podziału pieniądza unijnego – specjalną ofertę – zaznaczył Piechociński.

Minister gospodarki ocenił także skuteczność programu regionalnego dla województw Polski Wschodniej, wskazując, że doprowadził on do pogłębienia przepaści cywilizacyjnych. Piechociński mówił również o perspektywach rozwoju Suwałk. – Takie miasta jak Suwałki nie mają wyboru, muszą zbudować przemysł nowej generacji, oczywiście uwzględniając warunki społeczne, wymogi środowiskowe, ale tworząc miejsca pracy. Nie da się stworzyć lepszego życia dla następnych pokoleń, jeśli tu nie będzie przemysłu nowej generacji, opartego o kapitał ludzki i innowacyjność – podkreślił wicepremier Piechociński.

W trakcie spotkania Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami środowiska biznesu padły między innymi pytania o przewidywany stan polskiej gospodarki w 2020 roku, współpracę przedsiębiorców z uczelniami (Henryk Owsiejew), pojawiły się też postulaty dotyczące budowy tras Via Baltica, Rail Baltica, rozszerzenia strefy małego ruchu granicznego (Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku).

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....