Reklama

Koegzystencja a rozwój

Data:

- Reklama -
Na zdj. od lewej: Alicja Jacewicz, Łukasz Kurzyna, Elżbieta Niedziejko, Zdzisław Przełomiec, Henryk Owsiejew, Jarosław Ruszewski.
Na zdj. od lewej: Alicja Jacewicz, Łukasz Kurzyna, Elżbieta Niedziejko, Zdzisław Przełomiec, Henryk Owsiejew, Jarosław Ruszewski.

Współdziałanie miasta, gminy Suwałki i powiatu to szansa, by marka Suwalszczyzny stała się konkurencyjna. To jeden z pomysłów, który najczęściej pojawiał się podczas dyskusji towarzyszącej konsultacjom społecznym na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020.

W trakcie spotkania, które odbyło się w piątek – 24 stycznia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach autorzy dokumentu – Jacek Szlachta i Wojciech Dziemianowicz nie tylko prezentowali efekty swojej pracy, ale i odpowiadali na licznie pytania dotyczące sugerowanych kierunków rozwoju Suwałk do 2020 roku.

Tym razem w dyskusji na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju wzięli udział: Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, Henryk Owsiejew, przewodniczący Rady Nadzorczej Malow Sp. z o.o., Zdzisław Przełomiec, radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Alicja Jacewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, dr Jarosław Ruszewski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” oraz ani Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, którzy także odnieśli się do zapisów projektu dokumentu.

Wątek rozpoczęty przez Henryka Owsiejewa, dotyczący rozwoju przedsiębiorczości i wykorzystania przy tym narzędzi, jakimi są: PNTPW, SSSE, PWSZ, a także spożytkowania intelektualnej mocy Białegostoku przy łączeniu nauki z biznesem, został rozwinięty przez Adama Galasa z firmy Salag, który zwrócił uwagę na istotę inwestycji w Suwałkach. Przedsiębiorca zasugerował, by w planowaniu rozwoju Suwałk korzystać z podejścia pragmatycznego. – Inwestujmy w coś, co może przynieść zwrot w przyszłości – podkreślił Adam Galas, odnosząc się do uważnego planowania skali przedsięwzięcia. Biznesmen popierający budowę lotniska w Suwałkach sądzi, że nawet realizacja samego pasa startowego, bez rozbudowanej infrastruktury, podniesie konkurencyjność Suwalszczyzny.

Inne tematy, które pojawiły się w trakcie spotkania, związane były z rozbudową oferty turystycznej (planer turystyczny) i tworzenia nowej jakości na obszarze EGO SA (Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki, Augustów) – głos Elżbiety Niedziejko, promocją pod marką Suwalszczyzna lub marką Mazury – głos Łukasza Kurzyny, rozwojem edukacji artystycznej (SOK, PSM), promocji poprzez spuściznę kulturalną dotyczącą społeczności lokalnych i wielokulturowości Suwałk, a także animacją miasta – martwa ulica Kościuszki, martwy Plac Marii Konopnickiej – głos Marka Gałązki. W trakcie dyskusji pojawiły się zarzuty skierowane pod adresem Wigierskiego Parku Narodowego – zdaniem uczestników spotkania – blokującego rozwój turystyki i gospodarki – głos Łukasza Kurzyny i Mirosława Szyszko. Prezydent Czesław Renkiewicz na zakończenie przedstawił kilka pomysłów związanych z ożywieniem śródmieścia Suwałk, zagospodarowania ośrodka żeglarskiego PTTK w w Starym Folwarku (stworzenie spółki), czy utworzenia w Suwałkach szkoły artystycznej na bazie Państwowej Szkoły Muzycznej (propozycja została przedstawiona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Spotkanie konsultacyjne w PNTPW poprzedził szereg rozmów z mieszkańcami Suwałk. Uwagi do Strategii Rozwoju Suwałk można zgłaszać do 31 stycznia. Formularz dostępny jest na stronie Urzędu Miasta.

Projekt Strategii Zrównoważonego Rozwoju Suwałk do 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...