
Współdziałanie miasta, gminy Suwałki i powiatu to szansa, by marka Suwalszczyzny stała się konkurencyjna. To jeden z pomysłów, który najczęściej pojawiał się podczas dyskusji towarzyszącej konsultacjom społecznym na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020.
W trakcie spotkania, które odbyło się w piątek – 24 stycznia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach autorzy dokumentu – Jacek Szlachta i Wojciech Dziemianowicz nie tylko prezentowali efekty swojej pracy, ale i odpowiadali na licznie pytania dotyczące sugerowanych kierunków rozwoju Suwałk do 2020 roku.
Tym razem w dyskusji na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju wzięli udział: Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, Henryk Owsiejew, przewodniczący Rady Nadzorczej Malow Sp. z o.o., Zdzisław Przełomiec, radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Alicja Jacewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, dr Jarosław Ruszewski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” oraz ani Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, którzy także odnieśli się do zapisów projektu dokumentu.
Wątek rozpoczęty przez Henryka Owsiejewa, dotyczący rozwoju przedsiębiorczości i wykorzystania przy tym narzędzi, jakimi są: PNTPW, SSSE, PWSZ, a także spożytkowania intelektualnej mocy Białegostoku przy łączeniu nauki z biznesem, został rozwinięty przez Adama Galasa z firmy Salag, który zwrócił uwagę na istotę inwestycji w Suwałkach. Przedsiębiorca zasugerował, by w planowaniu rozwoju Suwałk korzystać z podejścia pragmatycznego. – Inwestujmy w coś, co może przynieść zwrot w przyszłości – podkreślił Adam Galas, odnosząc się do uważnego planowania skali przedsięwzięcia. Biznesmen popierający budowę lotniska w Suwałkach sądzi, że nawet realizacja samego pasa startowego, bez rozbudowanej infrastruktury, podniesie konkurencyjność Suwalszczyzny.
Inne tematy, które pojawiły się w trakcie spotkania, związane były z rozbudową oferty turystycznej (planer turystyczny) i tworzenia nowej jakości na obszarze EGO SA (Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki, Augustów) – głos Elżbiety Niedziejko, promocją pod marką Suwalszczyzna lub marką Mazury – głos Łukasza Kurzyny, rozwojem edukacji artystycznej (SOK, PSM), promocji poprzez spuściznę kulturalną dotyczącą społeczności lokalnych i wielokulturowości Suwałk, a także animacją miasta – martwa ulica Kościuszki, martwy Plac Marii Konopnickiej – głos Marka Gałązki. W trakcie dyskusji pojawiły się zarzuty skierowane pod adresem Wigierskiego Parku Narodowego – zdaniem uczestników spotkania – blokującego rozwój turystyki i gospodarki – głos Łukasza Kurzyny i Mirosława Szyszko. Prezydent Czesław Renkiewicz na zakończenie przedstawił kilka pomysłów związanych z ożywieniem śródmieścia Suwałk, zagospodarowania ośrodka żeglarskiego PTTK w w Starym Folwarku (stworzenie spółki), czy utworzenia w Suwałkach szkoły artystycznej na bazie Państwowej Szkoły Muzycznej (propozycja została przedstawiona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Spotkanie konsultacyjne w PNTPW poprzedził szereg rozmów z mieszkańcami Suwałk. Uwagi do Strategii Rozwoju Suwałk można zgłaszać do 31 stycznia. Formularz dostępny jest na stronie Urzędu Miasta.
Projekt Strategii Zrównoważonego Rozwoju Suwałk do 2020 roku.