Księża lobbują na rzecz mostu energetycznego? Spółka PSE stanowczo zaprzecza

0
157
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Podobno jeśli nie wiadomo o co chodzi, zwykle chodzi o pieniądze. Tyle że w tym przypadku Polskie Sieci Elektroenergetyczne otwarcie przyznają się do przekazania środków na rzecz diecezji ełckiej. – Wspieranie tego typu inicjatyw jest elementem realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju w obszarze zaangażowania społecznego spółki – przekonuje Beata Jarosz, rzecznik prasowy PSE.

Oświadczenie rzecznik PSE to odpowiedź na naszą publikację, podsumowującą wystąpienie parlamentarzystów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Chodzi o piątkową konferencję w Sejmie, zorganizowaną z inicjatywy posłów „Twojego Ruchu”. Tomasz Makowski i Adam Rybakowicz zwrócili uwagę dziennikarzy na niewielką miejscowość położoną w północno-wschodniej Polsce – Bakałarzewo. Więcej: W Bakałarzewie rządzi mamona.

Przez gminę przebiegać ma most energetyczny Polska – Litwa. Mieszkańcy są przeciwko lokalizacji inwestycji w pobliżu ich domów. Jak dowiedzieli się posłowie – spółka PSE w celu wywarcia presji na protestujących miała wykorzystać darowiznę. Wystarczyło podobno kilkaset tysięcy złotych na rzecz diecezji ełckiej, by księża zaczęli lobbować na rzecz inwestora i wykonawcy – między innymi podczas kolędy.

Zaprzecza temu rzecznik spółki PSE. – Zasady przyznawania darowizn w PSE S.A. są bardzo przejrzyste, oparte o dwustopniowy system opiniowana. Wpływające wnioski są szczegółowo analizowane, zanim rekomendacje dotyczące przekazania zostaną przedstawione władzom spółki. Łączna wysokość wszystkich darowizn przekazanych przez spółkę na różne cele w latach 2012-2013 wyniosła odpowiednio ok. 40 tys. zł i 65 tys. zł – tłumaczy Beata Jarosz.

Rzecznik jednocześnie przyznaje, że PSE przekazały dla Caritasu diecezji ełckiej darowiznę finansową w wysokości 50 tys. złotych. – Decyzja została podjęta w grudniu 2013 roku, darowiznę przekazaliśmy w lutym 2014 r. Darowizna ta jest przeznaczona na wsparcie Domu Samotnej Matki, który znajduje się na terenie gminy Ełk. Jest to placówka, do której każdego roku zgłasza się wiele kobiet z dziećmi lub w ciąży, nie posiadających dachu nad głową lub szukających schronienia przed przemocą domową. W 2013 roku wsparcie w wysokości 100 tys. zł na rzecz Domu Samotnej Matki przekazała też spółka LitPol Link – spółka odpowiedzialna za projekt połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa w obszarze międzynarodowym – dodała Jarosz.

Z wyjaśnień przedstawicielki Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że tego typu darowizny stanowią element realizacji strategii Zrównoważonego Rozwoju w obszarze zaangażowania społecznego spółki i nie mają nic wspólnego z próbą przeforsowania lokalizacji mostu energetycznego w Bakałarzewie. – Informacje, sugerujące że PSE pozyskuje przychylność dla budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa poprzez wspieranie Domu Samotnej Matki w Ełku, są nieprawdziwe. Przedstawiciele PSE wielokrotnie spotykali się z mieszkańcami, władzami gminy Bakałarzewo. Zgodę na ustanowienie służebności przesyłu wyraziła zdecydowana większość mieszkańców – pomimo, że niektórzy z nich również podpisywali się pod protestami. Cały czas prowadzone są rozmowy i spotkania z właścicielami gruntów w celu uzyskania konsensusu. Jednocześnie prowadzone są procedury administracyjne przewidziane przepisami prawa – zapewniła w oświadczeniu Beata Jarosz.

Leave a Reply