Reklama

Sprzedaż detaliczna lepsza od oczekiwań

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net

Niemiecki indeks Ifo odnotował nieoczekiwany wzrost w lutym, a styczniowa inflacja w strefie była nieznacznie wyższa, niż na to wskazywał wstępny odczyt. Ocena koniunktury przez firmy z największej gospodarki Eurolandu poprawiła się już czwarty miesiąc z rzędu i jest najbardziej optymistyczna od lipca 2011. Odczyt ten nieco zniwelował negatywne nastroje po wstępnych PMI dla przemysłu opublikowanych w zeszłym tygodniu, które pokazały dużo mniej korzystny obraz.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Styczniowa inflacja HICP w strefie euro wyniosła w styczniu ostatecznie 0,8% r/r, a nie 0,7% r/r, jak na to wskazywały pierwotne szacunki, co zmniejszyło nieco obawy o wystąpienie deflacji. Mimo tych pozytywnych odczytów, wspólna waluta nie zdołała jednak zyskać do dolara. W przeciwnym kierunku oddziaływał komentarz przedstawiciela EBC. Ignazio Visco powiedział, iż bank centralny jest zdolny do obcięcia stopy depozytowej poniżej 0% w razie konieczności. Nastroje na giełdach były dość optymistyczne – w Europie, USA, a także dzisiaj rano w Azji zanotowano wyraźne wzrosty głównych indeksów (amerykański S&P zamknął się tuż poniżej rekordowo wysokiego poziomu).

W nocy włoski senat udzielił wotum zaufania nowemu rządowi Matteo Renziego. Dzisiaj analogiczne głosowanie odbędzie się w niższej izbie parlamentu. Kurs EURUSD zaczął rosnąć jeszcze przed publikacją indeksu Ifo, a lepszy od oczekiwań odczyt pogłębił ten ruch i sprawił, że kurs osiągnął wskazywany przez nas opór 1,377. W kolejnych godzinach sesji euro było jednak pod presją, mimo danych o wyższej inflacji EURUSD osiągnął na koniec dnia prawie 1,37. Presję na wspólną walutę wywierały słowa przedstawiciela EBC i fakt, że rano nie udało się przebić 1,377. Dziś rano kurs jest blisko 1,374. Niemiecki PKB za IV kw. okazał się zgodny z wstępnym szacunkiem, więc wygląda na to, że teraz rynek będzie wyczekiwał w spokojnej atmosferze na ważne dane z USA. Ważne poziomy dla EURUSD w krótkim terminie to nadal 1,368 i 1,377.

Kursy EURPLN oraz USDPLN poruszały się od początku sesji w delikatnych trendach wzrostowych, pozostałe waluty naszego regionu były stabilne. EURPLN dotarł wcześniej w okolice dość silnego wsparcia, na ok. 4,14 i na razie brakuje impulsu, który mógłby zainicjować poważną próbę przebicia tego poziomu. Na koniec dnia złoty odrobił część strat do euro, kurs spadł z 4,165 do ok. 4,155. W nocy na rynku nie zaszły duże zmiany i naszym zdaniem stabilizacja utrzyma się przynajmniej do publikacji popołudniowych danych z USA. W przypadku kursu EURPLN nadal obowiązuje przedział wahań 4,14-4,185.

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałek przyniósł kontynuację spadków IRS i rentowności obligacji. Krzywa IRS od 2 do 10 lat przesunęła się w dół równolegle o 3 pb. Zmiany rentowności obligacji były bardziej zróżnicowane – sektor 2 lat pozostał dość stabilny, długi koniec obniżył się o 3 pb, podczas gdy środek zyskał 7 pb. Obroty były już nieco niższe niż w piątek. Stawki WIBOR nie uległy wczoraj zmianie, stabilne były też FRA. Uspokojenie sytuacji na Ukrainie może spowodować, że krajowy rynek stopy ponownie będzie mocniej reagował na zmiany nastrojów na rynkach bazowych. Rentowności 10-letnich Bundów od końca stycznia poruszają się w trendzie bocznym i dzisiejsze dane z USA mogą zainicjować ruch w kierunku górnego (1,70%) lub dolnego (1,60%) ograniczenia tego przedziału. Wyraźniejsze zmiany mogą mieć przełożenie na sytuację w kraju.

Wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł w styczniu 4,8% r/r i był szybszy od oczekiwań. Stopa bezrobocia wzrosła do 14,0%, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy. Dane wskazują na kontynuację ożywienia popytu konsumpcyjnego, wspieranego poprawą sytuacji na rynku pracy. Spodziewamy się utrzymania tych pozytywnych tendencji w kolejnych miesiącach. Jak na razie wciąż nie widać jednak oznak presji inflacyjnej, o czym świadczy chociażby ujemny deflator cen w handlu detalicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....