„Starucha” Charmsa u Węgierki

0
92

reinterpretacjeTeatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na lutową odsłonę cyklu (re)interpretacje. slap czytań.

Źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

19 lutego o godz. 18.00, na małej scenie odbędzie się czytanie tekstu „Starucha” Daniła Iwanowicza Charmsa w reżyserii Tetiany Logoydy. W slapie zobaczymy: Monikę Zaborską-Wróblewską oraz Krzysztofa Ławniczaka.

„Starucha” to pełna absurdalnego humoru opowieści o pisarzu Danile, która obrazuje wyobcowanie człowieka w warunkach okrutnej rzeczywistości. Powstała w 1939 roku, dwa lata przed aresztowaniem autora pod zarzutem „odciągania ludności od budowy socjalizmu za sprawą bezsensownych wierszy”. Danił Charms zmarł z głodu w leningradzkim więzieniu w lutym 1942 roku.

Reżyserem czytania jest Tetiana Logoyda, która urodziła się w 1989 roku w Dniepropietrowsku. W 2010 roku ukończyła Teatralno-Artystyczne Kolegium w Dniepropietrowsku (wydział aktorsko-reżyserski), a w 2013 Narodowy Uniwersytet Teatru Kina i Telewizji im. I. Karpenki-Karego w Kijowie (specjalność: reżyser kukiełkowy). Wystawiła  „Starego człowieka z olbrzymimi skrzydłami” na podstawie opowiadania Gabriela Garcii Marquesa i „Pianistę” inspirowanego baśniami Hansa Christiana Andersena. W 2012 roku wzięła udział w przygotowaniu spektaklu „Czarne ptaki Białegostoku” w Białostockim Teatrze Lalek.

Bilety na czytanie w cenie 10 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Po czytaniu odbędzie się rozmowa z aktorami oraz Tetianą Logoydą.

Leave a Reply