„Włócznie Jaćwingów” za 2013 rok rozdane

0
211
Na zdj. Dariusz Mazur, Czesław Renkiewicz i Andrzej Chuchnowski.
Na zdj. Dariusz Mazur, Czesław Renkiewicz i Andrzej Chuchnowski.
Na zdj. Dariusz Mazur, Czesław Renkiewicz i Andrzej Chuchnowski.

W trakcie dorocznej gali wręczenia statuetek „Włóczni Jaćwingów”, połączonej z aukcją charytatywną, zebrano 28,5 tys. złotych. Laureatami nagród za ubiegły rok zostali: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Waldemar Siedlecki, dowódca 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Marlena Borowska, kierująca Wydziałem Wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Bożena Dobrzyń, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia oraz Dariusz Mazur.

Nagroda Prezydenta Suwałk, do której osoby fizyczne, instytucje i inne podmioty zgłaszane są przez mieszkańców miasta, przyznawana jest za działalność służącą rozwojowi miasta i różnorodnych jego obszarów – gospodarki, kultury, sportu, etc. „Suwalskie Oscary”, jak nazywane są „Włócznie Jaćwingów”, zostały wręczone po raz jedenasty. Dotychczas przyznano 27 nagród indywidualnych i 35 zespołowych.

– „Włócznie” przyznawane są za wybitne zasługi we wszystkich dziedzinach życia publicznego osobom, które niewątpliwie osiągnęły w swojej działalności sukces i wiedzą, ile to kosztuje wysiłku oraz pracy. Czynią więcej niż do nich należy. Żeby odnieść sukces nie wystarczy działać standardowo, rutynowo, przeciętnie. Na każdym kroku i w każdym obszarze ludzkiej działalności mamy do czynienia z rywalizacją i konkurencją – mówił w piątkowy wieczór Czesłąw Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Od kilku edycji „Włócznie Jaćwingów” przyznawane są bez podziału na kategorie. Do nagrody za działania w 2013 roku zostało zgłoszonych ponad 30 podmiotów, osób, firm. Do ratusza wpłynęło w sumie 51 wniosków.

Statuetki „Włóczni Jaćwingów” za 2013 roku przedstawiciele samorządu wręczyli:

Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach, za dynamiczny rozwój i pobudzenie do działania ponad 200 seniorów, którzy pokazują wszystkim, że „jesień życia” to „złoty wiek”, kiedy jest czas na realizację życiowych pasji i zainteresowań. Wystarczy tylko wyjść z domu. Seniorzy skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku regularnie uczestniczą w wykładach uniwersyteckich, kursach językowych, uprawiają sport, podróżują, gotują i rozwijają artystyczne talenty. W ubiegłym roku ogólnopolskie sukcesy święcili Teatr „Zgryz”, zdobywca Grand Prix na Ogólnopolskich Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie oraz zespół Złota Jesień, który wyśpiewał tam II miejsce.

Waldemarowi Siedleckiemu, dowódcy 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, za zaangażowanie w tworzenie na terenie jednostki ekspozycji dotyczącej dziejów Garnizonu Suwałki; za działalność edukacyjną i wychowawczą; za niesłabnącą wolę udziału w imprezach patriotycznych, świętach państwowych i miejskich; za wspieranie kombatantów oraz za obronę zagrożonej suwalskiej jednostki i kształtowanie jej pozytywnego wizerunku.

Marlenie Borowskiej, kierującej Wydziałem Wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, za zaangażowanie w organizację wydarzeń muzycznych, w tym Ogólnopolskiego Kursu Orkiestrowego; Międzynarodowego Festiwalu Ars Musica, koncertów dobroczynnych „W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II Wielkiemu Polakowi”; charytatywnego Koncertu Kolęd „Dzieci Dzieciom”. W ubiegłym roku dzięki jej staraniom w Suwałkach wystawiono po raz pierwszy operę, było to „Wesele Figara”. Marlena Borowska jest znakomitym pedagogiem, jej wychowankowie zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych konkursach i studiują na najlepszych uczelniach. Laureatka wielu konkursów i wyróżnień, w 2013 r. została uhonorowana odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej. W imieniu Marleny Borowskiej „Włócznię” odebrał mąż.

Bożenie Dobrzyń, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia, za dynamiczne, skuteczne zarządzanie firmą zatrudniającą 235 pracowników i przyjmującą mleko od 800 dostawców, za nieustanne dbanie o jakość produktów i podnoszenie wydajności produkcji, dzięki czemu  w  ubiegłym roku uruchomiono nową linię serowarską o przerobie 350 tysięcy litrów mleka na dobę. Spółdzielnia Mleczarska Sudowia jest kontynuatorką tradycji pierwszej spółdzielni mleczarskiej powstałej na Suwalszczyźnie w 1925 roku.

Dariuszowi Mazurowi, za sponsorowanie suwalskiego sportu oraz organizowanie wielu przedsięwzięć charytatywnych, w tym Turnieju Mikołajkowego, w którym każdego roku uczestniczą znani polscy piłkarze, aktorzy i dziennikarze. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt finansowania przez laureata klubu piłkarskiego Wigry Suwałki, organizowania licznych przedsięwzięć sportowych, a także wspierania organizacji pozarządowych oraz osób potrzebujących.

Gali towarzyszyła aukcja charytatywna, podczas której wylicytowano m.in.: plakat z autografem Andrzeja Wajdy, obrazy, akwarele, grafiki, ikony autorstwa Wiesława Osewskiego, Anny Wielogórskiej, Marka Sobczaka. W trakcie licytacji udało się zebrać 28,5 tys. złotych. Pieniądze zostaną przekazane na potrzeby Domu Samopomocy, przy ulicy Wojska Polskiego 9 w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply