Dotknij teatru!

0
133
Fot. Michał Heller, OiFP.
Fot. Michał Heller, OiFP.
Fot. Michał Heller, OiFP.

Osiem podlaskich instytucji – w Białymstoku, Łomży i Supraślu zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. Tegoroczne obchody potrwają od 27 marca do 6 kwietnia. Na uczestników akcji „Dotknij teatru” czekają m.in. spektakle, czytania, gra miejska, a także zwiedzanie teatrów i opery.

„Dotknij Teatru” to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Projekt „Dotknij teatru” powstał w 2010 roku w Łodzi. Z inicjatywą wyszła grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie, w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego „Chodź do teatru!”, realizujący podobne cele. Organizatorzy postanowili połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony.

W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku program objął kolejne województwa. W 45 miastach całej Polski odbyło się ponad 580 wydarzeń, w tym także w Białymstoku i Supraślu.

Tegoroczne obchody potrwają od 27 marca do 6 kwietnia. Koordynatorem „Dotknij teatru” w województwie podlaskim, podobnie jak przed rokiem, został Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Specjalne wydarzenia przygotowują także Białostocki Ośrodek Kultury, Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Szkoła Podstawowa nr 34 w Białymstoku, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Teatr Wierszalin oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza. Widzowie ponownie będą mieli okazję wziąć udział w spektaklach, warsztatach teatralnych, a także zajrzeć za kulisy teatrów i spotkać się z aktorami. Szczegółowy program oraz informacje na temat poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej akcji: dotknij-teatru.pl.

Program wydarzenia można znaleźć w naszym kalendarzu lub zapoznać się z nim poniżej:

Leave a Reply