Reklama

Finowie w Parku Naukowo-Technologicznym

Data:

- Reklama -
Na zdj.  Ville Vainikainen.
Na zdj. Mikko Vainikainen.

Rodzinna firma VA-Varuste Ltd w drugim półroczu wkroczy do Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. Producent tapicerki jachtowej zacznie działalność od zatrudnienia kilkunastu osób. Docelowo, po wybudowaniu fabryki na terenie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, liczba pracowników wzrośnie nawet do 60.

Fińskie przedsiębiorstwo powstało w 1969 roku w Kuopio – na bazie innej firmy, odkupionej przez rodziców Ville i Mikko Vainikainenów. Mikko Vainikainen w czasie wtorkowej konferencji prasowej w PNTPW w Suwałkach przybliżył historię rodzinnego biznesu, ofertę produktową i plany rozwoju polskiego oddziału.

VA-Varuste jest obecnie jednym z czołowych producentów wyposażenia łodzi i jachtów w Europie. W Skandynawii firma zatrudnia około 50 pracowników. 65 proc. jej produkcji stanowią zadaszenia do łodzi i jachtów, 25 proc. to poduszki i oparcia. – Specjalizujemy się w produkcji wyposażenia dla łodzi i jachtów średnich rozmiarów – tłumaczył podczas spotkania Mikko Vainikainen. VA-Varuste współpracuje m.in. z firmami: Bella, Flipper, Aquador, AMT, Yamarin, Silver, Buster, Terhi, MV-Marin, Finn-Master, Grandezza ja Uttern.

Konferencja w PNTPW w Suwałkach.
Konferencja w PNTPW w Suwałkach.

Firma uruchomi w Polsce produkcję jeszcze w tym roku. Jak zapowiada Mikko Vainikainen – początkowo nakłady inwestycyjne przedsiębiorstwa nie będą duże – ze względu na konieczność zakupu sprzętu. – Jedna maszyna do szycia to koszt 20 tys. euro – zaznaczył dyrektor VA-Varuste.

Finowie rozważali różne lokalizacje polskiego oddziału firmy ze względu na koszty produkcji i transportu. Pod uwagę brali również Ełk i Olsztyn. – Odwiedziliśmy wszystkie interesujące nas miasta i sprawdziliśmy oferowane możliwości. Suwałki wypadły najlepiej – tłumaczy Mikko Vainikainen.

Firma, która początkowo zatrudni 10-15 osób, szuka wykwalifikowanych pracowników – szwaczek.

 

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...
%d bloggers like this: