Reklama

Inflacja wciąż niska, co z rynkiem pracy?

Data:

- Reklama -
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Po gwałtownym pogorszeniu nastrojów na początku tygodnia, nastroje rynkowe nieco się ustabilizowały na otwarciu wczorajszej sesji. Nadal jest jednak wyczuwalny niepokój związany z sytuacją na Ukrainie i waluty CEE nieco wczoraj straciły. Tendencja ta była szczególnie widoczna pod koniec sesji, kiedy pojawiły się doniesienia, że rosyjska armia wkroczyła na teren Ukrainy.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W rezultacie, nastrój na rynku wyraźnie się pogorszył na koniec dnia. Tymczasem, dane z Niemiec były mieszane. Indeks ZEW dla bieżącego nastroju pokazały silny wzrost, do najwyższego poziomu od lipca 2011. Tak silna poprawa mogła być wynikiem niezłych danych, sugerujących stopniowe odbicie gospodarcze. Z drugiej strony, indeks dla oczekiwań spadł nieco mocniej od oczekiwań, co z kolei może wynikać z niepewności odnośnie rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Kurs EURUSD wahał się przez całą sesję wokół 1,38, chwilowo ten poziom przebijając. Ani mieszane dane z Niemiec, ani nieco wyższa od oczekiwań inflacja z USA nie wywołały silniejszego ruchu kursu. Na koniec dnia kurs był nieco powyżej 1,38 i dziś na otwarciu jest podobnie.

Dziś poznamy finalną inflację HICP w strefie euro za marzec, ale wydaje się, iż jedynie odczyt inny niż 0,5% r/r może wywołać wyraźniejszą reakcję rynku. Sporo danych opublikowanych zostanie w USA i to od nich zależeć może poziom kursu EURUSD na koniec dnia.

Kursy EURPLN i USDPLN notowały wczoraj lekkie wzrosty od początku dnia; na niekorzyść krajowej waluty działało osłabienie rubla w wyniku napięcia za naszą wschodnią granicą. W reakcji na doniesienia o działaniach rosyjskiej armii na Ukrainie EURPLN przebił 4,19, wyraźniej zaczęły tracić także forint i rubel. W nocy nastąpiło odreagowanie i dziś na otwarciu EURPLN jest nieco poniżej 4,19. Obawy o sytuację na Ukrainie nasiliły się w ostatnich godzinach, co zapewne będzie ciążyć krajowej walucie. Czynnikiem, który w ostatnich dniach ograniczał potencjał do osłabienia złotego były nadzieje na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez EBC, więc jeśli dzisiejsze dane o HICP będą niższe od prognoz, to mogą spowodować, iż złoty nadal będzie sobie radził nieco lepiej na tle innych walut CEE.

Na krajowym rynku stopy procentowej ponownie nie odnotowano dużych zmian IRS (2-letnia stawka waha się w okolicy 3%, 5-letnia blisko 3,50%, a 10-letnia w pobliżu 3,90%), natomiast w przypadku obligacji rentowności nieco odbiły. Istotny wpływ na osłabienie (kontynuowane jeszcze po zakończeniu sesji) miały doniesienia z Ukrainy. Obroty były nieznacznie wyższe niż w poniedziałek, ale i tak pozostały niskie. Stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy nie zmieniły się.

W marcu wskaźnik inflacji CPI wzrósł o 0,1% m/m i o 0,7% r/r, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Inflacja utrzymuje się na niskim poziomie i z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia też w nadchodzących miesiącach. Dopiero pod koniec roku możemy zobaczyć wyraźniejszy wzrost w stronę 2% r/r. Będzie to efekt m.in. niskiej bazy statystycznej, ale również rosnącego popytu konsumpcyjnego. Dane te nie wpływają na bieżące perspektywy polityki pieniężnej. Zakładamy, że stopy NBP pozostaną stabilne do końca roku, a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce na początku 2015.

Jerzy Hausner z RPP we wnioskach do najnowszego raportu „Instrument Szybkiego Reagowania” napisał, że okres utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie może zostać przedłużony co najmniej do 2015 r. W jego ocenie zjawisko bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego, z którym mamy obecnie do czynienia, poszerza przestrzeń gospodarczej ekspansji. Wg członka RPP eksport nie będzie dynamizował krajowej gospodarki, jak to miało miejsce w ostatnich latach, głównie ze względu na kryzys rosyjsko-ukraiński, możliwą recesję w Rosji oraz mniejszy popyt na komponenty do produktów finalnych sprzedawanych przez UE na rynkach Europy Wschodniej.

Wg danych Ministerstwa Finansów na koniec marca deficyt budżetowy wyniósł ok. 17,5 mld zł i stanowił 36,8% rocznego planu. Dochody budżetowe wyniosły ok. 67 mld zł (24,1% rocznego planu), podczas gdy wydatki prawie 84,5 mld zł (26%). Po stronie dochodowej wpływy z VAT w marcu były niższe niż w poprzednich miesiącach i niż rok wcześniej, ale mogło to być efektem tegorocznych zmian w zasadach rozliczeń podatku. Na uwagę zasługuje bardzo dobra realizacja dochodów z CIT (ok. 32% rocznego planu wobec ok. 26% realizacji w ostatnich 3 latach), co oznacza rosnące zyski firm po I kw. 2014.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek przedstawił założenia, przyjęte w aktualizacji programu konwergencji. Wskazują one, że nadwyżka sektora finansów publicznych wg ESA95 w tym roku wyniesie 5,8% PKB, podczas gdy wg ESA2010 będzie to deficyt rzędu 3,5% PKB, a w 2015 deficyt (ESA2010) obniży się do 2,7% PKB dzięki ożywieniu gospodarczemu. Ministerstwo prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,3%, w 2015 – 3,8%, a w latach 2016-2017 będzie powyżej 4%.

Dziś o 14:00 kolejna porcja danych z kraju, tym razem z rynku pracy. Publikacja powinna potwierdzić kontynuację ożywienia w tym obszarze. Spodziewamy się kolejnego wzrostu liczby zatrudnionych i utrzymania przyzwoitej (chociaż nieco niższej niż w lutym) dynamiki wynagrodzeń, pozwalającej na dalsze ożywienie popytu konsumpcyjnego.

Mamy przyjemność poinformować, że według rankingu prognoz kursowych agencji Bloomberg, obejmującego okres od II kw. 2013 do I kw. 2014, nasze prognozy USDPLN były najbardziej trafne spośród ankietowanych globalnych instytucji. W rankingu prognoz EURPLN zajęliśmy drugie miejsce. Byliśmy też najlepsi w prognozach USDHUF, czołowe miejsca zajmujemy również w zestawieniu prognoz EURCZK i EURHUF.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...
%d bloggers like this: