Co kryją muzea nocą? Zdjęcia

0
35

Noc_Muzeow2014_0021W ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów 2014 od lat uczestniczą Muzeum Okręgowe, Muzeum im. Marii Konopnickiej i Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach. W tym roku mieszkańcy miasta, którzy zdecydowali się do nich wstąpić, trafili na pokaz mody z lat 20. i 30., wernisaż wystawy, trochę retrospekcji fotograficznych, mogli też bezpłatnie obejrzeć wystawy stałe.

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach na zwiedzających czekały ekspozycje: Alfred Wierusz-Kowalski, Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży oraz Na dziejowym trakcie, W kręgu Alfreda Wierusza-Kowalskiego i Złoto Bizancjum. Tę ostatnią wystawę będzie można oglądać jeszcze tylko do 27 maja. Podczas planowanego finisażu dr Eliza Walczak opowie o mennictwie bizantyjskim.

Inauguracja Nocy Muzeów zgodnie z tradycją odbyła się w Muzeum im. Marii Konopnickiej. W domu poetki, obok wystaw: Maria Konopnicka 1842–1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu i opowieści o suwalskich latach poetki; Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu… i opowieści o suwalskich balach oraz Miłosz – Powrót, zwiedzającym została udostępniona nowa ekspozycja Wielka wojna. Suwalszczyzna i Zaniemenie 1914–1918. Muzealnicy przygotowali w tym roku niespodziankę w postaci pokazu mody z lat 20. i 30.

Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły na suwalczan czekały – niedawno otwarta wystawa akwaforty Jurija Jakowenki – Tarot Runy Alfabet oraz fotograficzna retrospekcja z wypraw do Japonii Andrzeja Strumiłły i Krystyna Zachwatowicz. Spotkanie w CSW było również okazją, by trochę powspominać. Radosław Krupiński prezentował historię klubu PAcamera i informacje na temat dekady działalności Małej Szkoły Fotografii.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz