Jak ruszyć z miejsca?

Jak ruszyć z miejsca
Rys. www.freedigitalphotos.net

Pamiętaj, że nicnierobienie jest bardziej męczące niż realizowanie własnych planów! Artykuł psychologa i trenera – Mateusza Grzesiaka ukazał się w magazynie Coaching 4/2014. Cały tekst dostępny jest na stronie internetowej czasopisma.

Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce – mawiał Kubuś Puchatek. A to znaczy, że miał motywację… do lenistwa. Tym, którzy jednak chcieliby znaleźć motywację do czegoś innego, z pomocą przychodzą techniki motywowania się.

Znajdź powód działania
Słowo „motywacja” pochodzi od ła­cińskiego „movere”: poruszanie się, przemieszczanie. Wyraz „motivum” znaczy „powód rozstrzygający” i „przy­czyna”. „Motyw” łączy się też ze słowem „motus” – ruch. Jeśli znajdziesz więc odpowiedni motyw, będziesz zmotywo­wany. Zadaj sobie kilka pytań: Czym się kierujesz? Dlaczego chcesz to osiągnąć? Jak to zrobić, by ci się chciało?

Unikaj zjadaczy czasu
Zgodnie z zasadą Pareto, 20 proc. rzeczy zabiera 80 proc. czasu. Zrób listę zjadaczy czasu, z których powodu tra­cisz najwięcej energii, i ich unikaj. Bez­produktywne używanie internetu? Te­lewizja? Niekończące się odkładanie rzeczy na później? Miej świadomość tego, na co musisz uważać, i pytaj sam siebie, co chcesz teraz zrobić produk­tywnego i dobrego. I to zrób.

(fragment)

Dodaj komentarz