Reklama

„Rewizora” powitali chlebem i solą

Data:

- Reklama -
Premiera spektaklu "Rewizor".
Premiera spektaklu „Rewizor”.

„Babie lato” Chełmońskiego w zestawieniu z tańcem i śpiewem, obnażoną zaściankowością, głupotą, chciwością, absurdalnością prowincjonalnej rzeczywistości – sporo składników, a wszystko to polane obficie panoszącym się łapówkarstwem. Sztuka Gogola wciąż jest aktualna.

Śmiech na sali to nieodłączny element „Rewizora”, ale śmiech to specyficzny. Jak pisał Nikołaj Gogol: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie, bo w wersji prezentowanej w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku „Rewizor” nie jest opowieścią o XIX-wiecznej carskiej Rosji. Ponadczasowy charakter sztuki wykorzystali twórcy, by w zamęcie i chaosie scenicznych zdarzeń zdemaskować współcześnie panujące układy i układziki. Taką prowincję – w mniejszej lub większej skali – odnaleźć można chyba w każdym miejscu.

Do tego, gdy przypomnimy sobie, że historia ponoć jest „z życia wzięta”, bohaterowie „Rewizora” szybko zyskać mogą rysy prawdziwych postaci, które nierzadko na szczytach władzy odgrywają i ciekawsze role. W białostockiej wersji sztuki – Chlestakow nawet nie mówi po polsku. Nie musi. Wzięty za Rewizora, korzysta z uroków życia na koszt mieszkańców, zaskoczony takim obrotem sprawy. Podrywa żonę i córkę Horodniczego. Ucieka w ostatniej chwili – tuż przed ślubem, w dodatku zabierając nowy samochód swojego gospodarza. Jest współcześnie, głośno – momentami kakofonia dźwięków osacza, z przymrużeniem oka i „z przytupem”. Znak czasów.

Reżyserem spektaklu „Rewizor”, którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym w sobotę – 10 maja, jest Jacek Jabrzyk. Zaprosił on do współpracy scenografa Martina Kleppek i choreografa – Mikołaja Mikołajczyka. Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie pojawili się gościnnie: Jan Jurkowski, Tomasz Robak oraz Krzysztof Wieszczek – aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, znany telewidzom z takich seriali jak „Szpilki na Giewoncie”, „Majka” czy „Na Wspólnej”.

Rewizor” na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie zaprezentowany jeszcze 14 maja o godz. 19.00, 15 maja o godz. 19.00 (premiera studencka), 20 czerwca o godz. 20.00, 21 czerwca o godz. 17.00 oraz 22 czerwca o godz. 17.00. Więcej na stronie: dramatyczny.pl/spektakl/rewizor

Fot. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Niebywałe Suwałki

4 KOMENTARZE

  1. […] „REWIZORA” POWITALI CHLEBEM I SOLĄ: „Babie lato” Chełmońskiego w zestawieniu z tańcem i śpiewem, obnażoną zaściankowością, głupotą, chciwością, absurdalnością prowincjonalnej rzeczywistości – sporo składników, a wszystko to polane obficie panoszącym się łapówkarstwem. Sztuka Gogola wciąż jest aktualna. […]

  2. "Ponadczasowy charakter sztuki wykorzystali twórcy, by w zamęcie i chaosie scenicznych zdarzeń zdemaskować współcześnie panujące układy i układziki. Taką prowincję – w mniejszej lub większej skali – odnaleźć można chyba w każdym miejscu".

    O sobie piszecie !!!!!!

  3. A czy to aby nie niebywalesuwalki.pl i pani Kozioł z Soku nie blokują tego spektaklu, który mógłby przyjechać na suwalską dużą scenę ? W Soku – placówce miejskiej – powstała edycja ciągła Teatru Niebywałego. Portal ten zaś jest prywatny. Na moje prośby o teatr klasyczny, tradycyjny w Soku, prosiłem konkretnie o tego "Rewizora" z białostockiego Teatru Węgierki, usłyszałem od Krystyny Kozioł, żebym więcej do niej pisał, a dyrektor Soku Kamińska nawet nie chciała odpowiedzieć na 3 moje meile.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...