Reklama

Umiarkowana presja płacowa w gospodarce

Data:

- Reklama -

wynagordzenieW kwietniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,7% r/r, podczas gdy płace o 3,8% r/r. Pomimo nieco słabszych odczytów od naszych i rynkowych prognoz, pozytywne tendencje na rynku pracy były kontynuowane. Dynamika funduszu płac w ujęciu realnym wciąż pozostaje na wysokim poziomie w porównaniu do poprzednich miesięcy, co w naszej ocenie powinno sprzyjać dalszej odbudowie popytu konsumpcyjnego w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Z punktu widzenia polityki monetarnej dzisiejsze dane są neutralne. Podtrzymujemy nasz bazowy scenariusz, że w lipcu RPP wydłuży okres stabilnych stóp przynajmniej do końca 2014 r. Ostatnie dane jakie napłynęły z krajowej gospodarki realnej, ale również oczekiwania na poluzowanie polityki monetarnej przez EBC wskazują, że okres stabilnych stóp może potrwać nawet do połowy 2015 r. Dane nie miały istotnego wpływu na rynki finansowe.

W kwietniu dynamika przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyła do 0,7% r/r (bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca) z 0,5% r/r w marcu. Wzrost zatrudnienia okazał się nieco niższy od naszych i rynkowych oczekiwań, kształtujących się na poziomie 0,8% r/r. W skali roku przybyło 37 tys. etatów, co jest najlepszym wynikiem od początku 2012 r., podczas gdy w ujęciu miesięcznym liczba etatów obniżyła się o ok. 1 tys. i jest to najniższa zmiana w kwietniu od 2011 r. Natomiast dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spowolniła mocniej niż się spodziewaliśmy. W kwietniu płace wzrosły o 3,8% r/r (po spadku o 1% m/m) wobec 4,8% r/r miesiąc wcześniej i naszych oczekiwań na poziomie 4,3% r/r. Początek drugiego kwartału jeśli chodzi o płace pozostaje relatywnie silny – kwietniowa dynamika nieznacznie tylko odbiega od średniego wzrostu wynagrodzeń w I kw. (4,1% r/r).

funduszwynagrodzenUwzględniając kwietniowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw szacujemy, że dynamika funduszu płac wyniosła 4,5% w ujęciu nominalnym r/r (po wzroście o 5,3% r/r w poprzednim miesiącu) oraz 4,2% r/r w ujęciu realnym (wobec wzrostu o 4,6% r/r w marcu).

Dzisiejsze dane z rynku pracy potwierdzają kontynuację stopniowej poprawy na rynku pracy przy umiarkowanej presji na wzrost wynagrodzeń. Tendencje to powinny być kontynuowane w kolejnych miesiącach, w których oczekujemy zarówno przyspieszenia dynamiki zatrudnienia w kierunku 1% (czemu będzie sprzyjała m.in. niska baza z ubiegłego roku), jak i wynagrodzeń do ok. 6% r/r. Poprawa na rynku pracy w połączeniu z wciąż niską inflacją powinna sprzyjać stopniowej poprawie dynamiki konsumpcji prywatnej w nadchodzących miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....