Reklama

Globalne ocieplenie vs zmiana klimatu

Data:

- Reklama -

Które z określeń jest poprawne? Które bardziej przekonujące? Na tyle, że skłania do dokładnego rozpoznania problemu i działania; do zmierzenia się z nim? Jaka jest siła oddziaływania tych określeń na ludzi? Iwona Sak w cyklu „Od zrównoważonego rozwoju do społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)”.

Autor: Iwona Sak, www.sztukarozwoju.pl

Już w 2002 roku amerykański doradca Frank Roberts wyjaśnił prezydentowi Bushowi znaczenie używania obu określeń: globalne ocieplenie kojarzy się z czymś katastroficznym; zmiana klimatu sugeruje coś bardziej stopniowego, co ma miejsce cały czas. Globalne ocieplenie budzi lęk bardziej, zmiana klimatu – mniej.

Od tego momentu administracja prezydenta Busha skutecznie zakazała używania zwrotu „globalne ocieplenie” konsekwentnie używając określenia „zmiana klimatu”.

Dzisiaj, 12 lat później, oba używane są przez media zamiennie. Ale czy powinny?

Każde z nich, użyte, wywołuje określoną, zupełnie różną reakcję. Oba są stosowane zamiennie przez media, polityków, czy też nas samych. Jednak dla ogółu społeczeństwa nie oznaczają tego samego. I jak wskazują badania przeprowadzone w latach 2012-2013 przez Uniwersytet Yale to, jakie określenie zostanie użyte przez jednostkę, zależy od jej przekonań politycznych, rasy, wyznania, pochodzenia, wieku. Opisując ten sam problem, ludzie używają zupełnie różnych emocji, określeń.

W Polsce nie prowadzi się badań w tym zakresie, dlatego też jako przykład posłużą wyniki uzyskane w USA. Wg Survey Study 2, November-December 2013, republikanie mocniej angażują się w temat, jeżeli używany jest termin globalne ocieplenie. Afroamerykanie i ludność USA pochodzenia hiszpańskiego jest bardziej skłonna uznać globalne ocieplenie jako bardzo złe zjawisko; afroamerykańska społeczność z kolei odbiera je jako szkodliwe dla ich rodzin w przyszłości. Amerykanie pochodzenia hiszpańskiego uważają, że globalne ocieplenie właśnie teraz przynosi szkody społeczności w Ameryce. Generacji X (31-48 lat) ) jest bliższe stwierdzenie, że globalne ocieplenie ma właśnie miejsce. Generacja Y (18-30 lat) jest prawie pewna, że będzie bardziej skłonna dołączyć do społecznych kampanii zobowiązujących przedstawicieli władzy do podjęcia działań w celu zredukowania globalnego ocieplenia niż do kampanii dotyczących zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Wyniki badań wskazują, że użycie określenia „globalne ocieplenie” bardziej angażuje ludzi do działań.

„Globalne ocieplenie” jest silnie kojarzone z tym, że to właśnie dzieje się, tu i teraz; że nasza aktywność jest tego główną przyczyną. Kojarzy się większości z nas z ekstremalnymi zjawiskami, jak: wysokie temperatury, tornada, huragany, klęski powodziowe i jest połączone z większym publicznym rozumieniem, większym wsparciem dla działań jednostkowych jak i narodowych.

„Zmiana klimatu” natomiast jest wyrazem obawy o ten problem, zawiera osobiste podejście. Jest bardziej kojarzone ze zmianami pogody.

Oba pojęcia są mocno osadzone w naszych umysłach.

Językowe wybory nie tylko odzwierciedlają indywidualne wybory, ale także wpływają na realizowaną politykę. Ponieważ terminy, których używamy do opisu świata decydują o sposobie, w jaki go widzimy, ci, którzy kontrolują język, kontrolują też argumenty. A ci, którzy kontrolują argumenty, są bardziej skłonni bez żalu przełożyć przekonania na politykę.

Używanie pojęć: „globalne ocieplenie” i „zmiana klimatu” staje się coraz bardziej narzędziem polityki – nie mającym nic wspólnego z danymi naukowymi.

1 KOMENTARZ

  1. Globalne ocieplenie to coś innego niż zmiany klimatyczne. Dlatego nie powinno się ich używać zamiennie. Globalne ocieplenie to tylko jeden z przejawów zmian klimatu, ale nie jedyny. Zmiany klimatu t opojęcie znacznie szersze.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ełcki radny chwali pomysł Suwałk i wnioskuje, by tam również zgasić latarnie

- Zgaśmy latarnie  w Ełku. Tak jak w Suwałkach...

Festiwal Ekologiczny EKO WIZJA 2 w Suwałkach – moc atrakcji i ważne przesłanie

Ekologia winna stać się pasją i wartością dla każdego....

Biblioteka świętuje… wspólnym sprzątaniem!

Można by powiedzieć, że dwie pieczenie przy jednym ogniu...

Gmina Jeleniewo realizuje Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Urząd Gminy Jeleniewo od 2019 roku pomaga mieszkańcom w...
%d bloggers like this: