“Shakespeare” – ostatnia premiera u Węgierki

0
30
Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na ostatnią w tym sezonie premierę – w sobotę, 14 czerwca. Tym razem widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Shakespeare” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk. Początek przedstawienia o godz. 19.00.

„Shakespeare” to spektakl, który w założeniu poświęcony jest osobie i twórczości jednego z najsławniejszych dramaturgów – Williama Shakespeare’a. Autorką scenariusza jest Dana Łukasińska. Przedstawienie zostało realizowane w ramach projektu “Szekspir”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.

– Od początku wiedzieliśmy, że to nie będzie teatralny bryk, czyli spektakl-ściąga, który w skrótowej formie opowiada treść utworów Shakespeare’a. Koncepcja rodziła się stopniowo, podczas rozmów z autorką, by w efekcie osiągnąć formę wielopoziomowego kolażu na temat elżbietańskiego dramaturga – mówi reżyserka spektaklu, Agata Biziuk.

Na początku, zgodnie z sokratejskim wzorem, realizatorzy postawili sobie pytanie: kim/czym jest dla ciebie Shakespeare? Odpowiedzi utworzyły krąg dyskursywny, który stał się twórczą bazą dla tekstu. Spektakl nie jest więc pomnikiem wystawionym Szekspirowi, próbą jego biografii ani bierną transmisją faktów i danych.

Shakepseare_konferencja prasowa_Teatr_Dramatyczny_w_Bialymstoku (18)– Jest sumą naszych wrażeń i skojarzeń, nie unika polityczności, dotyka zbiorowych doświadczeń, miesza estetyki i czasy historyczne, eksperymentuje z formą i wchodzi w dialog z ideologicznością naszego życia, tworząc subwersywny koktajl – mówi Dana Łukasińska.

Spektakl szuka zjawiska „szejkspirowości” w przestrzeni prywatnej aktorów, teatru, władzy, całego narodu. Mówi o tym, że dzisiejszą przestrzeń kultury, na wzór elżbietański, coraz bardziej zawłaszcza polityka, religia, strach przed tzw. innym, seksualnością, płciowością i ich redefinicją. Twórców spektaklu zainteresowała również teoria lancasterska, w świetle której Shakespeare – kryptokatolik wielokrotnie bywał w Rzymie pod zmienionym nazwiskiem.

Na uwagę zasługuje oprawa scenograficzna i kostiumowa, przygotowana przez Marikę Wojciechowską. Dzięki niej plastycznie i płynnie następują zmiany epoki i stylów, łączenie tradycji z multimediami, opracowanymi przez Krzysztofa Kiziewicza. Nad ruchem scenicznym aktorów czuwa Anita Podkowa, zaś całości spektaklu, a zwłaszcza jego musicalowej części, towarzyszy oprawa muzyczna i aranżacje autorstwa Piotra Klimka.

Premiera „Shakespeare’a” odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14 czerwca o godz. 19.00 na małej scenie Teatru. Kolejna okazja, aby obejrzeć przedstawienie: 15 czerwca o godz. 17.30. Bilety na spektakl dostępne są w kasie oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku jest portal “Niebywałe Suwałki”.

„Shakespeare”
Dana Łukasińska
Premiera: 14 czerwca 2014 r.
Scena: mała

Ceny biletów:
Premiera – 35 zł
bilet normalny – 25 zł
bilet ulgowy – 20 zł
bilet studencki – 12,50 zł

Reżyseria: Agata Biziuk
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Marika Wojciechowska
Multimedia: Krzysztof Kiziewicz
Ruch: Anita Podkowa

Obsada:
Agnieszka Makowska (gościnnie)
Bernard Bania
Piotr Szekowski

Udział w art-video: Mateusz Witczuk

Dodaj komentarz