Reklama

Po co Straż Miejska? W Augustowie jej nie chcą

Data:

- Reklama -
Fot. J. Koniecko (źródło:  www.augustow.eu).
Fot. J. Koniecko (źródło: www.augustow.eu).

Grupa mieszkańców miasta Augustowa, wraz z posłem Adamem Rybakowiczem, wyszła z inicjatywą zorganizowania referendum gminnego. W zawiadomieniu złożonym na ręce burmistrza Augustowa znajduje się informacja na temat intencji przedsięwzięcia – chodzi o zorganizowanie referendum w sprawie likwidacji augustowskiej Straży Miejskiej.

Źródło: Informacja prasowa.

Jak argumentowali inicjatorzy, problem Straży Miejskiej i statusu uzdrowiska, pomimo już trzyletniej dyskusji wewnątrz władz miasta, nie zostały w żaden sposób rozwiązane. Powołując się na Konstytucję i Ustawę o Referendum Lokalnym, korzystając w ten sposób z obywatelskich praw, mieszkańcy podjęli inicjatywę wywołania dyskusji społecznej, a w konsekwencji wyrażenia po poprzez referendum wiążącego dla władz samorządowych stanowiska mieszkańców w tych tematach.

– Nie wyrażamy tym zawiadomieniem swojego stanowiska, tylko zaniepokojeni bezczynnością władz samorządowych, wykorzystujemy jedną z możliwości jaką daje nam demokracja bezpośrednia w postaci referendum lokalnego, po to, by to mieszkańcy zadecydowali za władzę samorządową – powiedział Tomasz Lipiec, jeden z inicjatorów akcji referendalnej. – Chcę, by takich inicjatyw, wypływających od mieszkańców naszych miast, było jak najwięcej – dodał.

Pełnomocnik Inicjatora Referendum, Kamil Żebrowski, zapowiedział akcję zbierania podpisów na terenie całego miasta. – Wolontariusze będą zbierać podpisy w każdej z dzielnic miasta, dodatkowo będziemy wnioskować do władz miasta o wyznaczenie miejsca w centrum, w którym będziemy mogli ulokować namiot, który będzie jednym z wielu miejsc do zbierania podpisów.

– W innych miastach, takich jak Stalowa Wola, zdecydowanie większych niż Augustów, gdzie utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało ok. 1 mln zł rocznie, likwidacja tej formacji przyniosła miastu oszczędności rzędu 800 tys. zł, gdzie pozostałą kwotę przeznaczono na dofinansowanie policji i utworzenie dodatkowych patroli – powiedział poseł Rybakowicz. Dodatkowo zaproponował, aby kwotę około 100 tys. zł rocznie, zaoszczędzonych po likwidacji Straży Miejskiej, przeznaczyć w Augustowie na rozbudowę i utrzymanie sieci monitoringu. – We wszystkich miejscowościach w których dotychczas zlikwidowano Straż Miejską nie zaobserwowano żadnych negatywnych efektów tej decyzji, np. w statystykach dotyczących przestępczości – argumentował.

Zgodnie z ustawą, po złożeniu zawiadomienia, inicjatorzy referendum mają 60 dni na złożenie wniosku, pod którym podpisze się co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

Suwałki – co ostatnio potwierdził prezydent Czesław Renkiewicz – nie planują zmian w tym zakresie. Mimo toczącej się raz po raz dyskusji na temat zasadności funkcjonowania Straży Miejskiej, konkretnych działań nikt dotąd nie podjął.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...

„Razem dla Suwałk” o nowej strefie gospodarczej i torze kartingowym

Konferencja Komitetu "Razem dla Suwałk" odbyła się w czwartek,...