Reklama

Rozpoczynają się 9. Suwalskie Teatr-Akcje

Data:

- Reklama -

9TeatrAkcjeSuwalskie Teatr-Akcje to jeden z tych festiwali, które powstają jako oddolna inicjatywa społeczna grupy zapaleńców. W tym roku dziewiąta edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Sztuka Aktywności”. Początek teatralnych i atrakcyjnych wrażeń już w poniedziałek.

– W tym roku pragniemy zaprezentować mieszkańcom Suwalszczyzny i okolic sztukę aktywną, społecznie zaangażowaną. Hasło to kryje w sobie także „drugie dno” – podkreślenie, że aktywność społeczna jest sztuką, umiejętnością, a poprzez nasz festiwal pragniemy tej sztuki uczyć, zachęcać lokalne środowiska do twórczego działania i uświadomić, że uczestnictwo w kulturze jest czymś wspólnym wszystkim. Wszystkim, bez wyjątku – tłumaczy Paulina Andruczyk.

Festiwal rozpocznie się 4 sierpnia. Aż do ostatniego dnia – 10 sierpnia w programie sporo atrakcji.

Co zatem nas czeka?

4-5 sierpnia w godz. 10-14 – „Transgresje ciała”, warsztat teatralno-ruchowy Zofii Bartoszewicz (Suwalski Ośrodek Kultury)

Warsztaty „Transgresje ciała” będą podejmowały temat podstawowego narzędzia aktora, jakim jest ciało, które wychodzi na przeciw „innemu” ciału, wykluczonemu z powodu niepełnosprawności. Warsztaty będą próbą redefiniowania pojęć “pełno” i “niepełnosprawność”, próbą pokazania, że niepełnosprawność nie jest jedynie wybrakowaną odbitką normalności.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą szukać ekspresji poza ruchowymi tendencjami raz inspirować się doświadczeniami osób o alternatywnej motoryce.

5 sierpnia godz. 18 – spektakl „Zabijmy wszystkie ptaki”

Produkcja Teatr-Akcji stworzona przez młodych ludzi z Suwałk działających przy Teatrze Form Czarno – Białych Plama i Stowarzyszeniu Nie Po Drodze oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

6-7 sierpnia w godz. 16-19 – warsztat pedagogiki teatralnej prowadzony przez Justynę Sobczyk (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Przytorowej)

W ramach „Sztuki Aktywności w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym przy ul. Przytorowej przeprowadzone zostaną dwudniowe warsztaty teatralne dla pracowników socjalnych, opiekunów z Domów Pomocy Społecznej oraz Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Uczestnicy poznają podstawowe narzędzia teatralne uwzględniające specyfikę pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Justynę Sobczyk – pedagożkę teatru z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pracującą teatralnie z młodzieżą z Zespołem Downa i Autyzmem.

Fot. źródło: teatrwegajty.art.pl
Fot. źródło: teatrwegajty.art.pl

6 sierpnia godz. 18 – “Ziemia B.”, spektakl Teatru Węgajty, projekcja filmu “Ulica krokodyli” dokumentującego pracę Teatru w Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie oraz dyskusja pospektaklowa (I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)

Teatr Węgajty od wielu lat stawia na poszerzanie świadomości społeczeństwa zarówno w kwestiach globalnych jak i lokalnych. Zadaje pytania, prowokuje do dyskusji, stawia na wspólnotowość i zachęca do przekraczania dzielących nas – ludzi – granic. Spektakl „Ziemia B.”, podobnie jak inne pokazy, kierowany do szerokiego grona odbiorców, któremu uświadamia jak bardzo ważny jest głos każdej osoby w kreowaniu rzeczywistości, która nas otacza. „Ziemia B.” jest także wypowiedzią artystów na temat ekologii, marzeń i współczesności.

Po spektaklu odbędzie się  pokaz filmu dokumentującego spektakl „Ulica Krokodyli” Teatru Węgajty zrealizowanego z udziałem osób zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie wraz z dyskusją na temat realizowanej przez nich idei teatru potrzebnego, zaangażowanego społecznie i ekologicznie. W trakcie dyskusji nastąpi wymiana dobrych praktyk podejmowanych przez artystów w pracy z osobami zmagającymi się z ograniczeniami jakie niosą ze sobą wiek lub niepełnosprawność. Dyskusja stanie się przestrzenią dającą możliwość pochylenia się nad ideą sztuki zaangażowanej, skierowanej na osoby dotknięte wykluczeniem społecznym.

7 sierpnia, godz. 18:00 – spektakl Teatru Sielove „O szewczyku Dratewce” (Plac im. Marii Konopnickiej)

Przedstawienie dla dzieci „O szewczyku Dratewce” opowiada o biednym szewczyku, który wędrując po świecie spotyka potrzebujących i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. Pewnego dnia przybywa do krainy, w której czarownica więzi w wieży piękna królewnę. Dzielny szewczyk postanawia ją uratować. Jego bronią jest odwaga i dobro. Czy sobie poradzi?

Przedstawienie o Szewczyku Dratewce ukazuje świat, w którym okazane dobro, nawet najmniejszym istotom zamieszkującym nasz świat, nigdy nie zostaje zapomniane. Ukazuje, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście. Spektakl jest tak skonstruowany, aby dzieci nie były tylko widzami – mają możliwość włączenia się w różne zadania podczas przedstawienia.

9 sierpnia godz. 18:00 – projekcja filmu „Imagine” (reż. Andrzej Jakimowski), dotykającego tematu niepełnosprawności (Cinema Lumiere, Centrum Handlowe Plaza)

„Imagine” to francusko-polsko-portugalsko-brytyjski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Światowa premiera filmu miała miejsce 10 września 2012 roku podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W Polsce premiera filmu odbyła się 12 kwietnia 2013 roku.

Film opowiada historię  instruktora osób niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie. Za pomocą kontrowersyjnych metod uczy on młodych pacjentów sztuki orientacji
w przestrzeni.

10 sierpnia godz. 18:00 – plenerowa prezentacja spektaklu „Pokój” sopockiego Teatr Snów (Park Konstytucji 3 maja)

Spektakl opowiada o samotnym mieszkańcu pokoju położonego na skraju rzeczywistości i marzeń. Świat, który go otacza jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony, czasem zazdrości żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. Spektakl Zdzisława Górskiego zadaje pytania o funkcję marzeń, czy są one jedynie ucieczką od rzeczywistości, która, gdyby jej się tylko bliżej przyjrzeć mogłaby okazać się nie taką złą.

w dniach 6-10 sierpnia wydarzenia towarzyszące w Klubie Festiwalowym – Komin Pub Motocyklowy przy ul. Emilii Plater 1 w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki Blues Festival 2024: Jeszcze więcej zdjęć

Emocje po tegorocznej edycji Suwałki Blues Festivalu już nieco...

Nowy program sprzedaży działek budowlanych ma przyciągnąć do Suwałk nowych mieszkańców

W Suwałkach trwają intensywne prace nad wprowadzeniem programu sprzedaży...

Kiedy remont suwalskiego dworca? PKP twierdzi, że opóźniał… konserwator

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otrzymał odpowiedź na swoje pismo...

Małgorzata Makowska laureatką 58. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska w ostatnich dniach gościła uczestników Festiwalu Folkloru...