Reklama

Rozpoczynają się 9. Suwalskie Teatr-Akcje

Data:

- Reklama -

9TeatrAkcjeSuwalskie Teatr-Akcje to jeden z tych festiwali, które powstają jako oddolna inicjatywa społeczna grupy zapaleńców. W tym roku dziewiąta edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Sztuka Aktywności”. Początek teatralnych i atrakcyjnych wrażeń już w poniedziałek.

– W tym roku pragniemy zaprezentować mieszkańcom Suwalszczyzny i okolic sztukę aktywną, społecznie zaangażowaną. Hasło to kryje w sobie także „drugie dno” – podkreślenie, że aktywność społeczna jest sztuką, umiejętnością, a poprzez nasz festiwal pragniemy tej sztuki uczyć, zachęcać lokalne środowiska do twórczego działania i uświadomić, że uczestnictwo w kulturze jest czymś wspólnym wszystkim. Wszystkim, bez wyjątku – tłumaczy Paulina Andruczyk.

Festiwal rozpocznie się 4 sierpnia. Aż do ostatniego dnia – 10 sierpnia w programie sporo atrakcji.

Co zatem nas czeka?

4-5 sierpnia w godz. 10-14 – „Transgresje ciała”, warsztat teatralno-ruchowy Zofii Bartoszewicz (Suwalski Ośrodek Kultury)

Warsztaty „Transgresje ciała” będą podejmowały temat podstawowego narzędzia aktora, jakim jest ciało, które wychodzi na przeciw „innemu” ciału, wykluczonemu z powodu niepełnosprawności. Warsztaty będą próbą redefiniowania pojęć “pełno” i “niepełnosprawność”, próbą pokazania, że niepełnosprawność nie jest jedynie wybrakowaną odbitką normalności.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą szukać ekspresji poza ruchowymi tendencjami raz inspirować się doświadczeniami osób o alternatywnej motoryce.

5 sierpnia godz. 18 – spektakl „Zabijmy wszystkie ptaki”

Produkcja Teatr-Akcji stworzona przez młodych ludzi z Suwałk działających przy Teatrze Form Czarno – Białych Plama i Stowarzyszeniu Nie Po Drodze oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

6-7 sierpnia w godz. 16-19 – warsztat pedagogiki teatralnej prowadzony przez Justynę Sobczyk (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Przytorowej)

W ramach „Sztuki Aktywności w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym przy ul. Przytorowej przeprowadzone zostaną dwudniowe warsztaty teatralne dla pracowników socjalnych, opiekunów z Domów Pomocy Społecznej oraz Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Uczestnicy poznają podstawowe narzędzia teatralne uwzględniające specyfikę pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Justynę Sobczyk – pedagożkę teatru z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pracującą teatralnie z młodzieżą z Zespołem Downa i Autyzmem.

Fot. źródło: teatrwegajty.art.pl
Fot. źródło: teatrwegajty.art.pl

6 sierpnia godz. 18 – “Ziemia B.”, spektakl Teatru Węgajty, projekcja filmu “Ulica krokodyli” dokumentującego pracę Teatru w Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie oraz dyskusja pospektaklowa (I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)

Teatr Węgajty od wielu lat stawia na poszerzanie świadomości społeczeństwa zarówno w kwestiach globalnych jak i lokalnych. Zadaje pytania, prowokuje do dyskusji, stawia na wspólnotowość i zachęca do przekraczania dzielących nas – ludzi – granic. Spektakl „Ziemia B.”, podobnie jak inne pokazy, kierowany do szerokiego grona odbiorców, któremu uświadamia jak bardzo ważny jest głos każdej osoby w kreowaniu rzeczywistości, która nas otacza. „Ziemia B.” jest także wypowiedzią artystów na temat ekologii, marzeń i współczesności.

Po spektaklu odbędzie się  pokaz filmu dokumentującego spektakl „Ulica Krokodyli” Teatru Węgajty zrealizowanego z udziałem osób zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie wraz z dyskusją na temat realizowanej przez nich idei teatru potrzebnego, zaangażowanego społecznie i ekologicznie. W trakcie dyskusji nastąpi wymiana dobrych praktyk podejmowanych przez artystów w pracy z osobami zmagającymi się z ograniczeniami jakie niosą ze sobą wiek lub niepełnosprawność. Dyskusja stanie się przestrzenią dającą możliwość pochylenia się nad ideą sztuki zaangażowanej, skierowanej na osoby dotknięte wykluczeniem społecznym.

7 sierpnia, godz. 18:00 – spektakl Teatru Sielove „O szewczyku Dratewce” (Plac im. Marii Konopnickiej)

Przedstawienie dla dzieci „O szewczyku Dratewce” opowiada o biednym szewczyku, który wędrując po świecie spotyka potrzebujących i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. Pewnego dnia przybywa do krainy, w której czarownica więzi w wieży piękna królewnę. Dzielny szewczyk postanawia ją uratować. Jego bronią jest odwaga i dobro. Czy sobie poradzi?

Przedstawienie o Szewczyku Dratewce ukazuje świat, w którym okazane dobro, nawet najmniejszym istotom zamieszkującym nasz świat, nigdy nie zostaje zapomniane. Ukazuje, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście. Spektakl jest tak skonstruowany, aby dzieci nie były tylko widzami – mają możliwość włączenia się w różne zadania podczas przedstawienia.

9 sierpnia godz. 18:00 – projekcja filmu „Imagine” (reż. Andrzej Jakimowski), dotykającego tematu niepełnosprawności (Cinema Lumiere, Centrum Handlowe Plaza)

„Imagine” to francusko-polsko-portugalsko-brytyjski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Światowa premiera filmu miała miejsce 10 września 2012 roku podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W Polsce premiera filmu odbyła się 12 kwietnia 2013 roku.

Film opowiada historię  instruktora osób niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie. Za pomocą kontrowersyjnych metod uczy on młodych pacjentów sztuki orientacji
w przestrzeni.

10 sierpnia godz. 18:00 – plenerowa prezentacja spektaklu „Pokój” sopockiego Teatr Snów (Park Konstytucji 3 maja)

Spektakl opowiada o samotnym mieszkańcu pokoju położonego na skraju rzeczywistości i marzeń. Świat, który go otacza jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony, czasem zazdrości żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. Spektakl Zdzisława Górskiego zadaje pytania o funkcję marzeń, czy są one jedynie ucieczką od rzeczywistości, która, gdyby jej się tylko bliżej przyjrzeć mogłaby okazać się nie taką złą.

w dniach 6-10 sierpnia wydarzenia towarzyszące w Klubie Festiwalowym – Komin Pub Motocyklowy przy ul. Emilii Plater 1 w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Udany wyjazd biało-niebieskich do Dąbrowy Białostockiej. Dąb – Wigry 1:5

Wigry Suwałki na mecz jedenastej kolejki IV ligi podlaskiej...

Suwałki zrealizują zielone inwestycje za prawie 1 mln euro

Miasto Suwałki oraz suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK)...

Początek października – konferencje, spotkania, seanse

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim...