Drzwi do krainy fantasy już otwarte

Festiwal_Fantasy_2014_0010Festiwal Fantasy „Baśniowa Suwalszczyzna, mityczna Dzukija” został dziś oficjalnie rozpoczęty. W programie spotkań z tematyką fantasy znalazło się wiele atrakcyjnych propozycji. Czas dobrej zabawy potrwa aż do niedzieli, 21 września.

Festiwal odbywa się w wielu punktach miasta, główne wydarzenia będą jednak miały miejsce w Suwalskim Ośrodku Kultury, który na tę okoliczność zamienił się w krainę fantastyki. Bogaty program z pewnością umożliwi znalezienie czegoś interesującego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Warto przyjść w najbliższych dniach do Suwalskiego Ośrodka Kultury. Już samo hasło, pod którym odbywa się festiwal – „Baśniowa Suwalszczyzna, mityczna Dzukija” – jest intrygujące. Suwalszczyzna i Dzukija są to krainy sąsiadujące ze sobą. W latach 80. na Suwalszczyźnie realizowane były filmy wymagające stworzenia atmosfery tajemniczości, wykorzystania magicznego krajobrazu, co daje pole do popisu wyobraźni – twierdzi Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk, który otworzył Festiwal Fantasy. Marka Buczyńskiego w programie wydarzenia zainteresował szczególnie koncert zespołu „Percival Schuttenbach”. I nic dziwnego, walory klimatycznej muzyki tej grupy doceniają między innymi fani gry „Wiedźmin”. Członkowie „Percival Schuttenbach” są jej autorami. Zespół zagra na Dużej Scenie SOK w sobotę – 20 września o godz. 19.00.

Zanim jednak usłyszymy heavy-folk, sporo się jeszcze wydarzy. W piątek, 19 września o godz. 19.00 spotkanie z „Alicją w Krainie Czarów”. Pokaz filmu niemego z dubbingiem i muzyką na żywo w wykonaniu grupy „Niemy Movie” to nowość w Suwałkach. – Tego jeszcze u nas nie było. Będzie to komentarz z przymrużeniem oka do filmu jak najbardziej serio – zachęca Anatolia Gagacka, pomysłodawczyni Festiwalu Fantasy.

Kolejne dni będą okazją do udziału w warsztatach, ciekawych prelekcjach, turniejach i spotkaniach autorskich. – W tym roku udało nam się zaprosić do Suwałk pisarza Andrzeja Pilipiuka, któremu wręczymy klucz do „Świata magii”, zapytamy go też o plany i nowe książki, które wkrótce ukażą się w sprzedaży – dodaje Anatolia Gagacka.

W organizację Festiwalu Fantasy „Baśniowa Suwalszczyzna, mityczna Dzukija” włączyło się wiele środowisk. Ważne miejsce zajmuje grupa rekonstruktorów „Synowie Jaćwieży”. – Jaćwingowie to temat przewodni festiwalu. Będziemy mówić o ich mitologii, bóstwach lasów, drzew, kamieni. Planujemy duże warsztaty o tematyce średniowiecza, nie zabraknie walk, żywych lekcji kultury bałtyjskiej, przyjedzie też do nas grupa z Chełmna, która poprowadzi wykład interaktywny o tym, w jaki sposób średniowiecze wykorzystuje się w fantasy – zachęca organizatorka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia (poza koncertem „Percival Schuttenbach”) jest bezpłatny. Szczegóły w programie Festiwalu Fantasy.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz