W cyklu „Przedpremierowo” – „Sin City 2: Damulka warta grzechu”

0
177
Eva Green jako Ava w "Sin City 2".

Z sequelami bywa różnie. Nie w każdym przypadku za kamerą staje jednak twórca kultowego komiksu – Frank Miller i reżyser kultowych filmów – Robert Rodriguez, którzy do współpracy zaprosili gwiazdy ekranu, na czele z dziewczyną Bonda z „Casino Royale” – Evą Green. „Sin City 2” ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

SinCity2_2Gwiazdorska obsada była cechą charakterystyczną i w części pierwszej. Nowe „Sin City”, które na ekrany kin wejdzie w piątek – 5 września, nie ustępuje w tym zakresie jedynce. Gra tu Jessica Alba, Mickey Rourke, Rosario Dawson, Josh Brolin, przez chwilę Bruce Willis, nie wspominając o Evie Green, Artemizji z „300: Początek imperium”, czy serialowej Vanessie Ives z „Penny Dreadful”. Fani komiksów Millera i ich filmowej wersji z pewnością zacierają już ręce. Od powstania „Miasta grzechu” upłynęło przecież 9 lat. Czym tym razem zaskoczą twórcy?

SinCity2_3– „Sin City” 2 to udany film – twierdzi Artur Cichmiński, podkreślając przy tym rolę Roberta Rodrigueza w stworzeniu filmowej kontynuacji opowieści o Basin City. – W tym filmie czuć rękę filmowca – dodaje dziennikarz. I to filmowca nie byle jakiego. Rodriguez od „El Mariachi” przeszedł do „Desperado”, po drodze reżyserując „Od zmierzchu do świtu”, kończąc na nieco kontrowersyjnych – „Grindhouse: Planet Terror” i „Maczecie”. W tym zestawie pojawia się też „Sin City” – w najnowszej odsłonie jako powiązane ze sobą historie dziejące się w mrocznym, brutalnym świecie.

SinCity2_1Charakter tej produkcji określa połączenie groteski, nieco mniejszego stężenia karykatury, niezwykle widocznych cech kina noir – tu podniesionego do potęgi, gorzkich historii i dość osobliwej estetyki. Męskiej części widowni serce mocniej zabije w wielu momentach – Eva Green dotychczas tak odważnie nie prezentowała swoich wdzięków. Nie ustępują jej także inne kobiece bohaterki, jak choćby Jessica Alba wcielająca się w rolę Nancy Callahan, striptizerki. Warto obejrzeć i porównać obie części.

Na ekrany kin już wkrótce wejdzie jeszcze inna produkcja, na którą czeka wiele osób. Polskie „Miasto 44”, o którym już pisaliśmy w cyklu „Przedpremierowo”, będzie miało swoją premierę 19 września. Film w reżyserii Jana Komasy w wersji kinowej, nie stadionowej, z dźwiękiem stanowiącym dopełnienie historii powstańców, robi jeszcze większe wrażenie i wywołuje żywe emocje. Twórca w kilku miejscach dokonał zmian (dłuższe ujęcia, rozwinięcie wątków, dzięki czemu historia jest bardziej czytelna). Mimo głosów krytyki, film już znalazł się w świadomości widzów – cały czas rozbudza ciekawość. „Miasto 44” jako film batalistyczny, który nie ustępuje zachodnim, również amerykańskim produkcjom, ma szansę zająć ważne miejsce w polskiej filmografii.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Leave a Reply