W cyklu „Przedpremierowo” – „Służby specjalne”

0
118

Patryk Vega, twórca „PitBulla”, po stworzeniu produkcji nazywanych przez niektórych filmopodobnymi, czyli „Ciacha”, „Last Minute” i „Hansa Klossa”, zwraca się w kierunku sensacji i political fiction. Na szczęście.

W najbliższy piątek – 12 września o godz. 20.20 Artur Cichmiński będzie gościem audycji „Magazyn bardzo filmowy” na antenie Polskiego Radia PR 1 (wśród omawianych premier m.in. „Zostań, jeśli kochasz”).

– Patryk Vega wraca do korzeni, ale w „Służbach specjalnych” widać, że znowu chce za dużo – ocenia najnowszy film reżysera dziennikarz Artur Cichmiński. Nie znaczy to jednak, że „Służby specjalne” są klapą. Temat likwidacji WSI w interpretacji Vegi to doszukiwanie się teorii spiskowej. Może i pachnie nieco tanią sensacją, ale w tej wersji ma sporo mocnych stron.

sluzby_specjalne2W „Służbach specjalnych” zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Andrzeja Grabowskiego, Kamillę Baar, Eryka Lubosa i Janusza Chabiora. Ten ostatni jest jedną z większych atrakcji filmu. – Chabior i jego grypsy to dynamit. Dobrze sobie radzi również Olga Bołądź. Uważam, że „Służby” warto obejrzeć dla tej obsady – komentuje Cichmiński.

Mimo stosunkowo pozytywnego odbioru, „Służby specjalne” trudno porównywać z „PitBullem”. Nowa produkcja jest przestylizowana, Vega „przedobrzył”. – W „PitBullu” zagrały historie znalezione w aktach. Tam był surowy język. Produkcje – film i serial – miały paradokumentalny charakter. Tu tego nie ma. „Służby” miały aspirować do sensacji rodem z Hollywood, powstał jednak film tendencyjny – podsumowuje dziennikarz.

Plan Patryka Vegi był prosty – zszokować widza. Efekciarstwo „Służb specjalnych” jest więc elementem kalkulacji. – Film miał podnieść temperaturę i wzbudzić sensację, a nie być sensacją samą w sobie – dodaje Artur Cichmiński, chwaląc dobre pomysły reżysera i krytykując ich natężenie, powodujące drażniącą sztuczność.

– Kolejny raz daję Vedze kredyt zaufania. To jeden z tych reżyserów, którzy robią swoje, nie zrażając się krytyką. Vega pozostaje sobą i realizuje z determinacją swój plan – podkreśla dziennikarz. Widz może „kupić” ten film. Znajdziemy tu otwarte pytania o śmierć Barbary Blidy i Andrzeja Leppera. Vega oskarża Antoniego Macierewicza o dekonspirację agentów i narażenie ich życia.

Wśród dziennikarzy filmowych komentarze na temat filmu są wyważone, z przewagą sceptycyzmu. – Jest na pewno lepiej niż można się było spodziewać, biorąc pod uwagę ostatnie komedie Vegi. „Służby” są jednak filmem, w którym za mało jest fabuły, a za dużo efekciarstwa – podsumowuje Artur Cichmiński. – Intryga grubymi nićmi szyta – punktuje dziennikarz.

Premiera „Służb specjalnych” odbędzie się na początku października (03.10).

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Leave a Reply