Park Naukowo-Technologiczny w Enterprise Europe Network

1
455
Na zdj. dr Bartosz Sokół, były prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód.
Na zdj. dr Bartosz Sokół, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód.
Na zdj. dr Bartosz Sokół, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód.

Działania w ramach europejskiej sieci współpracy rozpoczną się PNTPW już w styczniu 2015 roku, do grona parkowych firm dołączają kolejne, m.in. nowoczesne centrum druku 3D. O tym, co dzieje się przy Innowacyjnej 1 mówił podczas poniedziałkowego spotkania (27.10) dr Bartosz Sokół, prezes PNTPW.

Konferencja prasowa została zwołana w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z sytuacją w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód. Niepewność podsycały nie tylko niedawne doniesienia prasowe, ale i komentarze przedstawicieli różnych środowisk, m.in. kandydatów do urzędu prezydenta Suwałk.

Przede wszystkim – współpraca

Gdy w marcu 2014 r. Bartosz Sokół obejmował stanowisko prezesa Parku Naukowo-Technologicznego zapowiedział, że zrobi wszystko, by Park rozwijał się i przynosił zakładane efekty. Nowy prezes zamierzał włączyć PNTPW do Enterprise Europe Network. Obie zapowiedzi nie pozostały wyłącznie pustosłowiem.

Bartosz_Sokol_2Na przestrzeni ostatnich miesięcy zostało utworzone konsorcjum, we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Politechniką Lubelską. PNTPW dołączył do grupy Enterprise Europe Network – pomysł zaakceptowała już Komisja Europejska. – Konstruujemy budżet na działania, na kolejne 7 lat – zaznaczył podczas konferencji Bartosz Sokół, dodając, że realizacja projektu rozpocznie się od stycznia 2015 r. Co za tym idzie, liczba pracowników PNTPW wzrośnie. – Ogłoszenia o rekrutacji pojawią się na naszych stronach jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu – zapowiedział prezes.

PNTPW wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową oraz partnerami z Litwy realizuje projekt „Self-E”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus +. Celem działania ma być zbadanie problemów w zakresie kształcenia przedsiębiorczości wśród młodzieży w szkołach litewskich i polskich. Następnie, na podstawie uzyskanych danych eksperci opracują skuteczne metodyki nauczania przedsiębiorczości. Współpraca z innymi uczelniami, nie tylko z Polski Wschodniej, na razie jest w fazie badania potencjału instytucji.

Podmiotów i uczelni do współpracy PNTPW poszukuje nie tylko na Suwalszczyźnie. Wraz z Elbląskim Parkiem Technologicznym stara się ustalić możliwości dodatkowego zarobkowania, przy wzajemnym wykorzystaniu potencjału obu instytucji.

Nie ma innowacji?

Fot. Stiglass (zalążek centrum druku 3D w PNTPW w Suwałkach).
Fot. Stiglass (zalążek centrum druku 3D w PNTPW w Suwałkach).

A co z przedsiębiorczością parkową? W PNTPW działa obecnie kilkadziesiąt podmiotów. Fińska firma, o której pisaliśmy jakiś czas temu, już prowadzi tam produkcję. Nowym parkowym „nabytkiem” jest sejneńska firma Stiglass, projektująca wyroby artystyczne, zamierzająca uruchomić w PNTPW innowacyjne centrum druku 3D. „Stiglass” zajmuje część laboratorium multimedialnego.

Code & Pepper sp. z o.o., zbudowana na bazie dawnego DBS, także odnosi sukcesy. Firma uruchomiła stronę, która została nominowana do jednego z najbardziej opiniotwórczych na świecie serwisów prezentujących trendy w dziedzinie designu i rozwiązań technologicznych  – Awwwards.com.

W Parku działają też inne podmioty z sektora IT. „Kosmiczna” firma związana z osobą Macieja Urbanowicza podczas otwartego weekendu w PNTPW, który odbędzie się najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, zaprezentuje sporo ciekawostek. W tym samym terminie ze specjalną prezentacją zawita do Suwałk Centrum Nauki Kopernik. Suwalczanie zobaczą także łazik marsjański, skonstruowany przez studentów z Białegostoku.

Finanse nadal na minusie

Gdyby działalność PNTPW od początku prowadzona była „z głową”, sytuacja spółki mogłaby być w tej chwili lepsza. Porównywanie sytuacji finansowej PNTPW z innymi parkami w Polsce nie do końca ma sens również z innych względów. W Kielcach na przykład, stawianych za wzór parkowej inicjatywy, park jest jednostką budżetową, a nie spółką. – Tamtemu parkowi pieniędzy nie może zabraknąć – tłumaczy Bartosz Sokół, wskazując na zupełnie inny status prawny parku.

Strata suwalskiej spółki wynosi 459 tys. złotych. To kwota, która nie obejmuje spornej dotacji w wysokości 2 mln złotych. – Odwołaliśmy się od decyzji administracyjnej, nie zgadzamy się z zarzutami – skomentował spór z PARP prezes.

Sytuacja spółki nie jest jednak jednoznacznie zła. – Czynsz z najmu pokrywa koszty funkcjonowania Parku, ale nie spółki – zaznaczył Bartosz Sokół. Prezes Parku Naukowo-Technologicznego zamierza członków Rady Programowej włączyć w bardziej aktywne wyznaczeniu kierunku rozwoju PNTPW i definiowania profilu firm. PNTPW skupi się prawdopodobnie na inteligentnych specjalizacjach dla regionu, a także: oze, ICT, nowych technologiach, procesach, nowych rodzajach usług.

Jak tłumaczy Bartosz Sokół ujemny wynik spółki wynika z wielu czynników, m.in.: amortyzacji niepokrytej dotacji, odsetek od kredytu czy nieuregulowanych należności najemców. Skomplikowana sytuacja finansowa dotyczy również operatora Laboratorium Symulacji Medycznych.

Brak pozyskanych środków zewnętrznych prezes tłumaczył „okresem przejściowym”, związanym z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Fajnie jest przeczytać o tym, że Pan Bartosz Sokół to właściwa osoba na właściwym miejscu. Plany i zamierzenia są naprawdę imponujące. Chociaż czytając relacje innych portali ta przyszłość wcale tak "różowo" nie wygląda. Ale to pewnie tak ma być ? 🙂 Pozdrawiam wszystkich.

Leave a Reply