Reklama

Eksperymenty i kosmiczne komponenty… prosto z drukarki

Data:

- Reklama -
Druk 3D z wykorzystaniem materiału ABS.
Druk 3D z wykorzystaniem materiału ABS.

Fragment Centrum Nauki Kopernik przeniósł się na dwa dni do Suwałk. W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód można było poeksperymentować, obejrzeć wystawy suwalskich szkół i innowacyjne projekty firm.

W piątek z ekspozycji doświadczalnych mogli skorzystać uczniowie szkół, w sobotę – wszyscy suwalczanie, którzy znaleźli czas i chęci, by obejrzeć, co mobilne wystawy Centrum Nauki Kopernik mają do zaoferowania. Nie wiało nudą – młodzi i starsi mieli do rozwiązania szyfry i łamigłówki, układanki. Na wirującym krześle mogli przetestować, czym jest teoria zachowania momentu pędu, a przy innym urządzeniu sprawdzić, z jaką wydajnością serce potrafi pompować krew. Już przy samym wejściu do obiektu czekało na nich mobilarne planetarium.

Zespół Zespołu Szkół Technicznym w Suwałkach prezentował wystawę „Skąd ten prąd?”, ZS nr 4 zajął się chemią od kuchni, roboty testowało Centrum Kształcenia Praktycznego w Suwałkach, podobnie jak ZS nr 6. Do Suwałk specjalnie przyjechał też łazik marsjański, zaprojektowany przez białostockich studentów. Najmłodsi świetnie bawili się podczas eksploracji kosmosu – wykorzystując w tym celu stół multimedialny.

Kosmiczne technologie próbował przybliżyć zwiedzającym PNTPW również Maciej Urbanowicz z firmy SSBV Polska, który wraz z Grażyną Korzeniecką z Centrum Druku 3 D przygotował ciekawostkę. Podczas oficjalnego otwarcia „Stiglass”, które odbyło się w Parkowym laboratorium multimedialnym w piątek, 7 listopada, można było przekonać się, że na drukarce 3D wydrukować można prawie wszystko, nawet… część skomplikowanej struktury mechanicznej projektu realizowanego przez firmę SSBV Polska, zajmującą się technologiami kosmicznymi. – Z firmą „Stiglass” pracujemy nad prototypowaniem – wykorzystujemy druk 3 D, by zwizualizować coś, co będziemy wykonywali potem jeszcze w innych materiałach. Duk 3D pozwala na szybkie zweryfikowanie, czy nasze założenia teoretyczne są w praktyce wykonalne i czy takie urządzenie będzie mogło działać – wyjaśniał Maciej Urbanowicz.

Grażyna Korzeniecka, właścicielka firmy „Stiglass” tłumaczyła z kolei, na czym polega technologia druku 3D. Mówiła także o możliwościach najnowszych technologii, jak np. „druk” jadalnej czekolady. W przyszłym roku firma zwiększy zatrudnienie co najmniej o dziesięciu projektantów i grafików, gdy w centrum pojawi się już nowa drukarka proszkowa. „Stiglass” w kolejnych fazach rozwoju planuje zainwestowanie znacznych środków w zakup najnowocześniejszego sprzętu. Firma działa na rynku od kilku lat, druk 3D to rozszerzenie profilu jej działalności.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Powiedz „Nie” nudzie w wakacje! SOWA Suwałki to świat przyjemnych zajęć

Wakacje to czas radości, zabawy i eksploracji. Jeśli szukasz...

Co ciekawego w kulturze? Oto wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

W tym tygodniu w Suwałkach, Sobolewie, Bryzglu, Starym Folwarku,...

Umowa z PEC drogą do samowystarczalności energetycznej Suwałk?

Prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Parku Naukowo-Technologicznego podpisali...

Strażacy ćwiczyli w Laboratorium Symulacji Medycznych

W Suwałkach odbyło się szkolenie z zaawansowanych czynności ratunkowych...