„Gottland” również w Suwałkach

0
144

A009_C002_0808G2Jedyny seans, podczas którego „Gottland” – film na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła – zostanie zaprezentowany w Suwałkach, odbędzie się 4 listopada. Produkcja wejdzie do kin kilka dni później.

Na podst. informacji dystrybutora.

„Gottland” już teraz wywołuje wielkie emocje. Film został określony jako jeden z 10 najciekawszych tytułów Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Obraz jest objęty opieką Sieci Kin Studyjnych i tylko dla kin Sieci jest dedykowany. Okazja, by „Gottland” obejrzeć w „Cinema Lumiere” w Suwałkach, jest więc wyjątkowa.

Gottland„Gottland” Mariusza Szczygła to książka świetnie w Polsce znana – od chwili jej wydania rozpoczął się w kraju wielki boom na reportaż. Film zbudowany jest na pięciu wybranych, najciekawszych i najbardziej sensacyjnych rozdziałach z książki, przybliżających nam naszych ulubionych sąsiadów. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów– tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej,  przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Praca nad filmem trwała 3 lata. Twórcy „Gottland” zbierają obecnie pieniądze na wydanie filmu na dvd.

W Suwałkach film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu „Kino konesera”, którego patronem jest portal „Niebywałe Suwałki”.

W konkursie „Niebywałych Suwałk” i „Cinema Lumiere” nasi czytelnicy – kinomani mają szansę wygrać 2  pojedyncze bilety na „Gottland”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jaką europejską nagrodę książka „Gottland” Mariusza Szczygła otrzymała w 2009 roku?, a odpowiedź wysłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply