Reklama

Spokój przed kolejnymi publikacjami danych

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Bardzo słabe dane o japońskim PKB opublikowane na początku tygodnia nie miały tak istotnego wpływu na europejską sesję jak na azjatycką. Waluty CEE pozostały stabilne (a złoty nawet nieco zyskał), podczas gdy indeksy giełdowe wahały się blisko piątkowego zamknięcia. Euro natomiast wytraciło dużą część nocnych zysków w relacji do dolara, do czego przyczynić się mogły komentarze z EBC.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Peter Praet powiedział, że bank centralny jest gotowy reagować na wzrostową presję, jaką na krótkoterminowy koszt pieniądza w Europie wywierać mogą zmiany zachodzące w USA pod wpływem zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed.

Prezes Draghi powtórzył natomiast, że możliwe jest rozszerzenie programu skupu aktywów (nawet o obligacje rządowe), jeśli miałoby to przynieść pożądany skutek.

Kurs EURUSD nie kontynuował w trakcie europejskich godzin handlu ruchu na północ zainicjowanego po zamknięciu piątkowej krajowej sesji. Aprecjacja euro została zatrzymana nad ranem, nieco poniżej 1,258 po tym jak EURUSD wyrównał listopadowe maksimum z początku miesiąca. W trakcie europejskiej sesji kurs systematycznie opadał i na koniec dnia był blisko 1,245. Pewną presję na euro wywierać mogły sygnały z EBC. Dzisiaj rano EURUSD jest blisko 1,247. Dziś też poznamy tylko jeden istotny odczyt – tym razem listopadowy niemiecki indeks ZEW. W odróżnieniu od PMI dla przemysłu, nie pokazał on odbicia w zeszłym miesiącu i rynek spodziewa się jego dalszego spadku. Wybicie EURUSD pod koniec zeszłego tygodnia z przedziału 1,24-1,25 nie przyniosło na razie trwalszego ruchu. Być może dzisiejszy niemiecki odczyt będzie wystarczająco silnym impulsem, aby zainicjować kierunkowy ruch.

Kurs EURPLN obniżył się wczoraj nieznacznie, ale pozostał blisko 4,22. Wsparciem dla krajowej waluty mogły być gołębie sygnały z EBC. Złoty stracił natomiast do dolara w wyniku spadku EURUSD – kurs USDPLN odbił do ok. 3,39 z 3,37. Na otwarciu EURPLN waha się nadal blisko 4,22 i nie oczekujemy, aby dzisiejsza sesja przyniosła znaczne zmiany. Wyraźniejsze ruchy mogą wystąpić raczej w dalszej części tygodnia w reakcji na ważne dane z zagranicy (m.in. wstępne PMI dla przemysłu).

Ważne poziomy dla EURPLN to nadal 4,20 i 4,24. Na krajowym rynku stopy procentowej stawki IRS i rentowności obligacji pozostały blisko poziomów z piątkowego zamknięcia, jedynie w przypadku krótkoterminowego długu odnotowano wyraźniejsze osłabienie na krótko przed zakończeniem sesji. Na początku tygodnia obroty na rynku były jednak bardzo niskie i nie odnotowano wyraźnej reakcji na wstępne informacje nt. wyników wyborów samorządowych (oficjalnych wyników nadal nie znamy z powodu awarii systemu komputerowego).

Stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy wzrosły o 1 pb. Ministerstwo Finansów podało, że po październiku deficyt budżetowy wyniósł 27,2 mld zł (tj. 57,4% rocznego planu). Dochody zostały zrealizowane w 84,9%, a wydatki w 80,9%. Dobry wynik budżetu był osiągnięty dzięki wyraźnej poprawie w dochodach, które po dziesięciu miesiącach były wyższe o ok. 8,3 mld zł w porównaniu z harmonogramem realizacji budżetu Ministerstwa Finansów. W październiku znacząco przyspieszyły dochody podatkowe (w szczególności wpływy z VAT, ale również wpływy z podatków dochodowych CIT i PIT).

Natomiast wydatki budżetowe były o prawie 8 mld zł niższe od poziomu założonego w harmonogramie, głównie w wyniku mniejszych wydatków na obsługę zadłużenia. Dane o wstępnym wykonaniu budżetu na koniec października wspierają nasz scenariusz, że na koniec roku deficyt wyniesie ok. 34 mld zł, tj. 13 mld zł poniżej ustawowych założeń.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...
%d bloggers like this: