W cyklu „Przedpremierowo” – „Igrzyska śmierci: Kosogłos”

0
159
Jennifer Lawrence jako Katniss Everdeen.

Jennifer Lawrence powraca na ekrany kin jako Katniss Everdeen. Kolejna część „Igrzysk śmierci” – „Kosogłos”, będącą opowieści o sprzeciwie przeciwko systemowi totalitarnemu w formie okrutnej władzy Kapitolu, ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

Artur Cichmiński w piątek, 21 listopada o godz. 20.20 będzie gościem audycji o tematyce filmowej w Polskim Radiu. W „Magazynie bardzo filmowym” dziennikarz opowie o „Rozgrywce” z Viggo Mortensenem i Kirsten Dunst oraz „Wolnym strzelcu” z Jakiem Gyllenhaalem.

Powieść Suzanne Collins została ciepło przyjęta przez czytelników w różnym wieku. Gdy „Igrzyska śmierci” zostały zekranizowane, film rónież okazał się sukcesem. Najnowsza część – „Kosogłos” jest trzecim filmem z tej serii i zarazem pierwszą częścią opowieści o powstaniu o ogromnym zasięgu, które obnażając brutalny i despotyczny system, przyniosło wiele ofiar.

Jennifer Lawrence i Julianne Moore.
Jennifer Lawrence i Julianne Moore.

– To bardzo dobry film i wierna ekranizacja książki. Nie mogłem doczekać się wersji filmowej, więc przeczytałem powieść, czym popsułem sobie nieco odbiór produkcji – nic nie było już dla mnie zaskoczeniem – komentuje Artur Cichmiński. Kino futurystyczne, antyutopijne, balansujące na granicy produkcji dla młodzieży i filmu z ambicjami, wyszło spod ręki Francisa Lawrence’a. Nastoletni bohaterowie niby określają target, jednak „Igrzyska śmierci” to jedna z tych produkcji, która może przypaść do gustu również starszym widzom.

Jak twierdzi dziennikarz, warto zwrócić uwagę na niespieszny rytm filmu, a także fakt, iż produkcja nie wykorzystuje efekciarskich zabiegów, by zainteresować odbiorcę. – Sceny akcji są przemyślane, zrobione z nerwem. Nie ma tam tanich trików. „Igrzyska śmierci” należą do do gatunku kina sensacyjnego, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – dodaje Artur Cichmiński. „Kosogłos” jest produkcją spod znaku kina rozrywkowego, ale takiego, które poważnie traktuje i widza, i samą historię. Ekranizacja „Igrzysk śmierci” o wiele bardziej podobała się dziennikarzowi niż wyeksploatowany „Zmierzch”.

Igrzyska2W filmowej opowieści o świecie przyszłości centralną postacią jest Katniss Everdeen. Jennifer Lawrence, która wciela się w bohaterkę, w roku premiery „Igrzysk” (2012) pojawiła się na ekranach w „Poradniku pozytywnego myślenia”. Za rolę Tiffany otrzymała Oscara. Kolejna część „Igrzysk” nie sprawia jednak – zdaniem dziennikarza, że Lawrence zostanie przez „Igrzyska” zaszufladkowana. – To nie jest aktorka jednej roli – podkreśla Artur Cichmiński, dodając, że owszem, o Katniss Everdeen fani kina będą pamiętali i rozmawiali, ale Lawrence ma do zaoferowania o wiele więcej. Talent tej aktorki ratuje wiele momentów w „Kosogłosie”, wydawać by się mogło, że nazbyt ckliwych i banalnych.

Widzowie na pewno zwrócą uwagę na nieżyjącego już Philipa Seymoura Hoffmana, którego pamięci „Kosogłos” został dedykowany. – Na ekranie zobaczymy go wciąż żywego, ale nie do końca w świetnej formie. Widać, że jest zmęczony, może nawet znudzony rolą lub życiem. Ja tak to odebrałem, ale być może to tylko projekcja mojej podświadomości – dodaje dziennikarz. Mimo nierównej gry, Hoffman w kilku scenach przełamuję swoją słabość, prezentując świetną grę aktorską. Dobrze wypadają również Julianne Moore i Woody Harrelson. – Woody wiele nie musi robić, żeby być wspaniały. Ma też kapitalne kwestie – zauważa Artur Cichmiński. W tej „filmowej rodzinie”, która zdążyła się już dobrze poznać na planie, właściwie nie ma ról źle zagranych.

W „Kosogłosie” odnajdujemy dramat bohaterów, uczucia, walkę w ruchu oporu. Na tle poprzednich produkcji „Igrzyska” wiele zyskują dzięki tej różnorodności. Premiera filmu została zaplanowana na 21 listopada.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Wieloletni dziennikarz portalu Stopklatka.pl. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest regularnie do stacji telewizyjnych: TVP Info, Superstacja, TVP2. Komentuje także premiery filmowe w telewizyjnym magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm, oraz Radia 24.pl. Oprócz portalu Stopklatka.pl, publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Obecnie razem z Michałem Montowskim współtworzy program Magazyn Bardzo Filmowy w Polskim Radiu pr. I. Współpracuje też z TVP2. Prowadzi zajęcia z Edukacji Filmowej dla Fundacji Nowe Horyzonty.

Leave a Reply