Reklama

Japoński sukces studentów z regionu

Data:

- Reklama -
Fot. Uczestnicy.
Fot. Uczestnicy.

Goworko i Rudy Because – dwa roboty skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej znalazły się w finałach prestiżowych międzynarodowych zawodów robotów sumo w Tokio w Japonii. Uczelnia niedawno podpisała umowę o współpracy z ZST w Suwałkach. Być może w przyszłości kolejne roczniki absolwentów suwalskiej szkoły, które trafią na studia do stolicy regionu, będą odnosić podobne sukcesy.

Na podst. informacji prasowej PB.

O zwycięstwo w 26th All Japan Robot-Sumo Tournament Grand Final walczyły 32 roboty skonstruowane przez pasjonatów z całego świata. Tym razem nagrodę główną zdobyli Łotysze. Są to zawody o najdłuższej tradycji (jest to 26 edycja), a Japonia to ojczyzna robotyki. W tym obszarze znaczące sukcesy osiągają także studenci Politechniki Białostockiej.

Fot. Uczestnicy.
Fot. Uczestnicy.

Rudy Because Team stanowili: Maciej Gołaszewski i Nils Thernstrom z Wydziału Elektrycznego oraz Szymon Barszczewski i Piotr Dziuba z Wydziału Mechanicznego. Robot Goworko skonstruował Jakub Czarniecki z Wydziału Informatyki. Zawody odbywały się na największej arenie prawdziwego sumo Ryōgoku Kokugikan.

Jakub Czarniecki jako miejsce rozwijania swoich pasji i zdobywania wiedzy wybrał Politechnikę Białostocką. W tym roku na RobotChallenge 2014 w Wiedniu zdobył on złoty medal w kategorii Humanoid Sprint, jako konstruktor robota Conqueror. Został dostrzeżony przez delegację z Japonii – Sekretarza Generalnego All Japan Robot-Sumo Tournament Kanai Takeshi oraz Mochizuki Asako z Japan Space Forum. Jego osiągnięcie zostało nagrodzone oficjalnym zaproszeniem na 26th All Japan Robot-Sumo Tournament Grand Final.

Warto podkreślić, że wyjazd do Tokio był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Białegostoku. Jakub Czarniecki jest trzykrotnym stypendystą Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną (2012,2013,2014).

Robot Goworko waży ok. 3 kilogramów, posiada stalową ramkę i ostrze, wyposażony jest w 2 silniki popularnej firmy Maxon. Jakub Czarniecki wrócił z Japonii bogatszy o kolejne doświadczenia. – Potrzebne są silniejsze magnesy neodymowe i mocniejsze silniki, by być konkurencyjnym w stosunku do najlepszych. Zaskoczeniem był widok latających 3-kilowych robotów przytwierdzonych magnesami neodymowymi do metalowego ringu, działające tam siły były ogromne. W pierwszej trójce znalazł się robot skonstruowany przez Japończyka, miał kształt „cegły” i tak silne magnesy, że trzeba było użyć łomu by oderwać go od ringu. Żadnemu robotowi nie udało się ruszyć go z miejsca, ale sędziowie zdecydowali, że wygra ten, który porusza się szybciej – wspomina uczestnik. Jakub już myśli o zawodach w Wiedniu w przyszłym roku. Chciały także zorganizować zmagania robotów sumo w Białymstoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: konkurs o indeks na Politechnikę Białostocką i 5 000 zł

„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w...

Z regionu: Politechniczna Sieć Via Carpatia uruchamia konkurs „Wschodzący Innowatorzy”dla uczniów szkół ponadpodstawowych

„Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”...

Z regionu: To przełom! Substancje z grzybów leczą najgroźniejszą zakaźną chorobę pszczół na świecie

Politechnika Białostocka uzyskała patent na kompozycję oraz sposób jej...