Obniżka stóp możliwa w marcu

0
115
wykres_zielony
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net

Po bardzo dynamicznych wahaniach wywołanych w czwartek przez bank centralny Szwajcarii, ostatnia w minionym tygodniu sesja przebiegała w spokojniejszej atmosferze. Po znacznych zmianach obserwowanych dzień wcześniej, na koniec tygodnia inwestorzy nie byli zbyt aktywni.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dane o grudniowej inflacji w strefie euro były zgodne z oczekiwaniami i nie miały istotnego wpływu na rynek. Większe zmiany na rynku nastąpiły dopiero pod koniec sesji, kiedy opublikowano dane o indeksie Michigan mierzącym nastroje konsumentów. Odczyt pokazał wzrost znacznie mocniejszy od oczekiwań, osiągając najwyższy poziom w historii (98,2 pkt).

Wywołało to dalsze umocnienie dolara i wzrosty rentowności na bazowych rynkach długu. Agencja ratingowa Moody’s obniżyła rating Rosji do Baa3 (z Baa2), tylko o jeden stopień nad tzw. poziomem śmieciowym. Moody’s zasugerowała kolejną obniżkę ratingu w przyszłości.

Kurs EURUSD obniżył się lekko w piątek po odczycie HICP ze strefy euro, ale nie przebił czwartkowego dołka na ok. 1,157. Dopiero popołudniowa publikacja z USA wywołała wyraźniejszy ruch i na koniec dnia kurs był już blisko 1,145. Dziś na otwarciu EURUSD oscyluje nieco poniżej 1,16. Nie spodziewamy się, by nocne odbicie przyniosło wyraźniejsze wzrosty w kontekście piątkowych silnych danych z USA i perspektywy czwartkowej decyzji EBC.

Kurs EURPLN wahał się w piątek w przedziale 4,30-4,33, a kurs USDPLN przebił 3,74 w wyniku spadku EURUSD. Forint z kolei odrobił część czwartkowych strat – EURHUF spadł do 319 z 324. Krajowa waluta pozostaje pod presją na początku tygodnia, EURPLN jest powyżej 4,30, a USDPLN blisko 3,73. Gwałtowne umocnienie franka może w ocenie inwestorów pogorszyć ocenę krajowego systemu bankowego i ograniczyć tempo, w jakim złoty mógłby odrabiać ostatnie straty do euro. Dodatkowo, po komentarzu Elżbiety Chojny-Duch z RPP mogą nasilić się oczekiwania na dalsze cięcia stóp. Na dziś nie zaplanowano publikacji żadnych ważnych danych i EURPLN pozostanie zapewne na podwyższonym poziomie.

Na krajowym rynku stopy procentowej na koniec tygodnia zmiany były mieszane. Wszystkie stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy spadły w piątek o 1 pb. Na rynku ponownie obecne są oczekiwania na obniżki stóp, ale spodziewamy się, że dane o produkcji publikowane w tym tygodniu będą powyżej konsensusu, co może schłodzić oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej. Efekt tej publikacji może być jednak tylko chwilowy, bowiem w drugiej połowie tygodnia uwaga inwestorów skupi się na decyzji EBC, która wg nas będzie kluczowym czynnikiem dla globalnych trendów w najbliższych tygodniach lub nawet miesiącach. Światowe rynki walutowy i stopy procentowej wyceniły już w dużym stopniu ogłoszenie przez EBC dalszego poluzowania polityki pieniężnej, więc bank centralny musiałby rozpocząć naprawdę znaczne zakupy, aby pchnąć rentowności na świecie jeszcze niżej. Być może nieco desperacka decyzja SNB z zeszłego tygodnia jest właśnie sugestią, że tak się właśnie stanie. W przypadku rozczarowania, może nastąpić realizacja zysków i byłby to kolejny czynnik obok krajowych danych, który mógłby pchnąć IRS i rentowności obligacji w górę.

Członek RPP, Jerzy Hausner, powiedział w piątek przy okazji prezentacji opracowania Instrument Szybkiego Reagowania, że nie spodziewa się dalszego pogłębienia deflacji i oczekuje, że w kolejnych miesiącach ceny zaczną odbijać. Jego zdaniem deflacja zakończy się w maju-czerwcu. Wzrost PKB w ocenie J. Hausnera nie spadnie poniżej 3% w żadnym kwartale 2015 r. Nasze prognozy wskazują, że gospodarka może spowolnić poniżej 3% w I kwartale br., a deflacja może przeciągnąć się nawet do IV kwartału (w I kw. obniży się nawet do -1,5% r/r), co będzie zapewne zaskoczeniem dla banku centralnego. Elżbieta Chojna-Duch powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga, że RPP może być zmuszona do dostosowania polityki pieniężnej jeśli powrót inflacji do celu się opóźni. Jej zdaniem decyzja taka może zapaść w marcu. Wpisuje się to w oczekiwany przez nas scenariusz zmian w polityce pieniężnej.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w grudniu 0,5% r/r wobec 0,6% w listopadzie. Duży spadek odnotowano w przypadku inflacji po wyłączeniu cen administrowanych – do -1,3% r/r z -0,9% r/r. W tym tygodniu uwaga inwestorów skupiona będzie na EBC. Rynek mocno wierzy w rozpoczęcie QE, szczególnie po tym, jak niektórzy zinterpretowali ostatni ruch SNB jako zapowiedź zdecydowanego działania EBC. Jakiekolwiek rozczarowanie decyzją europejskiego banku może mieć ogromny wpływ na rynek, wywołując wyższą zmienność i awersję do ryzyka. W przeciwnym przypadku, jeśli EBC zaspokoi oczekiwania, złoty powinien zyskać, choć potencjał do spadku rentowności obligacji wydaje nam się ograniczony. Krajowe dane, które pojawią się przed decyzją EBC powinny być dość dobre, potwierdzając poprawę na rynku pracy i wyższą dynamikę produkcji.

Leave a Reply