Klimatyzacja w ogrodzie zimowym – czy warto ją stosować?

0
710

W cyklu budowlanym: Ogród zimowy, mimo że jako konstrukcja wciąż stosunkowo mało znany w Polsce, zaczyna zdobywać coraz więcej zwolenników. Liczba osób, które chcą korzystać z tego wyjątkowego komfortu oraz nietypowej formy pomieszczenia mieszkalnego zwiększa się z każdym rokiem.

Nie dziwi też fakt, że w pogoni za komfortem wybierają oni najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania, by nie martwić się potrzebą modernizacji oranżerii już w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Jednym z takich rozwiązań jest klimatyzacja w ogrodzie zimowym – przez jednych chwalona za niezwykłe możliwości, przez innych zaś uznawana za prawdziwą studnię bez dna pod względem kosztów utrzymania ogrodu. Jak zwykle w takich przypadkach, racja jest gdzieś pomiędzy nimi.

Dlaczego potrzebna jest wentylacja ogrodu zimowego?

Wyobraźmy sobie pomieszczenie stanowiące zamkniętą bryłę wykonaną z szyb oraz profili konstrukcyjnych. Dodajmy, że w lecie narażone jest na ciągłe działanie promieni słonecznych o dużym natężeniu. No cóż, nietrudno jest stwierdzić, że przebywanie w nim zdecydowanie nie kojarzy się z komfortem, a raczej z udręką i gorącem. Wentylacja ma zapobiegać takiej właśnie sytuacji, czyli przeistoczeniu się ogrodu zimowego w szklarnię. Klimatyzator potrafi dostarczyć powietrze z zewnątrz, ochłodzić je i wprowadzić do pomieszczenia, zapewniając prawidłową cyrkulację i wymianę powietrza, a w konsekwencji utrzymanie optymalnych warunków wewnątrz ogrodu zimowego.

Zalety i wady klimatyzacji w ogrodzie zimowym

Stosowanie klimatyzatora w roli wentylacji wiąże się z pewnymi korzyściami, które stosunkowo trudno jest zrealizować innymi metodami. Pierwszą jest łatwość dostosowywania warunków do naszych potrzeb. Za pomocą kilku kliknięć na intuicyjnym kontrolerze lub wygodnym pilocie możliwe jest ustawienie temperatury z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza. Co więcej, w ogrodach zimowych stosuje się niemal wyłącznie klimatyzatory dwufunkcyjne, czyli takie, które potrafią nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać powietrze. To rozwiązanie pozwala więc uniknąć problemu budowy instalacji ogrzewania w przypadku, gdy ogród zimowy ma być użytkowany także zimą. Dodając do tego poprzednią zaletę, czyli wysoką sprawność, otrzymujemy możliwość ogrzania wnętrza ogrodu zimowego w ciągu kilkudziesięciu minut nawet wtedy, gdy nie jest ono ogrzewane systematycznie. Klimatyzacja jest także sposobem na osuszenie powietrza – za pomocą odpowiedniej funkcji na pilocie możemy szybko i łatwo pozbyć się problemu wody skraplającej się na szybach oraz wnikającej do wnętrza konstrukcji.

Niestety, klimatyzacja w ogrodzie zimowym ma też swoją wadę – są nią stosunkowo wysokie koszty użytkowania. Klimatyzator jest zasilany prądem, dlatego jego cena jest tym, co przyjdzie zapłacić nam za poprawę komfortu. Samo urządzenie także nie należy do najtańszych i wiąże się z wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Zastosowanie klimatyzacji w ogrodzie zimowym jest bez wątpienia kosztownym rozwiązaniem. Z drugiej strony, zapewnia najwyższy poziom wygody korzystania z ogrodu zimowego. Jest ciekawą propozycją szczególnie dla tych, którzy stosunkowo rzadko wykorzystują oranżerię oraz ceniących sobie komfort wyżej, niż oszczędności.

drebud Źródło
Artykuł powstał dzięki materiałom ze strony firmy Drebud – firmy wykonującej indywidualne projekty ogrodów zimowych.

Dodaj komentarz