Reklama

Grecja spłaca ratę pożyczki od MFW

Data:

- Reklama -
Fot. yazmin.
Fot. yazmin.

Czwartkowa sesja na globalnym rynku przebiegała w niezłych nastrojach, chociaż w przypadku niektórych walut wschodzących odnotowano realizację zysków z dobrych wyników osiągniętych w ostatnich dniach.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Pozytywnie na ogólny nastrój wpływały w pewnym stopniu minutes FOMC, z których nie wynika, aby jego członkowie jednogłośnie – albo przynajmniej w większości – opowiadali się na podwyżką stóp procentowych już w czerwcu.

Poza tym, Grecja spłaciła 450 mln € raty od pożyczki udzielonej przez MFW. 14 kwietnia Grecja ma dokonać wykupu bonów skarbowych o wartości 420 mln € i oczekuje się, że nie będzie problemów z tą płatnością. Jednakże, nieoficjalne głosy z greckiego rządu sugerują, że Grecja ma środki wystarczające tylko do końca kwietnia. Tygodniowe dane z rynku pracy USA ponownie zaskoczyły na plus, ale skala odchylenia od konsensusu była niewielka i nie odnotowano żadnej istotnej reakcji rynku.

Kurs EURUSD spadał wczoraj przez cały dzień i zanotował już czwartą z rzędu sesję ruchu na południe. Kurs przebił dołek z poprzedniego poniedziałku i znalazł się poniżej 1,07. Dzisiaj nie poznamy już żadnych ważnych danych, co powinno sprzyjać spadkowi wahań EURUSD. Spodziewamy się, że kurs zostanie dziś w przedziale 1,058-1,10.

Kurs EURPLN oddalił się wczoraj nieco od 4,0, podczas gdy USDPLN odnotował dość wyraźny ruch w górę. Oba kursy były na koniec dnia blisko sesyjnych maksimów na odpowiednio 4,03 i 3,77. Osłabienie złotego było spójne z notowaniami innych walut z rynków wschodzących, gdzie również w niektórych przypadkach odnotowano realizację zysków. Sądzimy, że dziś EURPLN utrzyma się powyżej lokalnego minimum w obliczu braku publikacji ważnych danych. Kolejne okazje do wyraźnych zmian będą w przyszłym tygodniu, kiedy poznamy ważne dane z Polski, w tym o inflacji.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności długu wzrosły o ok. 3 pb. Osłabienie odnotowano też na peryferiach strefy euro, w podobnej skali co w kraju. Obok korekty za granicą presję na polski rynek wywierała niezbyt udana aukcja długu.

Koniec tygodnia na polskim rynku długu nie powinien przynieść dużych zmian w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe odczyty z Polski, m.in. o inflacji, które mogą przesądzić o tym czy stawki przebiją poziomy ustanowione przed publikacją słabych danych z rynku pracy USA czy rynek zanotuje wyraźniejsze umocnienie.

Ministerstwo Finansów sprzedało wczoraj obligacje za 3,8 mld zł, a więc mniej niż wynosiła górna granica planowanej oferty (4,5 mld zł). Łączny popyt wyniósł 4,2 mld zł. Ze sprzedaży 10-latki DS0725 pozyskano 2,1 mld zł, a resztę z WZ0124. Mimo niezbyt udanej aukcji, resort ma już pokryte ok. 59% potrzeb pożyczkowych na 2015, co jest dość dobrym wynikiem.

Minister finansów, Mateusz Szczurek, powiedział wczoraj, że bieżący poziom kursu złotego nie jest groźny dla prognoz PKB na ten rok, bowiem głównymi silnikami wzrostu są konsumpcja i inwestycje. My również uważamy, że kurs EURPLN na poziomie 4,0 nie jest groźny dla wzrostu gospodarczego i spodziewamy się przyśpieszenia wzrostu PKB do 4% r/r w IV kw. tego roku oraz wzrostu o 3,6% r/r średnio w całym roku (w założeniach budżetowych przyjęto wzrost na poziomie 3,4% r/r). Jednakże, dalsze i trwałe umocnienie złotego mogłoby już stanowić ryzyko dla wzrostu gospodarczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...