Fotografowanie podwodne

0
89

Już niedługo ponownie nadejdą ciepłe dni, a wraz z nimi zaczniemy zastanawiać się, gdzie by tu się udać na wakacje. Jeśli celem Twojej wakacyjnej przygody będzie jakikolwiek zbiornik wodny, może powinieneś pomyśleć nie tylko o leniwym wylegiwaniem się na plaży oraz łapaniu promieni słonecznych.

W poniższym artykule spróbujemy przedstawić podstawy fotografii podwodnej, oraz podpowiemy jak zabezpieczyć naszą cyfrówkę przed wodą.

Kiedyś fotografia podwodna była zarezerwowana dla bogaczy, bądź zamożnych stacji telewizyjnych, które realizując ciekawe programy przyrodnicze, mogły pozwolić sobie na pewną dozę ekstrawagancji, wykonując część zdjęć pod wodą. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, wraz z ogólnym postępem technologicznym, ceny różnych sprzętów spadają, tym samym również narzędzia i akcesoria do amatorskiego robienia zdjęć podwodnych stały się osiągalne cenowo dla przysłowiowego Kowalskiego. Można wręcz napisać, że rynek jest obecnie zalany różnymi cyfrowymi aparatami podwodnymi, również przedział cenowy daje wiele pola do popisu. Jeśli natomiast jesteśmy zakochani w naszym obecnym sprzęcie, również i tutaj producenci postanowili nam pomóc, projektując specjalne zabezpieczające obudowy, właściwie do każdego typu lustrzanki.

My jednak chcielibyśmy skupić się na rzeczach dostępnych dla każdego. Na pierwszy ogień idą wodoszczelne, specjalne etui, które wygląda jak zwykły, zamykany worek. Ale dzięki niemu możemy w łatwy i tani sposób zabezpieczyć naszą cyfrówkę na plaży, śniegu czy wreszcie pod wodą.

Drugą opcją jest kupno od razu wodoszczelnej kompaktowej cyfrówki. Właściwie powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza – upewnijmy się, czy aby na pewno nasz zakup ma wodoszczelność do co najmniej 5 metrów. Jeśli nie, najprawdopodobniej nie będziemy w stanie używać go nawet pływając pod powierzchnią wody z rurką. Druga sprawa, kupmy sprzęt z nagrywaniem filmów wideo. Jest to o tyle ważne, gdyż w wodzie dużo lepiej rozchodzą się dźwięki, tak więc film nagrany pod wodą, może dostarczyć nam wielu ciekawych atrakcji w momencie jego odtwarzania.

Przejdźmy zatem do praktyki. Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić, że fotografowanie pod wodą różni się o zdjęć robionych na powietrzu. Musimy od nowa nauczyć się „czytać” warunki panujące w obecnym środowisku. Najlepiej jeśli nasz aparat ma tryb do robienia zdjęć podwodnych, ale jeśli nie, to starajmy się robić zdjęcia w trybie światła dziennego. Praktyczną poradą jest również to, aby pomiędzy nami, a fotografowanym obiektem było jak najmniej wody. Pozwoli to uniknąć znacznych zniekształceń, oraz uzyskać większe nasycenie kolorami. Jeśli chodzi o używanie lampy błyskowej, to właściwie używamy jej analogicznie jak na powierzchni, pamiętajmy jednak o tym, że ma ona znacznie mniejszy zasięg działania, więc tutaj ponownie wskazane jest podpłynięcie do fotografowanego obiektu jak najbliżej.

Wiadomym jest, że robienie nietypowych zdjęć jest bardzo fascynujące, jednak nigdy nie zapomnijmy, aby po powrocie z wakacyjnych podróży właściwie oczyścić i zakonserwować nasze urządzenia. Przecież nie chcielibyśmy, aby nasz drogi sprzęt był jednorazowy, a służył nam jeszcze przez długie lata.

studio69 Polska Agencja Fotograficzna Studio69
Artykuł został przygotowany przez firmę Polska Agencja Fotograficzna Studio69 specjalizującej się w fotografi biznesowej, eventowej, produktowej oraz sesjach wizerunkowych

Dodaj komentarz