Reklama

Samochodem za granicę. Jak się przygotować?

Data:

- Reklama -

Wyjazd samochodem za granicę to sytuacja która zdarza się nie tylko w okresie wakacyjnym. Bardzo wielu kierowców, jednak wyrusza za granicę właśnie w tym okresie. Niektórzy po raz pierwszy. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie warunki spełnić, by nie narażać się na mandaty lub inne problemy? Bez względu na to, w który kraniec Europy się udajemy, najczęściej musimy przejechać przez jeden z 3 krajów – Niemcy, Czechy lub Słowację. Jakie warunki trzeba spełnić, by bezpiecznie i zgodnie z prawem poruszać się po drogach tych państw?

Przede wszystkim sprawny samochód

Bez względu na to, do jakiego kraju się udajemy, lub przez jaki kraj będziemy przejeżdżać, podstawa o jaką musimy zadbać, to sprawność pojazdu. Oczywiście nie chodzi tylko o sprawność mechaniczną, gwarantującą możliwość jazdy, ale również o takie drobiazgi jak brak wycieków oleju lub innych płynów eksploatacyjnych, sprawność oświetlenia i innych części instalacji elektrycznej oraz pozostałych – pozornie mniej istotnych – elementów samochodu. Sprawdzenie samochodu powinno być wykonane na kilka dni przed wyjazdem, a ewentualne usterki usunięte. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo jazdy sprawnym pojazdem jest istotne, jednak istnieje także drugie dno sprawności pojazdu. Nawet z pozoru mało znaczące usterki niosą zagrożenie innego rodzaju – mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego lub zakaz jazdy samochodem do momentu usunięcia usterek.

Przepisy

Wyjeżdżając do jednego ze wspominanych krajów, warto pamiętać o tym, że poruszanie się po drogach obwarowane jest różnymi przepisami, które są nie zawsze zgodne z przepisami drogowymi w Polsce. Na co należy przygotować się w Niemczech, Czechach i Słowacji?

Niemcy

Prędkość

Dopuszczalna prędkość samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Poza tym terenem 100 km/h. Warto dodać – w strefie zamieszkania, odmiennie niż w Polsce, prędkość maksymalna, z którą mogą poruszać się kierowcy samochodów to 10 km/h. Samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony mogą poruszać się poza terenem zabudowanym z prędkością nie wyższą niż 80 km/h, Samochody o masie większej – 60 km/h. Przepisy nie dotyczą dróg ekspresowych oraz autostrad.

Trzeźwość

Maksymalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila. W przypadku kierowców, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż rok – 0 promila. Kary za jazdę pod wpływem alkoholu są bardzo poważne, z karą więzienia włącznie.

Dokumenty

Bardzo istotne jest posiadanie wszystkich dokumentów pojazdu – dowody rejestracyjnego, ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu z dziećmi, nie można zapomnieć o dokumencie dla dziecka. Honorowane są dowody osobiste. Nie muszą być honorowane legitymacje szkolne, wpisy w dokumentach rodzica. Kierowca z dzieckiem bez dokumentów, naraża się na wiele problemów z zatrzymaniem do wyjaśnienia sprawy włącznie.

Opony zimowe

W Niemczech w okresie zimowym zabronione jest poruszanie się pojazdem wyposażonym w opony letnie. Konieczne jest posiadanie opon zimowych lub wielosezonowych.

Mandaty

Mandaty w Niemczech są dużo wyższe niż w Polsce. Kierowca złapany na przewinieniu drogowym, musi uiścić je na miejscu. W przypadku niektórych wykroczeń, niemiecka Policja może orzec zakaz prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec. Co ciekawe – termin zakazu kierowca może wybrać sam.

Czechy

W przypadku naszego południowego sąsiada, warto pamiętać, że dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren kraju jest paszport lub dowód osobisty. Nie można zapominać o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Kierowca zobowiązany jest posiadać apteczkę, komplet zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową. Obowiązuje również nakaz używania opon zimowych, jednak tylko na oznaczonych drogach.

Prędkość

Samochody mogą poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością do 50 km/h. Poruszając się po Czechach, trzeba wiedzieć, że w terenie zabudowanym, na przejściach dla pieszych, piesi mają bezwzględne pierwszeństwo.

W przypadku pojazdów ciężarowych, poza terenem zabudowanym muszą poruszać się z prędkością nie przekraczającą 80 km/h. W przypadku pojazdów ciężarowych o ciężarze całkowitym do 3,5 tony, występuje jednak pewne odstępstwo. Podobnie jak pojazdy osobowe, na czeskich autostradach mogą one poruszać się z prędkością do 130 km/h.

W Czechach obowiązuje zakaz używania antyradarów. Korzystanie z autostrad jest płatne – przed wjechaniem na autostradę należy nabyć odpowiednią winietkę.

Słowacja

Kraj, w którym przepisy są bardzo rygorystycznie egzekwowane. Wybierając się tam samochodem, nie należy zapominać, że bardzo ważne jest wyposażenie samochodu. Poza elementami, które są obowiązkowym wyposażeniem w Polsce, jadąc na Słowację, w samochodzie należy posiadać:

  • komplet bezpieczników
  • linkę holowniczą
  • podnośnik, klucz do kół i Kolo zapasowe
  • zapasowe żarówki – co najmniej po jednej każdego typu, który występuje w naszym aucie.

Istotna jest również apteczka. Co ważne, musi zawierać wiele konkretnych elementów. Posiadając apteczkę wyposażoną inaczej niż nakazują przepisy możemy otrzymać mandat.

Przednia szyba

Jadąc na Słowację, narażamy się na mandat, jeśli na przedniej szybie naszego pojazdu naklejony jest uchwyt GPS lub kamery. Na przedniej szybie samochodu nie może znajdować się nic, co zasłania widoczność. Ten przepis odnosi się także do ozdób zawieszonych na lusterku.

Opłaty drogowe

Na wielu słowackich drogach szybkiego ruchu, obowiązują opłaty. Odpowiednie winietki można kupić na wielu stacjach benzynowych.

Prędkość

Dozwolona prędkość jest praktycznie taka sama jak w Polsce. Teren zabudowany to maksymalna prędkość do 50 km/h, Poza terenem zabudowanym maksymalna prędkość to 90 km/h. Na autostradach zaś 130 km/h.

Podsumowując

Wyjazd samochodem za granicę, nie jest w dzisiejszych czasach niczym szczególnym. Podróżujemy, przejeżdżamy przez różne kraje – to naturalne. Wyjeżdżając za granicę, należy wiedzieć, jakie zasady ruchu tam obowiązują, jakich przepisów musi kierowca przestrzegać. W przypadku Czech, Niemiec i Słowacji, większość przepisów drogowych jest taka sama jak w Polsce, jednak nie jest to generalna zasada Warto poznać i zapamiętać różnice w przepisach, wybierając się samochodem do innego kraju, po prostu ich przestrzegać. Jeśli po zagranicznych drogach będziemy jeździć zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, jazda będzie przyjemnością. Nie narazimy się na mandaty czy inne kary.

Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę Holtrans ze Zgorzelca, specjalizującą się w pomocy drogowej i naprawie aut.

2 KOMENTARZE

  1. jeżdżę często po Europie i wiem, że nie można ryzykować nie mając trójkąta, apteczki, zapasu żarówek. I tak na wszelki wypadek instaluję najlepsze żarówki jakie są na rynku, bo te zwykłe się palą przy dłuższej jeździe. Niemcy są restrykcyjni pod tym względem.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

%d bloggers like this: