Reklama

W cyklu „Przedpremierowo” – „Avengers: Czas Ultrona”

Data:

- Reklama -

Superbohaterowie powracają – i to w wielkim stylu. Najnowszy film ze stajni Marvela w reżyserii Jossa Whedona – „Avengers: Czas Ultrona” ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

Joss Wheldon, reżyser i twórca scenariusza najnowszych „Avengersów” z bohaterami komiksowymi miał do czynienia już wcześniej. To wszak spod jego ręki wychodziły kolejne odcinki „Agentów T.A.R.C.Z.Y.”, a wcześniej historii „Buffy: Postrachu wampirów”, ale tę opowieść zostawmy i oddajmy głos grupie tych, którym znów udało się ocalić świat.

Filmowi „Avengersi” są w znakomitej formie. W filmie, który lada dzień wejdzie na ekrany kin (pokaz filmu w wersji 3D w dniu 7 maja odbędzie się w Cinema Lumiere), widz odnajdzie mnóstwo atrakcji. – Ekscytujący, barwny, efektowny. Jest w nim absolutnie wszystko – tak opisuje produkcję dziennikarz Artur Cichmiński. Fani „Avengers” nie rozczarują się.

Kapitan Ameryka i Thor.
Kapitan Ameryka i Thor.

Akcja, sensacja, przygoda, wątek miłosny, konflikt i wróg. To właśnie moment, gdy świat znów jest w niebezpieczeństwie. Tym razem tytułowy Ultron, czyli sztuczna inteligencja, największego zagrożenia dopatruje się w pierwiastku ludzkim na Ziemi, który to postanawia zniszczyć. Na ratunek ludziom ruszają bohaterowie o nadludzkich zdolnościach i Thor (w tej roli oczywiście Chris Hemsworth). Stają przed wyzwaniem godnym ich supermocy. Na ekranie m.in.: Tony Stark – Iron Man (Robert Downey Jr.), Bruce Banner – Hulk (Mark Ruffalo), Steve Rogers – Kapitan Ameryka (Chris Evans), Natasha Romanoff – Czarna Wdowa (Scarlett Johansson), Clint Barton – Sokole Oko (Jeremy Renner), James Rhodes – War Machine (Don Cheadle), Nick Fury (Samuel L. Jackson).

Kto ma trochę dziecka w sobie, ten być może z wypiekami na twarzy śledzić będzie ostateczną rozgrywkę „Avengers” z tworem Tony’ego Starka, który tak łatwo nie zamierza się poddać. „Czas Ultrona” to nie tylko widowiskowe, wręcz zapierające dech w piersiach sceny akcji, to także film atrakcyjny w warstwie fabularnej i… psychologicznej. – Ten aspekt został uproszczony na potrzeby konwencji, którą operuje film, jednak dzięki niemu jest jeszcze ciekawiej – tłumaczy dziennikarz, dodając, że konflikt narastający między bohaterami sprawia, że prawie 2,5-godzinny film nie nuży. – Fantastyczne ujęcia podczas scen grupowej walki, wykonane w master shotcie, to majstersztyk – komentuje Artur Cichmiński.

Avengers3W filmie jest też dużo humoru (znakomita scena z próbą uniesienia młota Thora). Pojawiają się też cechy charakterystycznych dla innych gatunków – choćby horroru (psychodeliczna scena mirażu pojawiającego się w głowach bohaterów).

Superbohaterowie, prócz swojej misji, prezentują różnorodne emocje. Na pierwszy plan wysuwa się wspomniany już konflikt Iron Mana z Kapitanem Ameryką, widzowie zauważą momenty rodzącej się przyjaźni, trudny wątek miłosny, ewolucję Kapitana Ameryki, który przestaje zachowywać się jak „drewniany żołnierz” i zaczyna samodzielnie myśleć. Świetne widowisko.

Kapitan Ameryka zresztą niebawem powróci – wkrótce rozpoczną się zdjęcia do trzeciej części filmu. Do emocjonującego starcia ikon świata komiksu dojdzie także za sprawą superprodukcji „Batman vs. Superman”. Oba filmy będą miały premierę w maju 2016 roku.

Wkrótce w kinach i w cyklu „Przedpremierowo” – „nowy” Mad Max. Warto sprawdzić, czy George Miller, reżyser poprzednich części i najnowszej odnajdzie się w nowej rzeczywistości.


Tony Stark – Robert Downey Jr.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Wieloletni dziennikarz portalu Stopklatka.pl. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest regularnie do stacji telewizyjnych: TVP Info, Superstacja, TVP2. Komentuje także premiery filmowe w telewizyjnym magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm, oraz Radia 24.pl. Oprócz portalu Stopklatka.pl, publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Obecnie razem z Michałem Montowskim współtworzy program Magazyn Bardzo Filmowy w Polskim Radiu pr. I. Współpracuje też z TVP2. Prowadzi zajęcia z Edukacji Filmowej dla Fundacji Nowe Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...