Konsultacje społeczne dotyczące budżetu obywatelskiego na 2016 rok, przeprowadzone z organizacjami pozarządowymi i Suwalską Radą Działalności Pożytku Publicznego, nie wprowadzą znaczących zmian w zasadach składania wniosków w ramach tej inicjatywy. Inwestycje nadal nie będą prowadzone na terenach szkół i innych placówek oświatowych.
O tę zmianę zabiegał Uczniowski Międzyszkolny Klub Szachowy Jaćwież Suwałki, przeciwstawiając się obowiązującej argumentacji. Po pierwszej odsłonie budżetu okazało się, że projekty, które otrzymały najwięcej głosów, będą realizowane właśnie na terenie zespołów szkół. Zdaniem władz miasta udział placówek oświatowych w konkursie w ramach budżetu obywatelskiego ogranicza możliwości uzyskania dofinansowania na tzw. działania ogólnodostępne. Innym argumentem podnoszonym w dyskusjach była nieporównywalna do innych grup „szkolna siła nacisku”. Z tą kwestią uczestnicy konsultacji również się nie zgadzają. Żaden z argumentów nie przekonał jednak władz miasta.
Wśród przyjętych propozycji zmian znalazło się m.in. głosowanie ePUAP, co ułatwi oddawanie głosu osobom korzystającym z elektronicznej platformy.
Wysokość kwoty rozdysponowanej na realizację inwestycji w 2015 roku to 2 mln zł. To dwukrotnie więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego.