Co nowego podczas Suwałki Blues Festival 2015?

2
223
Chojnacki, Mann, Waglewski i Topolski
Jan Chojnacki w Suwalskim Ośrodku Kultury (fot. Wojciech Otłowski).
Jan Chojnacki w Suwalskim Ośrodku Kultury (fot. Wojciech Otłowski).
Jan Chojnacki w Suwalskim Ośrodku Kultury (fot. Wojciech Otłowski).

Darmowa komunikacja miejska, bilety PKP w cenie 10 zł, warsztaty muzyczne, otwarcie Alei Bluesa, dodatkowe miejsca koncertów klubowych, kolejni sponsorzy i oczywiście muzyka. Co nowego będzie działo się w tej edycji SBF?

Trochę brakuję

Organizacja każdej edycji Suwałki Blues Festival pochłania ponad 1 mln zł. W budżecie miasta została zarezerwowana na wkład własny Suwalskiego Ośrodka Kultury kwota 500 tys. zł, pozostała część miała pochodzić z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W oczekiwanym rozdaniu blues pieniędzy nie dostał.

W konkursie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2015” projekt znalazł się wśród dofinansowanych działań – otrzymał 59 tys. zł. Kropla w morzu potrzeb. Marszałek województwa „dorzucił” kolejne 50 tys. zł. Swój udział w dofinansowaniu festiwalu mają też sponsorzy. Kwota przez nich przeznaczona to w sumie 217 tys. zł. (w ub. roku 175 tys. zł). Do grona firm wspierających wydarzenie dołączyły w tym roku Forte – główny sponsor SBF i Kruszbet. Mimo tego, organizatorom nadal brakuje około 150 tys. zł.

Jan Chojnacki i Andrzej Matysik od lat związani z Suwałki Blues Festival.
Jan Chojnacki i Andrzej Matysik od lat związani z Suwałki Blues Festival.

Otwarcie jak jubileusz

Koncert otwarcia Suwałki Blues Festival 2015 będzie nierozerwalnie związany z Janem Chojnackim i jego audycją „Bielszy Odcień Bluesa”. – Dosyć rzadko się zdarza, by jedna audycja tak długo i bezkolizyjnie z porządkiem świata funkcjonowała na antenie radiowej. W Europie nie ma innej audycji, która w radiu publicznym utrzymywałaby się tak długo – podkreśla dziennikarz, który od 40 lat prowadzi swój program.

W ramach jubileuszu „Bielszego Odcienia Bluesa” w czwartek, 9 lipca o godz. 20.00 na Dużej Scenie w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpi zespół „Voo Voo” i zaproszeni goście. Zagra „Wovoka” – młody i zdanie Janem Chojnackiego ograny zespół, który prezentuje estetykę muzyki z gatunku psychodelicznego gospel. Wystąpi też Paddy Milner, który – jak pamiętają uczestnicy wydarzenia bluesowego organizowanego w Suwałkach – zastąpił Jacka Bruce’a. Milner zagra set akustyczny w klimacie boogie. Zaproszenie do Suwałk muzyk przyjął z radością. Wystąpią też Jan Gałach i Bartek Łęczycki. – Koncert będzie transmitowany na żywo przez godzinę – zapowiada Jan Chojnacki. Do koncertu „Voo Voo” dołączą też Bogdan Topolski i Suwałki Gospel Choir – w czterech lub pięciu utworach.

Konferencja w Suwalskim Ośrodku Kultury dotycząca tegorocznej edycji SBF.
Konferencja w Suwalskim Ośrodku Kultury dotycząca tegorocznej edycji SBF.

Nowe miejsca

W tym roku sporo muzycznych wydarzeń będzie miało miejsce na Placu Marii Konopnickiej. Stanie tam mniejsza scena plenerowa, na której zostanie przeprowadzony konkurs zespołów bluesowych. W piątek i sobotę w godz. 18.00-20.00 na scenie będą mogły wystąpić grupy, które np. do udziału w SBF się nie zakwalifikowały, a chciałyby zaprezentować swoją twórczość publiczności.

Koncerty klubowe odbywać się będą w tym roku aż w 8 klubach. Dwa nowe miejsca to Open Suwalszczyzna i Miejska Sieja.

Na dobry początek SBF 2015 – wieczorne koncerty klubowe rozpoczną się już w czwartek 9 lipca od godz. 23.30 w Rozmarino – gdzie zagra Carvin Jones Band i Na Starówce – tu wystąpi Flesh Creep.

Plac Marii Konopnickiej to również miejsce warsztatów prowadzonych przez Grupę Studnia O. Młodsza publiczność pozna Gwidona Cybulskiego, multiinstrumentalistę grającego na instrumentach etnicznych takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara i bluesowe harmonijki ustne. W grupie opowiadaczy „Studnia O” tworzy muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narratorsko-muzycznych. W piątek w godz. 17.00-18.00 w Suwałkach powstanie mapa opowieści i bluesowe ścieżki.

Transport

Organizatorzy SBF zadbali, by w tym roku łatwiej można było podróżować po mieście, ale też dojechać na festiwal. PKP przygotowało specjalną ofertę – Pociąg do bluesa. Pociąg wyruszy z Białegostoku w piątek, 10 lipca o godz. 17.30 (bilet w cenie 10 zł) i do stolicy regionu wróci w dniu 11 lipca o godz. 3.00).

W samych Suwałkach osoby posiadające bilety na koncerty w ramach SBF lub identyfikatory będą mogły skorzystać z darmowego transportu w czasie festiwalu.

Start od gwiazd

Suwałki Blues Festival 2015 wyjątkowo nie rozpocznie się koncertem. Pre-starterowym wydarzeniem ma być otwarcie Alei Bluesa w czwartek, 9 lipca o godz. 15.30. Na ulicy Chłodnej zostanie uroczyście odsłonięty projekt łączący w sobie logotyp festiwalu, a także nazwiska artystów uczestniczących w poprzednich edycjach. O godz. 16.00 na Placu Konopnickiej rozpocznie się happening bluesowy – zagrają: Nic na siłę (PL), Dreszcz Blues Band (PL), Little Devils & The Shuffle Blues Flames (FR).

O artystach, którzy wezmą udział w Suwałki Blues Festival 2015 można przeczytać więcej w artykułach:

JAMES ULMER, COCO MONTOYA, VOO VOO I INNI NA SBF 2015

MIŁOŚNIK HENDRIXA ZASTĄPI VERNONA REIDA W KONCERCIE Z JAMESEM ULMEREM NA SBF 2015

TO ONI ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO KONKURSU PODCZAS SBF 2015

SUWAŁKI BLUES FESTIVAL 2015. KOGO WARTO POSŁUCHAĆ W TYM ROKU?

W gronie patronów medialnych Suwałki Blues Festival 2015 ponownie znalazł się portal „Niebywałe Suwałki”. 

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl (uczestnicy konferencji w SOK o tegorocznej edycji SBF)

2 KOMENTARZE

Leave a Reply