Dzieci śpiewają piosenki do wierszy Leszka A. Moczulskiego

1
398
Prace nad materiałem z "Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz?" już zostały zakończone.

„Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz?” to tytuł płyty z trzynastoma kompozycjami do wierszy poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nagranie, z udziałem uczniów PSM i zawodowych muzyków, będzie dostępne pod koniec maja.

Leszek Aleksander Moczulski jest autorem wierszy, które w połączeniu z muzyką wykonywali znakomici polscy artyści, m.in. Grzegorz Turnau, Marek Grechuta, czy Czesław Niemen. W twórczości poety ważne miejsce zajmuje także poezja dla dzieci i młodzieży, do tej pory pozostająca wyłącznie w sferze tekstu.

Poezja Leszka Moczulskiego skierowana do dzieci jest nietypowa – bywa zaskakująca, nie do końca zrozumiała – inspiracją twórcy były bowiem rozmowy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. Wyzwanie artystyczne, skomponowania muzyki do wierszy poety, podjął Grzegorz Bogdan z Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach, działający w Stowarzyszeniu „Viva Musica”.  – Do tekstów dziecięcych Leszka Aleksandra Moczulskiego nikt jeszcze nie stworzył muzyki. To pierwsza taka inicjatywa, będącą też dla nas wyzwaniem, stanowiąca krakowsko-suwalskie nawiązanie do postaci autora – tłumaczy Grzegorz Bogdan, pomysłodawca projektu muzycznego.

Piosenki wykonywane przez młodych artystów mają w sobie elementy muzyki klasycznej, rozrywkowej, teatralnej i literackiej. Jak dodaje dyrygent chóru i autor aranżacji – teksty obligują do wykorzystania akurat takiej formuły.

Na płycie usłyszymy: Chór Dziecięcy „Vivat e Canto”, Orkiestrę Smyczkową Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, Suwalską Orkiestrę Kameralną – w sumie około 70 osób. – Przygotowanie orkiestry wziął na siebie koncertmistrz Cezary Gójski – dodaje Grzegorz Bogdan.

Koncert "Do kogo biegniesz" odbędzie się 1 czerwca w Suwałkach. Jedną z atrakcji z okazji Dnia Dziecka będzie występ brzuchomówcy.
Koncert „Do kogo biegniesz” odbędzie się 1 czerwca w Suwałkach. Jedną z atrakcji z okazji Dnia Dziecka będzie występ brzuchomówcy.

Płyta została wydana przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Suwałkach, a także prywatnych osób i lokalnych firm. Wydawnictwo muzyczne zostało opatrzone specjalną dedykacją autora tekstów: Cieszę się, że kompozytor mi bliski napisał muzykę do moich wierszy dla dzieci. Wspólnie tego posłuchajmy z radością… – napisał Leszek A. Moczulski. Jeśli Stowarzyszeniu „Viva Musica” uda się pozyskać dodatkowe środki, komplet partytur przeznaczonych do wykonywania przez dzieci i młodzież wyjdzie drukiem.

Program artystyczny z udziałem muzyków i uczniów PSM zostanie zaprezentowany w kilku miastach Polski, m.in. w Krakowie, w którym mieszka pochodzący z Suwałk Leszek Aleksander Moczulski. Wkrótce piosenki usłyszą na żywo suwalczanie. Uczestnicy koncertu z okazji Dnia Dziecka w Suwalskim Ośrodku Kultury, który odbędzie się w poniedziałek, 1 czerwca o godz. 18.00 wykonają piosenki z krążka „Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz”. Atrakcją dla publiczności ma być też udział w występie brzuchomówcy Piotra Boruty i jego nastroszonego kumpla Czochera. KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Piosenki z płyty będzie można zabrać ze sobą do domu – płyta będzie już wówczas dostępna w sprzedaży.

Fot. Niebywałe Suwałki – wykonawcy podczas nagrywania materiału na płytę „Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz?”

Koncert z okazji Dnia Dziecka w Suwalskim Ośrodku Kultury jest biletowany (20 zł). Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na „Świat według Czochera” oraz koncert „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Wymień przynajmniej 2 tytuły piosenek zespołu „Skaldowie”, do których tekst napisał Leszek Aleksander Moczulski. Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl

1 KOMENTARZ

Leave a Reply