Reklama

Dzieci śpiewają piosenki do wierszy Leszka A. Moczulskiego

Data:

- Reklama -

„Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz?” to tytuł płyty z trzynastoma kompozycjami do wierszy poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nagranie, z udziałem uczniów PSM i zawodowych muzyków, będzie dostępne pod koniec maja.

Leszek Aleksander Moczulski jest autorem wierszy, które w połączeniu z muzyką wykonywali znakomici polscy artyści, m.in. Grzegorz Turnau, Marek Grechuta, czy Czesław Niemen. W twórczości poety ważne miejsce zajmuje także poezja dla dzieci i młodzieży, do tej pory pozostająca wyłącznie w sferze tekstu.

Poezja Leszka Moczulskiego skierowana do dzieci jest nietypowa – bywa zaskakująca, nie do końca zrozumiała – inspiracją twórcy były bowiem rozmowy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. Wyzwanie artystyczne, skomponowania muzyki do wierszy poety, podjął Grzegorz Bogdan z Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach, działający w Stowarzyszeniu „Viva Musica”.  – Do tekstów dziecięcych Leszka Aleksandra Moczulskiego nikt jeszcze nie stworzył muzyki. To pierwsza taka inicjatywa, będącą też dla nas wyzwaniem, stanowiąca krakowsko-suwalskie nawiązanie do postaci autora – tłumaczy Grzegorz Bogdan, pomysłodawca projektu muzycznego.

Piosenki wykonywane przez młodych artystów mają w sobie elementy muzyki klasycznej, rozrywkowej, teatralnej i literackiej. Jak dodaje dyrygent chóru i autor aranżacji – teksty obligują do wykorzystania akurat takiej formuły.

Na płycie usłyszymy: Chór Dziecięcy „Vivat e Canto”, Orkiestrę Smyczkową Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, Suwalską Orkiestrę Kameralną – w sumie około 70 osób. – Przygotowanie orkiestry wziął na siebie koncertmistrz Cezary Gójski – dodaje Grzegorz Bogdan.

Koncert "Do kogo biegniesz" odbędzie się 1 czerwca w Suwałkach. Jedną z atrakcji z okazji Dnia Dziecka będzie występ brzuchomówcy.
Koncert „Do kogo biegniesz” odbędzie się 1 czerwca w Suwałkach. Jedną z atrakcji z okazji Dnia Dziecka będzie występ brzuchomówcy.

Płyta została wydana przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Suwałkach, a także prywatnych osób i lokalnych firm. Wydawnictwo muzyczne zostało opatrzone specjalną dedykacją autora tekstów: Cieszę się, że kompozytor mi bliski napisał muzykę do moich wierszy dla dzieci. Wspólnie tego posłuchajmy z radością… – napisał Leszek A. Moczulski. Jeśli Stowarzyszeniu „Viva Musica” uda się pozyskać dodatkowe środki, komplet partytur przeznaczonych do wykonywania przez dzieci i młodzież wyjdzie drukiem.

Program artystyczny z udziałem muzyków i uczniów PSM zostanie zaprezentowany w kilku miastach Polski, m.in. w Krakowie, w którym mieszka pochodzący z Suwałk Leszek Aleksander Moczulski. Wkrótce piosenki usłyszą na żywo suwalczanie. Uczestnicy koncertu z okazji Dnia Dziecka w Suwalskim Ośrodku Kultury, który odbędzie się w poniedziałek, 1 czerwca o godz. 18.00 wykonają piosenki z krążka „Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz”. Atrakcją dla publiczności ma być też udział w występie brzuchomówcy Piotra Boruty i jego nastroszonego kumpla Czochera. KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Piosenki z płyty będzie można zabrać ze sobą do domu – płyta będzie już wówczas dostępna w sprzedaży.

Fot. Niebywałe Suwałki – wykonawcy podczas nagrywania materiału na płytę „Do kogo biegniesz? Do kogo się śmiejesz?”

Koncert z okazji Dnia Dziecka w Suwalskim Ośrodku Kultury jest biletowany (20 zł). Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na „Świat według Czochera” oraz koncert „Do kogo biegniesz, do kogo się śmiejesz”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Wymień przynajmniej 2 tytuły piosenek zespołu „Skaldowie”, do których tekst napisał Leszek Aleksander Moczulski. Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Literacko i serialowo – spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem

Spotkania z ludźmi pióra zawsze cieszą się popularnością, a...

Wiesław Ochman poprowadził II Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej. Za nami koncert uczestników

II Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej zakończył koncert uczestników,...

Wiesław Ochman: Sławny tenor powrócił do Suwałk (audio)

Wiesław Ochman, znany polski tenor operowy, odwiedził ponownie Suwałki...