Reklama

Są pieniądze na obwodnicę Suwałk

Data:

- Reklama -
Ilustr.  www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Komisja Europejska zaproponowała, by przyznać unijne fundusze w wysokości 13,1 mld euro na 276 projektów w dziedzinie transportu. Wśród nich znalazł się jeden projekt zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – droga ekspresowa S-61, której częścią jest obwodnica Suwałk.

Informacja prasowa.

Na ogłoszone we wrześniu 2014 r. zaproszenie do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” wpłynęło ponad 700 zgłoszeń – trzy razy więcej niż przywidywano. Dzięki temu KE mogła wybrać projekty o najwyższej europejskiej wartości dodanej, gwarantując zrównoważony podział pod względem geograficznym, jak i pomiędzy poszczególnymi rodzajami transportu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiła do instrumentu CEF jeden projekt. Dotyczy on budowy drogi ekspresowej S-61 od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska o wartości 7,4 mld zł (1,76 mld euro). Wnioskowane dofinansowanie wynosi 3,768 mld zł (0,9 mld euro). Inwestycja znalazła się w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 i podzielono ją na dwie części. Pierwsza to odcinek z Ostrowi do obwodnicy Augustowa o długości 153 km. Kolejny ma połączyć Augustów z granicą państwa, a jego długość wyniesie 38,5 km.

– To dobra wiadomość dla Suwałk. Decyzja Komisji Europejskiej o tym, by przeznaczyć środki z CEF na realizację S-61, w tym obwodnicę Suwałk. Daje to nam kolejną gwarancję, że ta droga powstanie – komentuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach doczekamy się ogłoszenia wyników przetargu na budowę obwodnicy Suwałk – dodaje Czesław Renkiewicz. Przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy ma zostać rozstrzygnięty w lipcu.

Dwuetapowy przetarg na obwodnicę Suwałk ogłoszony został 12 listopada 2014 r. Miesiąc później, 15 grudnia GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że zgłosiło się 21 firm i konsorcjów chętnych do budowy obwodnicy. Następni urzędnicy rozpoczęli analizę ofert i 13 kwietnia zaprosili oferentów do składania konkretnych propozycji cenowych.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Atrakcyjni, ale bez oferty dla młodzieży?

Nieatrakcyjna oferta dla młodych ludzi, brak interesujących propozycji kulturalnych,...

Samorządowcy wspólnie apelowali o „ekspresówkę”

Droga krajowa nr 8 - pomiędzy Augustowem i Białymstokiem...

Przed uroczystym otwarciem i po nim – w Suwałkach blues jest cały czas! Drugi dzień XV SBF

Piątkowe bluesowanie tradycyjnie odbywa się na kilku scenach. Te...

Widowiskowe pokazy na lotnisku (foto, audio)

Sobotnie popołudnie (25 czerwca) warto spędzić na lotnisku w...
%d bloggers like this: