Są pieniądze na obwodnicę Suwałk

0
31
ulica_noc
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr.  www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Komisja Europejska zaproponowała, by przyznać unijne fundusze w wysokości 13,1 mld euro na 276 projektów w dziedzinie transportu. Wśród nich znalazł się jeden projekt zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – droga ekspresowa S-61, której częścią jest obwodnica Suwałk.

Informacja prasowa.

Na ogłoszone we wrześniu 2014 r. zaproszenie do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” wpłynęło ponad 700 zgłoszeń – trzy razy więcej niż przywidywano. Dzięki temu KE mogła wybrać projekty o najwyższej europejskiej wartości dodanej, gwarantując zrównoważony podział pod względem geograficznym, jak i pomiędzy poszczególnymi rodzajami transportu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiła do instrumentu CEF jeden projekt. Dotyczy on budowy drogi ekspresowej S-61 od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska o wartości 7,4 mld zł (1,76 mld euro). Wnioskowane dofinansowanie wynosi 3,768 mld zł (0,9 mld euro). Inwestycja znalazła się w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 i podzielono ją na dwie części. Pierwsza to odcinek z Ostrowi do obwodnicy Augustowa o długości 153 km. Kolejny ma połączyć Augustów z granicą państwa, a jego długość wyniesie 38,5 km.

– To dobra wiadomość dla Suwałk. Decyzja Komisji Europejskiej o tym, by przeznaczyć środki z CEF na realizację S-61, w tym obwodnicę Suwałk. Daje to nam kolejną gwarancję, że ta droga powstanie – komentuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach doczekamy się ogłoszenia wyników przetargu na budowę obwodnicy Suwałk – dodaje Czesław Renkiewicz. Przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy ma zostać rozstrzygnięty w lipcu.

Dwuetapowy przetarg na obwodnicę Suwałk ogłoszony został 12 listopada 2014 r. Miesiąc później, 15 grudnia GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że zgłosiło się 21 firm i konsorcjów chętnych do budowy obwodnicy. Następni urzędnicy rozpoczęli analizę ofert i 13 kwietnia zaprosili oferentów do składania konkretnych propozycji cenowych.

Dodaj komentarz