Reklama

Grecja znów straszy inwestorów

Data:

- Reklama -

Czwartkowa sesja na rynkach finansowych w Europie była pod wpływem środowego komentarza FOMC. Reakcja rynków nie była jednoznaczna; nieznacznie na wartości zyskały giełdy w Europie, podczas gdy waluty i dług krajów rozwijających się znalazł się pod presją.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Niektórzy inwestorzy odebrali komunikat FOMC jako wzrost szans na wrześniową podwyżkę stóp procentowych, co skutkowało wzrostem awersji do ryzyka. Nastrojów na rynku nie poprawiły mieszane dane z amerykańskiej gospodarki, w szczególności słabszy od oczekiwań wstępny odczyt PKB za II kw 2015 r. Gospodarka amerykańska w II kw. wzrosła o 2,3% wobec 2,5% prognozowanych, ale odczyt za poprzedni kwartał skorygowano do 0,6% z -0,2%. Uwagę inwestorów zwrócił wzrost bazowego indeksu inflacji PCE o 1,8% kw/kw wobec szacowanych 1,6% kw/kw.

Nastrojów inwestorów nie poprawiły informacje napływające z Grecji. Premier Grecji wystąpił przed ugrupowaniem lewicowej partii Syriza by bronić porozumienia zawartego przez rząd z międzynarodowymi wierzycielami. Po tym spotkaniu Tsipras zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego kongresu tego ugrupowania we wrześniu. Z kolei wg Financial Times MFW nie podejmie decyzji o swoim udziale w programie pomocy dla Grecji, dopóki kraj ten nie wprowadzi głębokich reform, a strefa euro nie zdecyduje się na restrukturyzację długu Grecji, czemu wyraźnie sprzeciwiają się Niemcy. To w efekcie może oznaczać opóźnienia w negocjacjach pomiędzy Grecją a jej wierzycielami, co będzie ciążyło negatywnie na nastrojach inwestorów w najbliższych tygodniach. Pierwotnie planowano zakończyć negocjacje przed 20 sierpnia, kiedy to przypada kolejna płatność Grecji do EBC.

Wczoraj USA nałożyły kolejne sankcje na rosyjskich i ukraińskich obywateli i firmy. W komunikacie podkreślono, że restrykcje te zostały nałożone w związku z działaniami, jakie Rosja podejmuje na Ukrainie.

Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację spadku EURUSD, co wynikało głównie z obaw inwestorów o powodzenie negocjacji pomiędzy Grecją a jej wierzycielami i doniesieniami o możliwości wycofania się MFW z programu pomocy dla Grecji. W efekcie kurs tymczasowo spadł do 1,092. Dziś poznamy kolejne odczyty z USA (w tym indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan), a także wstępny szacunek lipcowej inflacji dla strefy euro. Słabszy od oczekiwań odczyt z Hiszpanii rodzi pewne ryzyko niższego odczytu HICP dla strefy euro. To może ciążyć wspólnej walucie, choć większą presję na euro mogą mieć kolejne doniesienia z Grecji.

Uważamy, że przełamanie wsparcia w okolicach 1,09-1,092, przez EURUSD otworzy drogę w kierunku kolejnego w okolicach 1,082. Waluty krajów rozwijających się, w tym złoty, traciły wczoraj na wartości, gdyż rynek odczytał komunikat FOMC jako zapowiedź, że termin pierwszej podwyżki stóp jest już blisko. EURPLN, po porannym otwarciu blisko 4,125, skierował się w stronę istotnego oporu na 4,15 na zamknięcie krajowe sesji. Większe zmiany obserwowaliśmy na USDPLN. Kurs wzrósł do prawie 3,79 na zamknięcie krajowej sesji wobec ok. 3,77 na otwarciu w wyniku spadku kursu EURUSD. W nocy złoty jeszcze się nieznacznie osłabił wobec głównych walut, osiągając prawie 4,153 za euro i 3,81 za dolara. Jednak dziś na otwarciu dnia krajowa waluta jest nieco mocniejsza – EURPLN oscyluje nieco poniżej 4,14, a USDPLN nieco poniżej 3,79. Dzisiejsza sesja będzie przebiegała pod wpływem publikacji zagranicznych, głównie danych z USA oraz informacji napływających z Grecji. Ważne poziomy dla EURPLN to wciąż 4,15 i 4,10.

Krajowy rynek stopy procentowej, podobnie jak złoty, znalazł się pod presją. Rentowności obligacji i stawki IRS wzrosły o 2-7 pb wzdłuż krzywych pomimo umocnienia na rynkach bazowych (rentowność niemieckiej 10-latki spadła o ok. 5 pb, podczas gdy amerykańskiej o 1 pb). W efekcie zmian spread wobec Bundów rozszerzył się dość znacząco, do prawie 230 pb, najwyższego poziomu od początku lipca. Negatywne sygnały napływające z Grecji mogą ciążyć wycenie krajowego długu. Dziś Ministerstwo Finansów poda również informacje dotyczące podaży SPW na sierpień. Pierwotne plany zakładały tylko jedną aukcję, na której miałby zostać sprzedany dług warty 1-2 mld zł. Biorąc pod uwagę obecny stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych, sądzimy że resort będzie elastyczny co do oferty. Jest duży wybór obligacji, ale w naszej ocenie obecnie nadal korzystniej jest emitować obligacje stałokuponowe niż o zmiennym kuponie. Te drugie mogą się jednak pojawić na specjalne życzenie inwestorów.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że krajowa gospodarka w II kw. 2015 r. rozwijała się w tempie 3,8% r/r. Nasza prognoza wskazuje, że dynamika wzrostu aktywności gospodarczej była w badanym okresie zbliżona do poziomu osiągniętego w I kw. 2015 r. (3,6% r/r). Wstępne szacunki PKB dla Polski za II kw. GUS opublikuje 14 sierpnia.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Split payment dzieli płatności i przedsiębiorców

W ciągu trzech miesięcy od debiutu ze split payment...

Doradztwo strategiczne – pomaga firmom w osiągnięciu sukcesu?

Powodzenie i sukces firmy zależy od wielu czynników. Czasem...
%d bloggers like this: