Pięć najbardziej niebezpiecznych potraw

Maniok.

Próbowanie lokalnych potraw może być ciekawym doświadczeniem i sporą przyjemnością. Niestety, niektóre przysmaki stanowią spore zagrożenie dla życia i zdrowia. Jakich dań najlepiej unikać?

Sannakji

Sannakji to danie dla fanów owoców morza, którzy mają mocne nerwy. Jest to żywa ośmiornica podawana z sosem sojowym lub olejem sezamowym. Potrawa cieszy się pewną popularnością wśród smakoszy z Korei Południowej. Niestety, kosztowanie Sannakiji każdego roku kończy się śmiercią kilku osób. Powodem jest uduszenie.

Ryba fugu

Fugu to ryba, która wymaga bardzo starannego przygotowania. W jej wątrobie oraz narządach płciowych gromadzi się toksyna o wyjątkowo silnym działaniu. W czasie usuwania tych organów trzeba zachować sporą ostrożność, żeby trująca substancja nie dostała się do mięsa. Kucharze, który specjalizują się w przygotowywaniu ryb fugu, muszą przejść odpowiedni kurs zakończony egzaminem.

Maniok

Cassava, czyli maniok to bardzo popularna roślina, która jest uprawiana przede wszystkim w Afryce Zachodniej i w rejonie Karaibów. Służy do wyrobu mąki wykorzystywanej do pieczenia chleba, a w postaci gotowanej może zastępować ziemniaki. W stanie surowym zawiera substancje o silnym działaniu toksycznym, dlatego przed podaniem musi zostać dokładnie ugotowana lub upieczona. Dobre kuchenki elektryczne to konieczność w krajach, gdzie często jada się maniok.

Żaba rycząca

Zazwyczaj na talerz trafiają tylko wybrane części żaby, głównie udka. Dzieje się tak ponieważ organy wewnętrzne tych płazów zawierają toksyny. W Namibii za przysmak uchodzi żaba rycząca. Smakosze jednak nie ograniczają się wyłącznie do udek i jedzą całe żaby oprócz układu pokarmowego.

Herbata z drzewa urushi

Ten specyficzny napój był przygotowywany przez michów buddyjskich. Spożycie dużych ilości naparu powoduje bardzo gwałtowną reakcję organizmu, która polega na pozbywaniu się płynów. Herbata była wykorzystywana w procesie automumifikacji, ponieważ powodowała, że ciało nie ulegało rozkładowi i stawało się trujące dla larw. Na szczęście przygotowywanie napoju zostało zakazane.

Dodaj komentarz