Reklama

Rodzinna wyprawa samochodem w góry

Data:

- Reklama -

W dzisiejszych czasach bardzo często podróżujemy. Cele naszych podróży są bardzo różnorodne, jednak często najpopularniejszym środkiem transportu pozostaje samochód. To właśnie nim poruszamy się najczęściej, zabierając często naszą rodzinę w wolnych chwilach na wycieczki. Jednak czy na pewno wiemy, w jaki sposób powinniśmy go odpowiednio przygotować do wyjazdu?

Wymarzony urlop

Z pewnością w życiu każdego z nas przychodzi ten moment, gdy podczas urlopu lub kilku wolnych dni pragniemy odpocząć od codzienności i udać się w odległe miejsce. Najczęstszym kierunkiem, na który decyduje się wiele małżeństw z dziećmi, są polskie góry. Z pewnością znajdziemy tam wiele atrakcyjnych miejsc, które szczególnie spodobają się naszym najmłodszym. Jednak warto pamiętać, iż tego typu wyjazd to również obowiązek, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych, zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Zatem w jaki sposób powinniśmy przygotować siebie oraz swoich bliskich do takiej wyprawy? Warto również zadać sobie pytanie, w jaki sposób powinniśmy przygotować nasze auto, aby nie stanowiło dla nas podczas jazdy w różnorodnych warunkach zagrożenia?

Niezbędne wyposażenie

W zależności od miejsca naszego zamieszkania, często wyprawa w góry okazuje się długą drogą. Starajmy się więc w jak najlepszy sposób umilić naszym najmłodszym długą oraz męczącą podróż. Zabranie do samochodu tabletu lub konsoli umili naszym dzieciom podróż. Warto również zainteresować je ciekawą książką, zabawkami. Pamiętajmy także o częstych postojach, ponieważ długa jazda samochodem jest bardzo męcząca, zwłaszcza dla najmłodszych. Jednak decydując się na dłuższą podróż, powinniśmy również szczególnie zadbać o bezpieczeństwo naszych najmłodszych. Z tego powodu należy przewozić dzieci w odpowiednich fotelikach. Pakując bagażnik, nie powinniśmy umieszczać luźno wielu przedmiotów, które podczas nagłego hamowania na krętej, górskiej drodze, mogłyby kogoś skrzywdzić. Ponadto, powinniśmy posiadać niezbędne wyposażenie w naszym samochodzie. Przede wszystkim przed wyjazdem należy upewnić się, czy mamy aktualną apteczkę oraz gaśnicę, a także koło zapasowe czy kompresor. Warto również sprawdzić poziom płynów w silniku. Sprawność techniczna naszego pojazdu jest bardzo ważna, ponieważ często zależy od tego nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale czasem i życie.

Odpowiednie przygotowanie pojazdu

Jeżeli dokonaliśmy niezbędnego przeglądu podstawowego wyposażenia naszego samochodu, a także uzupełniliśmy wszelkie płyny, warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie nam potrzebny w górskich warunkach. Jak powszechnie wiadomo, górski teren zdecydowanie różni się od pozostałej części naszego kraju. Jest bardziej wymagający, a przede wszystkim nieprzewidywalny. W sezonie zimowym szczególnie możemy zauważyć zmienność pogody. Niestety, wyjeżdżając o słonecznym poranku, nasz powrót może przebiegać podczas silnych opadów deszczu lub śniegu. Warto zainwestować w łańcuchy na opony, a także w dobre zimowe opony. Idealnie sprawdzą się na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, którą często możemy spotkać w górach. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, należy być wyposażonym w odpowiednią apteczkę. Jest to tak zwany pakiet awaryjny, gdyby zdarzył nam się jakiś wypadek, a pomoc ze względu na złe warunki pogodowe nie nadchodziłaby szybko. Zanim udamy się w podróż, warto również dodatkowo ubezpieczyć swój samochód. Z pewnością nie kosztuje to dużo, a w przypadku awarii lub wypadku mamy świadomość, iż możemy liczyć na pomoc. Jeżeli do końca nie jesteśmy pewni sprawności naszego auta, warto zdecydować się przed wyjazdem na jego dodatkowy przegląd techniczny.

Nietypowa sytuacja

Rodzinny wyjazd w góry często wymaga od nas doskonałych zdolności z zakresu planowania. Niestety, nie wszystkie zdarzenia uda nam się dokładnie zaplanować oraz przewidzieć. Zdarza się, że nasz samochód niespodziewanie może odmówić nam posłuszeństwa. Jednak nie powinniśmy się tym zbytnio martwić, ponieważ obecnie na rynku istnieją firmy, które pomogą nam w trudnej sytuacji. Dobrze zorganizowana firma przetransportuje do warsztatu i naprawi nam auto. Jeśli mamy odpowiedni pakiet assistance cała nasza rodzina w ramach usługi ma zagwarantowany nocleg w najbliższym hotelu. Zatem wybierając się z rodziną w góry, nie musimy o nic się martwić. Warto pamiętać, iż z każdej, nawet nietypowej sytuacji możemy znaleźć jakieś rozwiązanie. Pozostaje nam tylko miło spędzać czas oraz odpoczywać, głęboko oddychając czystym, górskim powietrzem.

Warto pamiętać, iż wyjeżdżając w góry na wymarzony odpoczynek, powinniśmy pamiętać o szeregu niezbędnych działań, które należy podjąć, aby nasza podróż przebiegała bezpiecznie. Powinniśmy również mieć świadomość, iż nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem. Często możemy napotkać podczas podróży różnego rodzaju kłopoty, jednak inwestując w dobre ubezpieczenie, możemy być pewni, iż zawsze znajdziemy wyjście z kłopotliwej sytuacji.

maxhol Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Max-Hol Pomoc Drogowa z Jeleniej Góry oferującą całodobową pomoc drogową, serwis aut i wynajem aut zastępczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ubezpieczenia komunikacyjne – nie tylko zwykłe OC

Standardowe OC to najpopularniejsze w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne. Duża...

Duże rodziny na wakacjach. Zniżki obowiązują w całej Polsce

Członkowie rodzin wielodzietnych mogą wyrobić sobie nie tylko kartę...