Reklama

Andrzej Duda objął urząd prezydenta RP

Data:

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek, 6 sierpnia przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i objął urząd prezydenta RP. Kierując orędzie do ludzi o różnych poglądach, prosił o wzajemny szacunek i podkreślał potrzebę odbudowy wspólnoty.

Źródło: Prezydent.pl

Zgromadzenie Narodowe otworzyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Agatę i Andrzeja Dudów zgromadzeni powitali brawami. Odegrano hymn Polski. W uroczystości wzięli udział Bronisław i Anna Komorowscy.

Andrzej Duda formalnie objął urząd prezydenta składając przysięgę: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Andrzej Duda przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Na wstępie orędzia prezydent podziękował rodakom, ale także byłym prezydentom wybranym w demokratycznych wyborach. – Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego już nie ma pośród nas – chciałem podziękować panu prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił. Podkreślił, że obok Lecha Kaczyńskiego dojrzewał do polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne.

Dziękując za wybór, Andrzej Duda złożył deklarację, że uczyni wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań. – Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – podkreślił. – Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić – dodał. Wśród swoich najważniejszych zobowiązań wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny.

Jak powiedział Andrzej Duda, Polacy mówili mu podczas spotkań o swych troskach i problemach. – Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, byśmy zaczęli odbudowywać wspólnotę. Ludzie marzą o takiej wspólnocie, jaka wśród Polaków powstała w latach 80., w czasach Solidarności – zaznaczył.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W II turze wyborów prezydenta RP Duda i Trzaskowski

Według danych z ponad 87 proc. obwodów głosowania Andrzej...

Ponad 200 osób w komitecie poparcia Andrzeja Dudy (audio)

Przedstawiciele Suwalskiego Społecznego Komitetu Poparcia Prezydenta Andrzeja Dudy na...

Dług zyskuje na początku tygodnia

Rynek walutowy bez dużych zmian, spore wahania obligacji na...

Dwa razy weto. Jeden podpis

Spokojny początek tygodnia na globalnym rynku. Prezydent Duda zawetował dwie...
%d bloggers like this: