Apokalipsa według Kasprzaka

0
82
teatr_Akcje_

Co dzieje się z człowiekiem, który traci wszystko? Jak wygląda jego życie, czy może powolne umieranie, gdy następuje koniec dni. Spektakl w reżyserii Jakuba Kasprzaka, bazujący na tekstach Shakespeara, Eliota, Becketta i Vonneguta to jedna z propozycji w ramach 10. Suwalskich Teatr-Akcji, którą publiczność zobaczyła we wtorek, 11 sierpnia na dziedzińcu Archiwum Państwowego.

W spektaklu „Skończyły nam się dni”, który powstał w ramach Koła Naukowego studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, wystąpiły: Milena Kobylińska i Olimpia Bogusz. Sztuka przywołująca cytaty z „Króla Leara” Williama Shakespeara, „Ziemi jałowej” Thomasa Eliota, „Apokalipsy św. Jana”, „Drogi” Cormaca McCarty’ego, „Końcówki” Samuela Becketta i „Kociej Kołyski” Kurta Vonneguta jest autorską, artystyczną koncepcją apokalipsy widzianej oczyma wyobraźni reżysera.

Jakub Kasprzak na portalu dlakontrastu.pl w maju 2015 roku zamieścił swój felieton, w którym opisał pracę nad spektaklem i sytuację absolwentów szkół teatralnych w warunkach tzw. wolnego rynku. Efektem jego twórczych poszukiwań jest próba analizy sytuacja końca – nie tylko w wymiarze eschatologicznym, ale w sytuacji dnia codziennego. – Scenografię [do sztuki „Skończyły nam się dni” – przyp. red.] znajdowaliśmy w śmietnikach i na skupach złomu. Spotykaliśmy ludzi, którzy już przeżyli swoje apokalipsy: bezdomnych pchających supermarketowe wózki wypchane śmieciami, śpiących na śmierdzących barłogach ukrytych między plastikowymi kontenerami. Rysy tych osób można odnaleźć w lalkach, które Karol robił z masy papierowej. Nowotworowe guzy na głowie Gloucester’a, zniszczona alkoholem twarz Regany – pisał o przygotowaniach reżyser.

„Skończyły nam się dni” to jeden z kilku spektakli plenerowych zaplanowanych w programie 10. Suwalskich Teatr-Akcji. Kolejne dni przyniosą jeszcze więcej emocji, wrażeń i odkryć – również muzycznych.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply