Reklama

Balkonowy ogród – lecznicza oaza

Data:

- Reklama -

Natura, zieleń, zapach kwiatów działają na nas kojąco i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Najlepiej jest mieć kawałek własnej zieleni w swoim najbliższym otoczeniu, dlatego warto założyć ogródek lub zasadzić kwiaty czy inne rośliny na balkonie lub tarasie. Rośliny mają jednak swe preferencje, dlatego warto wiedzieć, jakie będą odpowiednie na nasz balkon ze względu na jego nasłonecznienie.

O tym, że przyroda jest naturalnym otoczeniem człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet badania naukowe potwierdzają, że człowiek pozbawiony widoku natury, źle to znosi i jego organizm zostaje wytrącony ze swojego rytmu. Szczególnie widok zieleni potrzebny jest do tego, by radzić sobie ze stresem, pokonywać przeszkody, odprężyć się.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjazd czy wyjście na łono natury. Czy znajdziemy tam też upragniony spokój? Najlepiej więc stworzyć sobie przyjemny zielony kącik tam, gdzie mamy najbliżej – na tarasie, balkonie czy nawet na parapecie okna. Rośliny, które sobie wybierzemy i posadzimy w naszym miejscu bliskim naturze, mogą być umieszczone w doniczkach stojących czy przymocowanych do poręczy, w skrzynkach oraz pojemnikach wiszących albo też w dużych wolno stojących donicach. Nasz zielony kącik, z odpowiednio wybranymi roślinami zielonymi i kwitnącymi, nie tylko będzie cieszył nasze oko – jeżeli posadzimy w nim też zioła lecznicze czy przyprawowe, zyska na tym dodatkowo nasze zdrowie.

Jakie rośliny, na jaki balkon?

Nie na wszystkich balkonach rośliny mają takie same warunki do wzrastania. Światło słoneczne pada na nie o różnych porach, dlatego trzeba umiejętnie posadzić w odpowiednich miejscach kwiaty czy krzewy lubiące słońce lub cień. Należy też dostosować do nich odpowiednie pojemniki, by miały dosyć miejsca, żeby się dobrze rozwinąć. Nie każda roślina zachowuje się w taki sam sposób, niektóre wymagają pojemników głębszych, inne szerszych, trzeba wiedzieć, jak je odpowiednio dobrać.

Balkony południowe

Rośliny, które lubią dużo światła, będą się dobrze czuły na takich balkonach. W godzinach południowych są intensywnie naświetlone, rano nieco słabiej, rozproszonym światłem wschodu. Wieczorem nagromadzone w ciągu dnia światło jeszcze działa na rośliny, więc te światłolubne spokojnie mogą tam sobie rosnąć.

Dobrze sprawdzają się tam fasola wielokwiatowa i godecja wielokwiatowa, kwitnące na biało i czerwono lub różowo, od czerwca do września i groszek pachnący, który ma kwiaty nieco krócej, do sierpnia – białe, różowe i fioletowe. Korzystne warunki panują też na tych balkonach dla popularnych surfinii i pelargonii.

Balkony od strony zachodniej

Na balkonach od strony zachodniej możemy hodować rośliny analogiczne do tych, co rosną na południowych. Sprawdzą się tu te zimujące, wymagające przykrywania.

Latem na balkonach od zachodu jest jasno, temperatura jest więc dość wysoka. Światło łagodniejsze, nie tak mocne, jak na południowych. Rośliny rosnące w takim miejscu trzeba zimą dokładnie okryć. Będziemy mieli za to atrakcyjne wizualnie kwiaty i byliny, w ciekawych kolorach, kwitnące od marca do października. Trzeba je tylko będzie dokładnie podlewać, niemal codziennie.

Balkon północny

Na balkonach od strony północnej możemy przede wszystkim hodować rośliny lubiące cień. Słońce dociera tu rzadko, zazwyczaj późnym popołudniem lub wczesnym rankiem, a czasem nie ma go w ogóle. W takim miejscu jest chłodniej niż w otoczeniu, za to temperatura jest wyrównana.

Trzeba tam zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów: na skutek wolniejszego parowania wody z donic kwiaty są mniej dorodne, liście bledsze. Możemy za to posadzić na przykład zioła, którym odpowiadają takie warunki oraz rośliny wieloletnie lubiące cień. W tym miejscu warto umieścić takie cieniolubne i wieloletnie, które są odporne na przemarzanie.

Rośliny polecane na ten balkon to m. in stokrotka (biała i różowa, kwitnąca od kwietnia do czerwca) i trzykrotka (niebieska, fioletowa – możemy się nią cieszyć od maja do października), stosowany jako przyprawa bluszczyk kurdybanek o fioletowych, drobnych kwiatkach. Dobrze będą się tam też czuły begonia czy fuksja.

Balkon od strony wschodniej

Jest on oświetlony właściwe tylko w porze rannej i południowej. Później słońce operuje już tylko rozproszonymi promieniami. Panują tam dobre warunki do wzrostu roślin przez cały rok. Zimą jedynie musimy dobrze okryć naszą roślinność, by zabezpieczyć ją przed zimnymi porywami wiatru.

Tutaj sprawdzą się takie same rośliny, jak na balkonach położonych od strony północnej.

Doniczki, korytka i inne pojemniki

Jak wybrać pojemniki na rośliny? Musimy pamiętać, że nie kierujemy się wyłącznie estetyką, ale też przeznaczeniem. Inne wymagania będą miały rośliny o głębokich korzeniach, te płożące się wsadzimy do czegoś odpowiedniego dla nich.

Odpływ wody

Odpowiednie nawodnienie roślin jest bardzo istotne, trzeba więc pomyśleć o doniczkach, które zapewniają dostateczny odpływ wody, mają otwory zabezpieczające przed zbytnim jej się wydostawaniem. Zalane wodą korzenie roślin są bardzo podatne na choroby grzybowe czy gnicie. W doniczkach ceramicznych nie zawsze to właściwie funkcjonuje, więc dobrze dostosować do nich właściwy wkład. Możemy wybrać też doniczki z systemem nawadniania, z odpływem regulowanym na śrubkę, czy z systemem nawadniania zintegrowanego z donicą.

Rozmiar pojemników

Wielkość pojemników jest bardzo istotna. Gdy doniczki są za małe, roślina szybko przerasta bryłkę korzeniową, wydostaje się przez odpływ wody na zewnątrz i w efekcie zamiera. W pojemnikach zbyt dużych rośnie głównie część podziemna rośliny. Liście są wtedy mniejsze, rośliny kwitną słabo. Te o głębokim systemie korzeniowym znacznie lepiej rosną w wysokich donicach.

Walory estetyczne  

Wybór rodzajów doniczek jest tak duży, że możemy je dostosować do wyglądu naszego zielonego kącika.

  • Drewniane doniczki mają osłonki pasujące do każdego otoczenia, nie psują się szybko, są dla roślin przyjazne.
  • Betonowe są trwałe i pasują do nowoczesnych aranżacji.
  • Te z technorattanu też pasują do nowoczesnych aranżacji, ale też i tradycyjnych. Łatwo je utrzymać w czystości, rośliny ładnie w nich wyglądają.
  • Te z tworzywa sztucznego są lekkie, ale często niezbyt ładne.
  • Z kolei ceramiczne są ciężkie, dobrze chronią korzenie roślin przed przegrzaniem i przemarzaniem zimą. Są atrakcyjne wizualnie, lecz drogie i łatwo je uszkodzić.
  • Metalowe (z aluminium lub stali ocynkowanej) są często wykorzystywane, jako osłonki

 

ogrodolandia Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe. W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ozdobne oczko wodne – jakich preparatów chemicznych warto używać?

Utrzymanie oczka wodnego, w którym mamy zamiar hodować ryby,...

Kwiecień w ogrodzie

Początek wiosny, a przede wszystkim kwiecień, to bardzo pracowity...

Siła i zdrowie z Twojego ogrodu

Wiesz, że wszystko to, możesz mieć w zasięgu ręki?...

Ławki żeliwne

Marzy Ci się elegancki ogród w stylu królewskiej rezydencji...