Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

1
128

W teorii na zdobycie znacznych zniżek na obowiązkowym ubezpieczeniu OC potrzeba kilku lat bezwypadkowej jazdy. Co więc może zrobić niedoświadczony kierowca, żeby nie musiał płacić wysokich stawek za swój pierwszy w życiu samochód?

Wysoka stawka bazowa

Młody kierowca, niekoniecznie wiekiem, może niemile się zdziwić, słysząc cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podczas gdy reklamy i opowieści znajomych czy rodziny, wspominają, że wystarczy kilkaset złotych rocznie, to rzeczywistość z perspektywy nowego kierowcy wygląda inaczej. Pierwszy kontakt z agentem ubezpieczeniowym lub porównywarką cen pokazuje, że na początku jest naprawdę drogo. W przypadku leciwego auta o niewielkiej wartości stawki mogą sięgać kilkunastu lub więcej procent jego wartości. Na początku trudno to pojąć. Trzeba więc szukać innych rozwiązań.

motorcycle-738884_640Na początek motorower

Aby móc otrzymać najtańsze OC, warto zastanowić się zawczasu, czy nie kupić motoroweru. Obowiązkowe ubezpieczenie na ten pojazd jest bardzo tanie. Niska cena dotyczy nawet początkującego kierowcy i często zniżki za bezszkodową jazdę przechodzą na samochód. Może więc być opłacalny zakup najtańszego motoroweru i ubezpieczenie go, przy jednoczesnym odstawieniu go do garażu. Brzmi nieco absurdalnie, ale bywa skuteczne.

Współwłasność

Niedoświadczony kierowca nabywając pierwsze auto, może też skorzystać z metody współwłasności. Wtedy jako właściciele będą figurować dwie osoby – w tym jedna z dłuższym stażem za bezszkodową jazdę. Dzięki temu stawki za ubezpieczenie OC będą naliczane wg taryfy współwłaściciela. Jednak metoda ta wiąże się z ryzykiem – łatwo w przypadku zdarzenia drogowego stracić należne zniżki, nawet jeżeli kierującą osobą była ta o niższym stażu. Ryzykowny, choć popularny sposób na tanie OC.

W pakiecie

Często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nie tylko produkty dla zmotoryzowanych. Wtedy też niedoświadczony kierowca kupując kilka produktów ubezpieczeniowych, może liczyć na niższe OC. Wysokość zależna jest także od zdolności negocjacyjnych. Ubezpieczenie domu, ubezpieczenie zdrowotne oraz OC – w pakiecie może być sporo taniej.

Na koniec

W poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia OC, warto pamiętać, ze oferty poszczególnych towarzystw różnią się nie tylko ceną. Może to dziwić w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia, ale różnice bywają znaczne. Należy więc uważnie czytać warunki umowy przed złożeniem podpisu.

1 KOMENTARZ

  1. Te różnice fajnie widać jak się porówna składki na kalkulatorze cuk, wtedy ma się rozeznanie gdzie jest najtaniej.

Dodaj komentarz