Reklama

Kolektory słoneczne – oszczędność jasna jak słońce

Data:

- Reklama -

Kolektory słoneczne pozwalają przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną, która następnie może być wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej, pomieszczeń lub wody w basenach. Montaż takich kolektorów to inwestycja dość kosztowna, ale w dłuższej perspektywie opłacalna, pozwalająca realnie zmniejszyć rachunki.

Kolektory słoneczne są wygodne (bezobsługowe) i ekologiczne, gdyż korzystają z naturalnych zasobów energii i tym samym nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne, ale ich największą zaletę stanowi przede wszystkim oszczędność – dobrze dobrany i zamontowany na dachu zestaw solarny potrafi zaspokoić średnio do 50-60 proc. rocznego zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej, a latem nawet 90 procent. Baterie słoneczne o powierzchni 25 m kw. są w stanie obsłużyć prądem średniej wielkości dom. W polskich warunkach zestaw solarny o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie wytworzyć w ciągu roku około 1500 kWh.

Inne zalety kolektorów słonecznych? Nie wymagają one szczególnej konserwacji, zaś produkcja energii odbywa się nawet w pochmurne dni, choć ogrzewanie wody lub produkcja prądu naturalnie znacznie spada przy dużym zachmurzeniu. Ponadto wykorzystanie odnawialnych źródeł energii automatycznie podnosi wartość budynku.

Cena odstrasza?

Największą wadę kolektorów słonecznych stanowi ich cena, gdyż sam sprzęt i jego instalacja to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jest to jednak opłata jednorazowa, która z czasem zwraca się w postaci zaoszczędzonej energii i zabezpiecza nas przed wzrostem cen prądu czy gazu. Nie zmienia to faktu, że na zwrot kosztów trzeba czekać nawet kilka lat. Kolejnym minusem kolektorów słonecznych jest ich możliwa awaria – w przypadku niemożności oddania ciepła dochodzi do przegrzania. Na tym kończą się wady.

Kolektor płaski czy próżniowy?

Kolektory słoneczne różnią się między sobą budową i zasadą działania. Dzielimy je zasadniczo na płaskie oraz próżniowe – najpopularniejsze są obecnie te pierwsze, gdyż cechują się prostą konstrukcją, dużą powierzchnią absorpcyjną oraz korzystną ceną. Wyposażone są w miedziany absorber w kształcie prostokątnej płyty, który pochłania padające na urządzenie promienie słoneczne, a następnie przekształca je w ciepło. W skład kolektorów płaskich wchodzi również szyba solarna (chroni absorber przed stratami cieplnymi do atmosfery), izolacja cieplna (zapobiega stratom przez obudowę) oraz obudowa zewnętrzna.

Alternatywę stanowią kolektory rurowe próżniowe, które odznaczają się z kolei wyższą średnioroczną sprawnością od kolektorów płaskich. Kolektory tego typu posiadają bardziej skomplikowaną budowę, ale dzięki połączeniu ze sobą wielu wydłużonych rur szklanych osiągają lepsze parametry cieplne oraz uzyskują więcej energii – przekłada się to także na wyższą cenę.

Opłaca się!

Energia promieniowania słonecznego jest darmowym i niewyczerpanym źródłem ciepła. Dlatego warto zainwestować w kolektory słoneczne – urządzenia te mają oczywiście pewne wady (np. wysokie koszty inwestycyjne oraz pewne uzależnienie od warunków pogodowych), ale w ostatecznym rozrachunku zalety znacznie je przewyższają. Kolektory nie dość, że są przyjazne środowisku, to na dodatek pozwalają częściowo uniezależnić się od rosnących cen tradycyjnych nośników ciepła oraz zapewniają bezproblemową eksploatację.

STG Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

 

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawa jestem o jaką wartość podnosi się cena nieruchomości jeżeli posiada ona kolektory słoneczne? Czy takie nieruchomości znajdują kupców?

  2. Zalety przewyższają koszty. Kolektory słoneczne traktowane są jeszcze jako nowość na polskim rynku. Mam nadzieję, że z czasem staną się tak powszechne jak piece na węgiel, aż w końcu przestawimy się na odnawialne źródła energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kilkudziesięciu suwalczan skorzysta z „zielonej energii”

Ponad 50 umów na montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów...

Stacja uzdatniania wody: jak odtruć kranówkę?

Woda obecna jest w naszym życiu na każdym kroku....